Wet Kwaliteitsborging: focus op juiste toepassing van bouwmaterialen

Er komt een grote verandering aan voor bouwend Nederland. Vanaf januari 2022 treedt namelijk de Wet Kwaliteitsborging (Wkb) in werking.

De Wkb is in het leven geroepen om aan de vraag van kwalitatief goede gebouwen van gebruikers en bewoners tegemoet te komen, maar ook omdat er behoefte is aan meer toezicht aan de bouw. Zo hoopt de overheid dat bouwers zich meer en beter aan de geldende kwaliteitseisen houden.

Wat houdt de Wet Kwaliteitsborging voor het bouwen in?

Een van de belangrijkste redenen van de Wkb is dus meer controle. Waar voorheen het bevoegd gezag vanuit de gemeente controles uitvoerde, doet nu de zogenaamde ‘kwaliteitsborger’ dat uit nam een onafhankelijke instantie. Dit is eigenlijk een compleet nieuwe rol in het bouwproces. De kwaliteitsborger controleert zowel tijdens de planningsfase, als tijdens de bouw de werkzaamheden. Komen er (tussentijdse) gebreken aan het licht? Dan is het aan de bouwer om deze op te lossen. De gemeente blijft trouwens nog wel verantwoordelijk voor de handhaving en moet het eindrapport van de kwaliteitsborger goedkeuren.

De grootste verantwoordelijkheid voor eventuele fouten, komt dus bij de bouwer te liggen.

Wet Kwaliteitsborging: bouwer verantwoordelijk voor gebreken

Ook als de bewoner of gebruiker eventuele fouten pas later ontdekt, is de bouwer hiervoor verantwoordelijk. Op deze manier wil de overheid ervoor zorgen dat aannemers hun eigen werk extra goed controleren en dat er uiteindelijk minder bouwfouten plaatsvinden.

Veel fouten in bouwconstructies zijn makkelijk te voorkomen door beter onderzoek te doen naar de toepassingen en eigenschappen van een product. Als alle voorwaarden in acht zijn genomen, is er bijvoorbeeld geen reden waarom de passieve brandveiligheid niet zou voldoen aan de norm. De Wet Kwaliteitsborging betekent voor aannemers dus in eerste instantie veel huiswerk doen.

Meer voorbereiden, meer controleren

Het mooiste scenario is natuurlijk dat de kwaliteitscontroleur straks geen verbeterpunten hoeft op te tekenen, maar alles in één keer kan afvinken. Dat scheelt iedereen tijd; zowel de aannemer als de controleurs en de opdrachtgever.

Begin daarom straks nog meer voorbereid aan een project dan anders. Schakel bijvoorbeeld de hulp in van de leveranciers van de materialen die je vaak gebruikt. Wat zijn nou de exacte verwerkingsmethodes? En wanneer is een product of toepassing nu volledig gecertificeerd? Vragen waarbij onze Business Developers je graag bij helpen!

Bostik Fire Protect, Zwaluw FireProtect® en Zwaluw Duurzaam Luchtdicht Bouwen
Nick Haring (+31(0)6 11 27 60 07 of nick.haring@bostik.com)
 
Bostik Paneltack en Bostik Stone Solutions
Marcel van der Most (+31 (0)6 14 58 07 66 of marcel.vandermost@bostik.com)
 
General Sealing & Bonding en Bostik Premium Aware
Martijn Wegman (+31 (0)6 5381 40 40 of martijn.wegman@bostik.com)
 
Bostik Wall & Floor
Luc Wouters (+32 47 552 78 53 of luc.wouters@bostik.com)voor België
Ernst Bannink (+31 (0)6 51 202 443 of ernst.bannink@bostik.com) voor Nederland
 
Bostik Tiling
Roy Mertens (+31 (0)6 5325 20 80 of roy.mertens@bostik.com)
John van Oers (+31 (0)6 2089 00 91 of john.vanoers@bostik.com)
 
Bostik Stucco
Roy Mertens (+31 (0)6 5325 20 80 of roy.mertens@bostik.com)
Iwan Hoogers (+31 (0)6 5394 82 21 of iwan.hoogers@bostik.com)
 
Bostik Gardening en Bostik Waterproofing
Ernst Bannink (+31(0)6 51 202 443 of ernst.bannink@bostik.com)

back to top