Marki i kraje

Płyty gipsowo-kartonowe to bardzo popularny materiał, chętnie wykorzystywany m.in. do wyrównywania ścian, budowy ścianek działowych i sufitów podwieszanych oraz tworzenia różnego rodzaju zabudowy. Są tanie, łatwo dostępne, a ich montaż jest szybki i stosunkowo prosty. Produkt ten nie jest jednak pozbawiony wad. Do najczęściej wymienianych należą nieestetyczne rysy i pęknięcia, które mogą tworzyć się w okolicy łączeń. W takim razie, co warto zastosować na łączenie płyt g-k, aby uniknąć pęknięć? Rozwiązaniem tego problemu są tzw. połączenia ślizgowe.

Newralgicznym miejscem w przypadku suchej zabudowy jest połączenie płyty g-k ze ścianą murowaną lub stropem. Zarówno konstrukcja budynku, jak też ścianki g-k pracują. Co więcej, z powodu różnicy materiałów inaczej reagują na zmiany temperatury i wilgotności. Na styku w nieunikniony sposób powstają więc pęknięcia. Skoro jednak nie da się uniknąć rys, może warto kontrolować ich powstanie? Właśnie temu ma służyć połączenie ślizgowe, które zalecane jest w takim wypadku. Połączenia ślizgowe płyt g-k mają na celu niedopuszczenie do pełnego zespolenia muru oraz płyty g-k. Świadomie wytworzona, równa szczelina zostaje zamaskowana, dzięki czemu efekt estetyczny jest w pełni satysfakcjonujący.

JAK ZROBIĆ POŁĄCZENIE ŚLIZGOWE?

Aby połączenie ślizgowe było wykonane poprawnie, koniecznym jest użycie specjalnej taśmy. Montując płytę g-k, należy pamiętać, aby zachować odstęp o szerokości ok. 3-5 mm od konstrukcji murowej. Na styku tych dwóch materiałów powinna zostać użyta samoprzylepna taśma do połączeń ślizgowych, która z jednej strony posiada śliską powierzchnię.

Powstałą szczelinę należy zaszpachlować, a po całkowitym wyschnięciu masy - powierzchnię przeszlifować oraz usunąć nadmiar taśmy. Szpachla nie przywrze do śliskiej powierzchni, co sprawi, że powstanie w tym miejscu dylatacja, a co za tym idzie materiał murowy i płyta gipsowo-kartonowa nie będą na siebie oddziaływać.

WAŻNY ETAP - AKRYLOWANIE

W ostatnim etapie, pozostaje uzupełnić połączenia ślizgowe elastycznym akrylem. Możemy w tym celu zastosować wysoce plastyczno-elatyczny kit uszczelniający dedykowany do suchej zabudowy, a mianowicie A585 PAINTERS ACRYLIC. Produkt zapewnia mocne i trwałe wiązanie, jest odporny na uszkodzenia mechaniczne, spękania i rysy skurczowe. Neutralność chemiczna sprawia, że nie powoduje korozji metali (np. stelaża). Dzięki wygodnemu kartuszowi i dobrym właściwościom roboczym łatwo się go aplikuje.

Natomiast, gdy prowadzimy prace pod presją czasu, warto sięgnąć po A980 INSTANTLY PAINTABLE , dzięki któremu do etapu malowania możemy przystąpić bezpośrednio po akrylowaniu. Produkt ten wyróżnia się innowacyjną formułą, która pozwala malować tzw. metodą „mokre na mokre”. Może być stosowany do farb wodnych, rozpuszczalnikowych i hybrydowych, nakładanych zarówno przy pomocy wałka lub pędzla, jak też natryskowo. W ten sposób zadanie zostanie wykonane nadzwyczaj krótkim czasie, jednocześnie bez ryzyka, że na nowo wymalowanej powierzchni pojawią się jakiekolwiek nieestetyczne rysy.

Zobacz też

Powrót do wszystkich artykułów
  • Budownictwo ogólne

Jak przygotować sufit i ściany do malowania

4 sie 2022
  • Budownictwo ogólne

Jaki klej wybrać do montażu parkietu?

22 sie 2019
  • Budownictwo ogólne

Jak uniknąć spękań i przebarwień farby na akrylach?

2 lis 2022
Top