Marki na świecie

Bostik na świecie

Bostik around the world

top

Zobacz, jak dzięki doświadczeniu, ambicji i innowacji staliśmy się światowym liderem w dziedzinie klejów.

Nasza historia jest pełna oryginalnych rozwiązań i innowacji, poczynając od produkcji wodoodpornego obuwia, po wprowadzenie na rynek pierwszego kleju do samoprzylepnego zapięcia w pieluszkach niemowlęcych.

Od 1889 roku opatentowaliśmy ponad 9 000 technologii, które obejmują wszystkie rozwiązania począwszy od masy BluTack, po specjalistyczne kleje stosowane w lotnictwie. Nasza historia pokazuje, jak niesamowicie się rozwinęliśmy - zaczynając od lokalnego producenta barwników, po objęcie roli globalnego lidera przemysłu.

Boston Blacking Company: Wspaniały początek

W 1889 roku powstała w Chelsea w stanie Massachusetts firma Boston Blacking Company, producent pigmentów i barwników do skóry dla branży obuwniczej. Firma rozwijała się w kilku krajach poprzez fuzje, przejęcia i rozwój organiczny . Pod koniec lat 20. XX wieku firma Boston Blacking Company działała w 12 krajach na trzech kontynentach i zatrudniała ponad 1000 chemików i techników. Na początku lat 40-tych XX wieku pod marką Bostik wprowadzono wiele produktów, a w latach 60-tych firma przyjęła nazwę marki.

​Dalszy rozwój

W 1980 roku firma Bostik została przejęta przez grupę Connecticut Emhart Corporation, która dziewięć lat później została kupiona przez Rozdzielono wtedy branżę narzędziową i chemiczną grupy, aby pozostawić firmę Bostik jako niezależny koncern.

W 1990 roku francuski koncern ropy naftowej i gazu Total nabył firmę Bostik i połączył z własnymi jednostkami dedykowanymi produktom klejącym. 

Bostik Findley

Totalfina i Elf Aquitaine łączą się tworząc TotalFinaElf, a następnie zmieniają nazwę na Total.  Dwa oddziały zajmujące się klejami - Bostik i Atofindley - zostały połączone tworząc firmę Bostik Findley SA. W 2004 r. nazwę zmieniono na Bostik SA.

Bostik Smart Adhesives

W 2013 roku firma Bostik odnowiła wizerunek marki, dodając nowy podpis „smart adhesives”oraz gekona, którego wybór inspirowany światem przyrody nawiązuje do naukowego podejścia firmy w dziedzinie klejów.

W 2015 r. Arkema, zajmująca pozycję światowego lidera w dziedzinie chemii specjalistycznej i materiałów o wysokiej wydajności, przejęła firmę Bostik.

​Od pionierskich butów wodoodpornych po wprowadzenie pierwszego elastycznego kleju stosowanego w artykułach higienicznych dla niemowląt, nasza historia jest pełna inteligentnych innowacji.

Od 1889 roku opatentowaliśmy ponad 9 000 technologii, które obejmują wszystkie rozwiązania począwszy od masy BluTack po specjalistyczne kleje stosowane w lotnictwie. Nasza historia pokazuje, jak niesamowicie się rozwinęliśmy - zaczynając od lokalnego producenta barwników po objęcie roli globalnego lidera przemysłu.

+130 lat innowacji
1913
1917
1922
1950's
1954
1960's
1970
1975
2001
2003
2019
1913
Sposób wypełnienia podeszwy butów
Opatentowany
2 sierpnia 1913
1917
Uszczelnienie obuwia oraz buty wodoodporne
W trakcie I Wojny Światowej, United Shoe Machinery zapewniło całkiem nowe dla produkcji obuwia maszyny obuwnicze.
1922
Quelyd
W 1922 roku firma Quellhyd wprowadziła na francuski rynek klej do tapet na bazie skrobi. Zmieniając nazwę w latach 60. XX wieku na Quelyd, nadal stanowi bardzo cenioną markę w portfolio Bostik.
1950’s
Rozwiązania do uszczelniania i klejenia w przemyśle motoryzacyjnym i lotniczym
1954
Klej kontaktowy na bazie neoprenu
Firma Boston Blacking Company opracowała kleje kontaktowe na bazie gumy w 1954 roku. Były przeznaczone do przyklejania okładzin podłogowych i dekoracyjnych do różnych powierzchni, takich jak cement, tynk, drewno, szkło czy metal.
1960's
Dozowanie klejów termotopliwych
Jako lider w budowaniu maszyn obuwniczych, USM opracowała nowatorską technikę stosowania klejów termotopliwych w przemyśle obuwniczym.
1970
Blu Tack®
Mocna, ale usuwalna masa klejąca wielokrotnego użytku został wprowadzony na początku lat 70-tych XX wieku w Wielkiej Brytanii.​
1975
Pierwszy elastyczny klej do mocowania pieluch jednorazowego użytku
2001
Pierwsze elastyczne kleje hybrydowe
W 2001 roku firma Bostik rozpoczęła sprzedaż elastycznych klejów hybrydowych. Są wysoce elastyczne, wodoodporne, przylegają do wszystkich rodzajów powierzchni zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków.
2003
Pierwszy opatentowany klej wiecznie żywy (PSA)
Bostik jako pierwszy opatentował kleje do opakowań wielokrotnego użytku, które są bardziej przyjazne dla środowiska i łatwiejsze w użyciu niż jednorazowe pojemniki konwencjonalne. Dzięki tej technologii stale udoskonalamy materiały do pakowania żywności.
2019
Fix & Flash
W 2019 Bostik wprowadził na rynek klej Fix&Flash – produkt oparty na nowoczesnej technologii, która łączy błyskawicznie i na dowolnym materiale (nawet nieprzezroczystym) dzięki systemowi utwardzania za pomocą UV.