Akrylfogmassan är den självklara fogmassan att välja när det gäller ytor som ska målas över.
Vilken fogmassa ska jag välja om den ska målas över?
Akrylfogmassan är den självklara fogmassan att välja när det gäller ytor som ska målas över. Den består huvudsakligen av vatten och akrylpolymerer.
Akrylfogmassor kallas också dekorationsfogmassor eller målarfogmassor. De fäster bra på de flesta byggmaterial, är övermålningsbara och kan användas både för fog och tätning.
Vad är skillnaden mellan akryl- och silikonfogmassor?
Bostik tillverkar ett brett sortiment av fogmassor med hjälp av olika teknologier, så att kunden kan välja den produkt som passar bäst för sitt specifika projekt.
Akrylfogmassor är övermålningsbara och främst lämpade för användning inomhus (vissa akrylfogmassor går även att använda utomhus om de målas över). Akrylfogmassor är enkla att använda, rengöra och smidiga att arbeta med. Av alla teknologier inom fogmassor är akryl dessutom den minst skadliga för vår miljö.
En stor fördel med silikon-, hybrid- och polyuretanfogmassor är att de kan hantera större rörelser. Medan en akrylfogmassa klarar 12,5% rörelse, så klarar silikon, hybrid och PU 25% rörelse (det vill säga dubbelt så mycket). Därför kommer faktorer som temperatur, fogdimensioner och material vara avgörande för valet av den lämpligaste fogmassan.
Akrylbaserade fogmassor är t.ex. idealiska för fogar i en temperaturkontrollerad inomhusmiljö utan solljus, medan silikon är ett bra val för att täta fogar på utsidan av en byggnad där stora rörelser uppstår, t.ex. en fog mellan en fönsterkarm i aluminium och en tegelvägg som utsätts för direkt solljus.
Akrylbaserade fogmassor används vanligtvis för att foga inomhus och de målas vanligtvis över.
Om akryl är den mest lämpliga fogmassan för din föreslagna användning, kan du välja den akrylfogmassan som passar dina krav bäst. Bostik är det varumärke du kan lita på när det gäller högkvalitativa akrylbaserade fogmassor.
Dessa produkter är perfekta för fogning, de kan målas över och sedan glömmas bort.
A975 Premium Paintable är en högkvalitativ akrylfogmassa som är övermålningsbar med de flesta vattenbaserade och syntetiska färger. Den är utformad för att minimera sprickbildning och missfärgning av färg som den målas över med.
A980 Instantly Paintable är en högkvalitativ akrylfogmassa som kan övermålas direkt efter applicering. Den används för att foga och täta hål eller sprickor.
A930 Easy Filler Pro är en icke-krympande, bruksfärdig, ultralätt, färdigblandad spackel- och fyllnadsmassa. Den är avsedd för användning i inomhusmiljöer för att fylla i och reparera sprickor och hål i väggar och tak.
Arbeta med de bästa akrylfogmassorna och fyllnadsmassorna som är avsedda att målas över.
Hur man använder Bostiks produkter för att foga och fylla sprickor före målning
Följande tre produkter är användbara i tre olika situationer:
1. När du vill ha en högkvalitativ produkt och tiden inte är avgörande - A975 Premium Paintable
2. När du vill ha en högkvalitativ produkt, men du är under tidspress - A980 Instantly Paintable
3. När du behöver fylla sprickor och hål i väggar och tak, inte bara foga - A930 Easy Filler Pro
Hög kvalitet
A975 Premium Paintable
Steg 1: Förberedelser
- Alla underlag måste vara fasta, rena, torra och fria från fett och damm.
- Avlägsna alla lösa partiklar från underlaget.
- Appliceringstemperatur +5 till +40 grader Celsius.
- Absorberande underlag behöver inte vara helt torra.
Steg 2: Applicering
- Grundmåla mycket porösa underlag som gips, lättbetong eller kalksten med en blandning av en del A975 Premium Paintable och två delar vatten.
- Testa alltid vidhäftningen före applicering.
- Applicera A975 Premium Paintable enligt det tekniska databladets anvisningar.
- Avsluta och jämna till med en liten spraydusch med vatten.
En fog med rätt mått tar upp rörelser mellan byggmaterialen. Fogdjupet ska alltid stå i rätt förhållande till fogbredden. Detta är den allmänna regeln: upp till en fogbredd på 10 mm är förhållandet mellan fogdjup och fogbredd 1:1, med ett minsta djup på 5 mm. För fogar som är bredare än 10 mm är djupet bredden dividerad med 3 plus 6 mm.
Steg 3: Målning
Vänta i 24 timmar tills fogmassan har torkat helt innan du applicerar färg. Produkten kan övermålas med vattenbaserade och syntetiska färger. OBS. Före applicering ska du testa om fogmassan är kompatibel med den färg du ska använda.
Begränsningar
- Ej lämplig för kontinuerlig exponering för vatten
- Ej lämplig för polyeten, polypropen, polykarbonat, polymetylmetakrylat (Perspex, plexiglas, akryl), teflon, mjuk plast, neopren eller bituminösa substrat
Direkt övermålningsbar
A980 Instantly Paintable
Utvecklad för fogning av anslutningsfogar som behöver målas över i inomhusmiljöer. Exempelvis fogar mellan trappor, väggar, tak, golvlister, fönsterbänkar, fönsterkarmar av trä och metall, betong och murverk och/eller fyllning av sprickor, skruv- och spikhål i väggar och tak av trä, gips, murverk och betong.
Steg 1: Förberedelser
- Alla underlag måste vara fasta, rena, torra och fria från fett och damm.
- Avlägsna alla lösa partiklar från underlaget.
- Appliceringstemperatur +5 till +40 grader.
- Absorberande underlag behöver inte vara helt torra.
Steg 2: Applicering
- Grundmåla mycket porösa underlag som gips, lättbetong eller kalksten med en blandning av en del A980 Instantly Paintable och två delar vatten.
- Testa alltid vidhäftningen före applicering.
- Applicera A980 Instantly Paintable enligt det tekniska databladets anvisningar.
- Avsluta och jämna till med en liten spraydusch med vatten.
En fog med rätt mått kan ta upp rörelser mellan byggmaterial. Fogdjupet ska alltid stå i rätt förhållande till fogbredden. Detta är den allmänna regeln: upp till en fogbredd på 10 mm är förhållandet mellan fogdjup och fogbredd 1:1, med ett minimum på 5 mm i djup. För fogar som är bredare än 10 mm är djupet bredden dividerad med 3 plus 6 mm.
Steg 3: Målning
Du behöver inte vänta på att fogmassan ska torka helt. Du kan börja måla kort efter att du har applicerat A980 Instantly Paintable. Produkten kan övermålas med vattenbaserade och syntetiska färger. Obs: Före applicering ska du testa om fogmassan är kompatibel med den färg du ska använda.
Begränsningar
- Ej lämplig för kontinuerlig exponering för vatten
- Ej lämplig för polyeten, polypropylen, polykarbonat, polymetylmetakrylat (Perspex, plexiglas, akryl), teflon, mjuk plast, neopren eller bituminösa underlag
Fylla i hål och sprickor
A930 Easy Filler Pro
Utvecklad för spackling av fogar och skruvhål i gipsskivor på väggar och tak inomhus. Även för fyllning, reparation och utjämning av hål och sprickor i betong-, gips-, tegel- och stuckaturskikt.
Steg 1: Förberedelser
- Alla underlag måste vara fasta, rena, torra och fria från fett och damm.
- Avlägsna alla lösa partiklar från underlaget.
- Appliceringstemperatur +5 till +40 grader Celsius.
- Absorberande underlag behöver inte vara helt torra.
Steg 2: Applicering
- Grunda mycket porösa underlag som gips, lättbetong eller kalksten med en blandning av en del A930 Easy Filler Pro och två delar vatten.
- Testa alltid vidhäftningen före applicering.
- Applicera A930 Easy Filler Pro enligt det tekniska databladets anvisningar.
- För bästa resultat, applicera produkten utan tryck.
- Avsluta och jämna till med en liten spraydusch med vatten.
Steg 3: Målning
A930 Easy Filler Pro är övermålningsbar när den är helt torr. (Under härdningen genomgår produkten minimal krympning, vilket kan orsaka sprickbildning i färgen). Produkten kan övermålas med vattenbaserade och syntetiska färger. OBS. målning med mycket vattenbaserade färger kan bilda sprickor. Före applicering, testa fyllnadsmassans kompatibilitet med den färg du ska använda.
Begränsningar
- Ej lämplig för kontinuerlig exponering för vatten
- Ej lämplig för polyeten, polypropylen, polykarbonat, polymetylmetakrylat (Perspex, plexiglas, akryl), teflon, mjuk plast, neopren eller bituminösa underlag
En påminnelse om vilka fördelar du får när du använder rätt akrylfogmassor och målar över dem.
Använd dessa produkter under lämpliga förhållanden och följ Bostiks rekommendationer. Om du gör det hjälper du till att säkerställa långsiktig prestanda för den färg som appliceras över dem.
A975 Premium Paintable:
- Hållbar, låg VOC och ftalatfri
- Lätt att applicera och rengöra
- Perfekt vidhäftning utan användning av primer på de flesta, även lätt fuktiga underlag
- Övermålningsbar med vattenbaserade och syntetiska färger
- Minskar sprickbildning och missfärgning av färgen
A980 Instantly Paintable:
- Lämplig för BREEAM-applikationer
- Nästan luktfri
- Perfekt vidhäftning utan användning av primer på de flesta, även lätt fuktiga underlag
- Övermålningsbar kort efter applicering, med vattenbaserade och syntetiska färger
- Ingen missfärgning av lacken och minimal risk för sprickbildning
A930 Easy Filler Pro:
- Låg vikt
- Nästan icke-krympande
- Lätt att applicera
- Slipbar efter härdning
- Övermålningsbar med vattenbaserade och syntetiska färger