FAQ i Wsparcie
Skontaktuj się z naszym Działem Technicznym :
Najczęściej zadawane pytania (FAQ)
Co oznacza pojęcie dom pasywny?
Dom pasywny jest standardem budownictwa opracowanym przez Dr Wolfganga Feist’a i Bo Adamsona. Dom pasywny jest czymś więcej niż energetycznie neutralnym czy energooszczędnym budynkiem. Dom pasywny jest naprawdę energooszczędny, wygodny i jednocześnie niedrogi w użytkowaniu. Dom pasywny może zaoszczędzić energię wydatkowaną na ogrzewanie/chłodzenie przestrzeni do 90% tego, co wydaje się w przypadku typowego istniejącego już budynku i do 75% w porównaniu z nowym budynkiem.
Co oznacza szczelność powietrzna?
Wszystkie elementy/przegrody każdego budynku muszą być zaprojektowane i skonstruowane zgodnie z obowiązującymi przepisami. Również elementy w domach pasywnych i budynkach neutralnych energetycznie. W celu zachowania komfortu klimatycznego w domu (ciepły/chłodny), głównym priorytetem jest zapewnienie szczelności/izolacyjności, tak by klimat wnętrza był odcięty od klimatu na zewnątrz i nie dochodziło do migracji powietrza wewnętrznego na zewnątrz. W przeciwnym wypadku musimy wykorzystać dużo energii do zatrzymania klimatu panującego wewnątrz, co nie jest korzystne dla środowiska. Dlatego też priorytetem numer jeden jest to, aby zamknąć wszelkie połączenia pomiędzy elementami budowlanymi i uczynić je hermetycznymi, paroszczelnymi, nieprzenikalnymi. Innymi słowy, uszczelnienie wszystkich możliwych połączeń w przegrodach zewnętrznych budynku musi się odbywać w taki sposób, aby pierwotnie dostarczona energia/ciepło mogły zostać utrzymane wewnątrz jak najdłużej.
W jaki sposób mierzy się hermetyczność budynku?
Hermetyczność budynku mierzy się za pomocą testu szczelności. Duży wentylator jest montowany szczelnie w drzwiach wejściowych i wytwarza różnicę ciśnienia (50 Pa) pomiędzy wnętrzem a stroną zewnętrzną budynku. Po uruchomieniu i wtłoczeniu powietrza do wewnątrz można w dalszym kroku zbadać i policzyć utratę powietrza (migrację na zewnątrz), co jest miarą oceny szczelności połączeń.
W jaki sposób mogę wykryć nieszczelności w przegrodach zewnętrznych budynku?
Nieszczelności w zewnętrznych przegrodach budynku można wykryć za pomocą testu szczelności, badań termograficznych i badań ultradźwiękowych. Dodatkowo test dymny może stanowić rozwiązanie dla testu szczelności. W badaniach termowizyjnych powstaje obraz, na którym widać czerwone obszary, w których następuje ucieczka energii/ciepła oraz niebieskie obszary, gdzie szczelność jest zachowana. W badaniach ultradźwiękowych urządzenie wydaje dźwięk o wysokiej częstotliwości i podczas sprawdzania zamontowanych części budynku (np. drzwi czy ram okiennych) urządzenie wydaje dźwięk, jeśli występuje migracja powietrza na połączeniu. Jeśli nie – oznacza to, że połączenie jest szczelne.
Czy w asortymencie Bostik są produkty odpowiednie dla konstruowania hermetycznych połączeń?
Bostik oferuje wiele produktów, które doskonale nadają się do wykorzystania w projektach hermetycznych (domach pasywnych). Poza dobrze znanymi klejami, uszczelniaczami i piankami poliuretanowymi, Bostik dostarcza również taśmy samorozprężne i folie, za pomocą których można podnieść szczelność połączeń w przegrodach budowlanych.
Odczytałem wartość współczynnika sD. Co on oznacza?
Wartość współczynnika sD jest równoważna grubości warstwy szczelnej, a tym samym odpowiada odporności na transmisję masy powietrza przez materiał i jest podawana w metrach.
W odniesieniu do wartości współczynnika sD często widzę wartość μ. Jaka jest różnica?
Wartość μ jest oporem na dyfuzję pary, oporem, jaki stawia materiał na transmisję pary. Aby obliczyć wartość sD musimy posiadać wartość μ, dlatego można odczytywać te dwie wartości we wzajemnej korelacji.
Jaka jest wartość lambda?
Wartość lambda jest pokazywana za pomocą greckiego symbolu λ. Wartość lambda wskazuje przewodność cieplną materiału. Jest ona wyrażana w W/(m*K). Im wyższa jest ta wartość, tym lepiej ciepło jest przewodzone, a tym samym materiał gorzej izoluje termicznie.
Potrzebuję produkt, który może uszczelnić i skleić różnorodne materiały.
W Bostik znajdziesz szeroką gamę produktów ogólnego przeznaczenia. Jednym z takich wyrobów jest klej-uszczelniacz hybrydowy Bostik H750 SEAL’N’BOND PREMIUM. Jest to produkt bez plastyfikatorów i ftalanów, przydatny m.in. do kontaktu z materiałami wrażliwymi na odbarwienie, np. lustra, szkło laminowane, kamień naturalny.
Czy mogę zastosować dowolną masę uszczelniającą do uszczelniania i klejenia kamienia naturalnego? Nie ma takiej informacji na opakowaniu.
Zastosowanie standardowych produktów do uszczelniania i klejenia kamieniu naturalnego wiąże się z ryzykiem wystąpienia przebarwień podłoża. Jest to spowodowane migracją plastyfikatorów z produktu do kamienia, zwłaszcza w przypadku porowatego kamienia naturalnego. Odbarwienia powstają zwykle na brzegach, tam gdzie masa uszczelniająca łączy się z kamieniem (zmiana na powierzchni ma oleisty wygląd). W przypadku kamienia naturalnego należy stosować produkty specjalnie do tego przeznaczone, które nie zawierają plastyfikatorów. W ich przypadku nie ma w ogóle ryzyka odbarwienia podłoża.
Czy masa uszczelniająca lub klej, tzw. ogólnego przeznaczenia, nadaje się do wszystkich rodzajów podłoży?
Generalnie produkty uniwersalne, ogólnego zastosowania, będą odpowiednie dla rozmaitych powierzchni, ale za wyjątkiem PE, PP, PC, PMMA, PTFE, miękkich tworzyw sztucznych, neoprenu, gumy i materiałów bitumicznych. Jeżeli nie masz pewności, czy dobrze dobrałeś produkt, zawsze warto sprawdzić informacje o nim w karcie technicznej produktu.
Czy wszystkie kleje ogólnego przeznaczenia zapewniają wysoką przyczepność początkową?
Kleje z wysokim chwytem początkowym są produktami modyfikowanymi, specjalnie przeznaczonymi do mocowania ciężkich lub wielkogabarytowych przedmiotów do ścian lub sufitu, bez mocowania mechanicznego czy podpierania. Jeśli klej Bostik charakteryzuje się wysoką przyczepnością początkową, jest to zaznaczone wyraźnie na opakowaniu. We wszystkich innych przypadkach zalecamy podparcie klejonego elementu min. przez 1 h. Po tym czasie nastąpi już wstępne utwardzenie kleju. Całkowite utwardzenie kleju zależy od warunków i przekroju spoiny klejowej. W praktyce tempo wiązania tego typu kleju wynosi ok. 2-3 mm / 24 h.
Zakupiłem klej firmy Bostik, ale bardzo ciężko się go wyciska.
Powodem może być zbyt mała średnica aplikatora, nieodcięty w pełni wierzchołek kartusza przed nakręceniem aplikatora, przemarznięty produkt itp. W przypadku klejenia zalecamy min. średnicę otworu 6 mm.
Zastosowałem klej-uszczelniacz Bostik H550 do przyklejenia listew przypodłogowych i uszczelnienia ich krawędzi. Czy mogę go malować?
Tak, można. Klej-uszczelniacz Bostik H550 to produkt ogólnego przeznaczenia, na bazie hybrydowej, który po całkowitym związaniu może być malowany farbami wodnymi i farbami dwuskładnikowymi. W przypadku farb rozpuszczalnikowych (syntetycznych) może być wymagane dłuższe suszenie, więc zawsze należy przeprowadzić test.
Jaki rodzaj farb mogę stosować z uszczelniaczami ogólnego przeznaczenia marki Bostik?
Wszystkie produkty ogólnego przeznaczenia marki Bostik można bez problemu malować farbami wodnymi i farbami dwuskładnikowymi.
Jakie kleje lub uszczelniacze ogólnego przeznaczenia marki Bostik mogę zastosować w przypadku dachów bitumicznych?
Praktycznie brak takich produktów. Do powierzchni bitumicznych (papa, gonty bitumiczne, bitumiczne płyty faliste, bitumiczne powłoki hydroizolacyjne, powierzchnie smołowane itp.) Bostik oferuje specjalistyczne produkty dekarskie.
Czy mogę naprawić rynnę przy użyciu klejów lub uszczelniaczy ogólnego przeznaczenia?
Zasadniczo byłoby to możliwe, ale w ramach naszego asortymentu znajdują się również specjalistyczne produkty dekarskie, przeznaczone do naprawy rynien i rur spustowych, np. z PCW czy tytancynku, odporne na czynniki zewnętrzne.
Czy mogę pomalować silikon?
Nie, farba nie przylega do uszczelniaczy silikonowych. Jeżeli jest potrzeba późniejszego pomalowania masy uszczelniającej, to zalecamy użycie masy hybrydowej Bostik H775 GLASS’N’SEAL PREMIUM PAINTABLE w spoinach okien i fasadach.
Pomalowałem moją akrylową fugę, ale pęka ona w samym środku na wszystkich spoinach.
Przyczyną występowania tego zjawiska jest skurcz spoiny akrylowej podczas jej utwardzania ze względu na odparowanie wody, która stanowi składnik wszystkich mas akrylowych. Jeżeli spoina akrylowa zostanie pokryta farbą zbyt wcześnie, gdy pełny skurcz spoiny (ubytek masy) jeszcze nie nastąpił, farba nie jest na tyle elastyczna, żeby wytrzymać taką deformację, co doprowadzi do jej spękania. Przy bliższych oględzinach stanie się jasne, że uszczelniacz nie jest popękany, a jedynie farba na nim.
Pomalowałem fugę hybrydową za pomocą farby rozpuszczalnikowej, które nie chce teraz wyschnąć.
Stosując produkty hybrydowe z zamiarem ich późniejszego pomalowania należy mieć świadomość, że farby rozpuszczalnikowe (syntetyczne) mogą dłużej wiązać na takiej powierzchni. Bostik H775 GLASS’N’SEAL PREMIUM PAINTABLE jest unikalnym, modyfikowanym produktem hybrydowym, który można bez problemu malować farbami syntetycznymi i wodnymi.
Czy istnieją uszczelniacze, które można malować od razu, bo chciałbym kontynuować malowanie tego samego dnia, co uszczelnianie?
Tak, jest to możliwe. W naszym asortymencie mamy uszczelniacz akrylowy Bostik A980 INSTANTLY PAINTABLE, który można malować natychmiast po nałożeniu, metodą mokro na mokro. Wyrób posiada unikalną formułę. Jest praktycznie bez skurczu.
Mam dom do remontu, w którym na ścianach i sufitach jest wiele pęknięć, dziur i ubytków.
Do ich naprawy można zastosować specjalny lekki akryl szpachlowy Bostik A930 EASY FILLER PRO. Jest to połączenie gotowej do użycia szpachli z tradycyjnym uszczelniaczem akrylowym, który można malować wszystkimi rodzajami farb, bez ryzyka pęknięć i odbarwień.
Ile czasu musi upłynąć, żeby można było pomalować farbą fugi akrylowe?
Czas schnięcia standardowych uszczelniaczy akrylowych zależny od takich czynników jak: wilgotność powietrza, temperatura otoczenia, wilgotność podłoża, przekrój szczeliny. W najgorszym wypadku może to potrwać kilka dni. Zasadniczo, w standardowych warunkach zalecamy odczekać 24 h przed malowaniem fug akrylowych.
Czy wszystkie farby są kompatybilne z akrylami Bostik?
W naszym laboratorium mamy możliwość przetestowania wszystkich odmian farb pod kątem zgodności z naszymi akrylami. Jeżeli akryl posiada logo Bostik UCA na opakowaniu, to oznacza, że jest to akryl, który został przebadany we współpracy z branżą producentów farb pod kątem zgodności z farbami. Zatem ryzyko niekompatybilności w tym przypadku jest minimalne. Tym niemniej, by mieć pewność zawsze najlepiej przeprowadzić własny test i ocenić przydatność produktu do zamierzonego zastosowania.
Czy mogę użyć uszczelniacza akrylowego na zewnątrz?
Pomimo faktu, że uszczelniacz akrylowy to produkt na bazie wodnej, prawie wszystkie akryle nadają się do stosowania na zewnątrz, ale z ograniczeniami. Należy zapewnić sprzyjające warunki schnięcia. W przeciwnym wypadku uszczelniacz może ulec rozpuszczeniu w czasie opadów i ekspozycji na wodę lub wilgoć. Jeśli chcesz tego uniknąć, zastosuj akryl zewnętrzny Bostik A750 EXTERIOR ACRYLIC. Ten modyfikowany uszczelniacz akrylowy jest odporny na deszcz praktycznie zaraz po zastosowaniu.
Czy mogę użyć uszczelniacza akrylowego do szklenia?
Nie jest to możliwe. Uszczelniacze akrylowe nie mają tak wysokiej zdolności odkształceń jak typowe uszczelniacze szklarskie (uszczelniacze trwale elastyczne). To dlatego uszczelniacze akrylowe nie posiadają oznakowania na zgodność z normą EN 15651-2, która dotyczy zastosowań szklarskich.
Jak bardzo elastyczny jest akryl?
Uszczelniacz akrylowy jest elastyczną masą, która posiada maksymalną zdolność ruchu +/- 12,5%, co oznacza, że może absorbować odkształcenia do 12,5%. Natomiast jeżeli szczelina posiada większą ruchomość, wtedy fuga akrylowa ulegnie zerwaniu, choć może to zachodzić stopniowo zanim się uwidoczni. W takim przypadku lepiej jest użyć uszczelniacza hybrydowego, gdy potrzebna jest większa zdolność przenoszenia odkształceń, a jednocześnie możliwość malowania.
Jaka może być maksymalna wilgotność drewnianej podkonstrukcji?
Drewno musi być przede wszystkim odpowiednio zakonserwowane i wysuszone. W praktyce do tego celu stosuje się drewno sosnowe o maksymalnej wilgotności 18%.
Jaki jest maksymalny rozstaw profili?
Rozstaw profili zależy od konstrukcji fasady i rodzaju płyty. W praktyce musi być określony przez producenta płyty. Więcej informacji można znaleźć w naszych kartach technicznych dla klejów Panel Tack.
W jakich warunkach można przystępować do mocowania paneli elewacyjnych na klej?
Podczas montażu paneli minimalna temperatura wynosi +5°C, a maksymalna +30°C. Równie ważną rolę odgrywa wilgotność względna powietrza. W czasie prac należy uwzględnić punkt rosy. Do montażu wolno przystępować, gdy temperatura punktu rosy jest min. 3°C powyżej temperatury powierzchni. Ponadto nie wolno prowadzić prac w czasie opadów lub zamglenia.
Jak należy przygotować powierzchnię profili i płyt?
Przygotowania powierzchni składa się z 4 etapów:
- Wstępne przygotowanie profili (drewna lub aluminium) – zmywanie i gruntowanie
- Wstępne przygotowanie tylnej strony paneli - gruntowanie
- Aplikacja na profil taśmy montażowej
- Nałożenie kleju na profil
Czy ma znaczenie odstęp czasowy między zastosowaniem gruntu a nałożeniem kleju na profil?
Zasadniczo najlepszą przyczepność i trwałość zamocowania uzyskuje się, gdy klej nakłada się w ustalonym przedziale czasowym po nałożeniu gruntu (patrz – karta techniczna; w zależności od rodzaju gruntu). Jeżeli panel został wcześniej zagruntowany, to warstwa podkładu musi być czysta i sucha przed zamocowaniem.
Czy można nałożyć dodatkową, drugą warstwę gruntu na warstwę uprzednio nałożoną?
Nie, to nie jest dozwolone. Powtórne gruntowanie tej samej powierzchni rodzi ryzyko rozwarstwienia.
Czy można przyklejać panele na profilach poziomych?
Przyklejanie paneli na profilu poziomym nie jest dozwolone. Należy pamiętać, by zawsze pozostawić pod panelem szczelinę wentylacyjną, co najmniej 20 mm, której zadaniem jest zapewnić stały przepływ powietrza. Ponadto muszą być pozostawione otwory wentylacyjne w dolnej i górnej części elewacji wentylowanej (co najmniej 50 cm2/1 m lub 100 cm2/1 m, w zależności od rodzaju płyty. Poziomy układ profili zakłócałby przepływ powietrza (wentylację) pod panelami i tym samym prowadził do kondensacji pary i gromadzenia się wody z tyłu paneli. To z kolei doprowadzi do degradacji nie tylko samych paneli, ale także kleju.
Jaki jest czas otwarty kleju podczas montażu paneli elewacyjnych?
W przypadku kleju Bostik H975 PANELTACK HM czas otwarty wynosi 10 minut.
Czy należy zapewnić dodatkowo docisk mechaniczny paneli po ich przyklejeniu?
Na profilach obok ścieżki klejowej znajduje się dwustronna samoprzylepna taśma montażowa, która zapewnia chwyt początkowy do czasu całkowitego związania kleju, ale ponadto zapewnia właściwy dystans między profilem oraz panelem, wynoszący 3 mm (grubość warstwy kleju po złączeniu). Dlatego podparcie mechaniczne nie jest konieczne.
Jak usunąć smugi?
Prosimy zapoznać się z linią do usuwania smug Bostik. W razie dalszych pytań, prosimy o kontakt z lokalnym Przedstawicielem Technicznym, aby uzyskać zalecenia dot. konkretnych produktów.
Czy konieczne jest uszczelnianie łączenia płytka-fuga? Czego można użyć?
Każdy uszczelniacz dostępny w lokalnych sklepach z artykułami budowlano-remontowymi będzie działać z Cementowymi Fugami do Płytek.
Do fug uretanowych konieczne jest stosowanie uszczelniaczy na bazie wody. W razie dalszych pytań, prosimy o kontakt z lokalnym Przedstawicielem Technicznym, aby uzyskać zalecenia dot. konkretnych produktów.
Dlaczego w fugach do płytek występują różnice kolorów?
Różnice kolorów wynikają z ilości wody dodanej w mieszance wstępnej, zbyt duże ilości wody użytej do przetarcia płytek / przetarcia zbyt szybko po fugowaniu, itd.
W razie dalszych pytań, prosimy o kontakt z lokalnym Przedstawicielem Technicznym, aby uzyskać zalecenia dot. konkretnych produktów.
Co to jest przyczepność początkowa?
Produkt z wysoką przyczepnością początkową zapewnia możliwość zamocowania (przyklejenia) ciężkiego elementu bez dodatkowego mocowania mechanicznego czy podpierania. Wysoka przyczepność początkowa nie oznacza, że spoina klejowa ma wyższą wytrzymałość po całkowitym związaniu. Czasami może okazać się, że kleje, które nie odznaczają się wysokim chwytem początkowym, mogą uzyskać taką samą wytrzymałość końcową po utwardzeniu jak kleje z wysoką wytrzymałością początkową. Wysoka przyczepność początkowa kleju rozwiązuje problem w sytuacji, gdy nie ma technicznej możliwości zamocowania klejonych elementów z dodatkowym podparciem, mocowaniem mechanicznym itp.
Posiadam klej hybrydowy. Czy ten produkt zawiera rozpuszczalniki?
Żaden z naszych klejów hybrydowych czy akrylowych nie zawiera rozpuszczalników.
Czy Bostik oferuje kleje wodoodporne?
Bostik oferuje kleje montażowe dla rozmaitych rozwiązań i pod kątem spełnienia potrzeb wielu klientów. Jedną z takich potrzeb jest odporność na wodę. W tym celu proponujemy bezrozpuszczalnikowy, wodoodporny, ekstremalnie wytrzymały klej poliuretanowy klasy D4.
Jakie technologie stosuje Bostik w produkcji klejów?
Kleje hybrydowe, rozpuszczalnikowe, wodne, silikonowe i poliuretanowe.
Czy kleje montażowe mają uniwersalne zastosowanie?
Nie, dobiera się je w zależności od rodzajów podłoża, przeznaczenia, warunków pracy, trwałości.
Dla jakich zastosowań zaleca się klej na bazie wodnej?
Często do zastosowań wewnętrznych, do materiałów wrażliwych na działanie rozpuszczalnika (np. EPS, XPS) oraz tam, gdzie jest potrzeba stosowania produktów bez szkodliwych emisji.
Dla jakich zastosowań zalecany jest klej hybrydowy?
Często do zastosowań wewnętrznych, jak i zewnętrznych, gdzie wymagana jest wysoka i trwała elastyczność, gdzie mamy rozmaite powierzchnie (gładkie i porowate, chłonne i niechłonne, pionowe lub poziome). Produkty te są często stosowane jako produkty 2 w 1 (klejenie i uszczelnianie).
Dla jakich zastosowań zaleca się kleje na bazie rozpuszczalników?
Kleje te są na ogół szybkoschnące i szybko utwardzalne. Są odpowiednie również dla zastosowań, które nie wymagają elastyczności. Kleje na bazie rozpuszczalników zapewniają także bardzo dobry stosunek jakości do ceny. Mają zdolność przyciągania klejonych elementów do powierzchni.
Dla jakich zastosowań zaleca się klej poliuretanowy?
Niektóre kleje poliuretanowe posiadają certyfikat wodoodporności D4 i się lekko spieniają w czasie aplikacji. Są idealne do prac ogólnobudowlanych, do nierównych czy niedobrze spasowanych powierzchni. Są dostępne również w wersji przezroczystej. Z reguły tworzą sztywne, twarde i mocne wiązanie. Często stosowane są w konstrukcjach prefabrykowanych, warstwowych, do klejenie materiałów izolacyjnych, konstrukcji schodów, jak również w formie 2 w 1 (klejenie i uszczelnianie).
Jak długo zaprawy do klejenia płytek muszą się utwardzać przed fugowaniem?
Czas jest inny w zależności od typu płytki, gdzie jest użyta, typu podłoża oraz używanej zaprawy. Zalecenia i specyfikacje dla konkretnego produktu znaleźć można w Karcie Technicznej.
Jak dużo wody należy dodać i jak mieszać ilość mniejszą niż pełny worek?
Prosimy odwołać się do instrukcji mieszania na workach i w Karcie Technicznej. Dla obszarów, gdzie użyte będzie mniej niż cały worek, należy odważyć proszek i odmierzyć wodę zgodnie z instrukcjami na worku i Karcie Technicznej.
W razie dalszych pytań, prosimy o kontakt z lokalnym Przedstawicielem Technicznym, aby uzyskać zalecenia dot. konkretnych produktów.
Jak wybrać najlepszą zaprawę do klejenia płytek do konkretnego zadania?
Odpowiedni Klej do Płytek wybiera się według typu płytki, miejsca, gdzie będzie ona montowana, oraz typu podłoża. W razie dalszych pytań, prosimy o kontakt z lokalnym Przedstawicielem Technicznym, aby uzyskać zalecenia dot. konkretnych produktów.
Czy zaprawa powinna być modyfikowana, czy niemodyfikowana?
Jest to zależne od typu podłoża i płytki. W razie dalszych pytań, prosimy o kontakt z lokalnym Przedstawicielem Technicznym, aby uzyskać zalecenia dot. konkretnych produktów.
Czy zaprawa łączyć się będzie z różnymi podłożami?
Informacje dot. zatwierdzonych podłoży znaleźć można w Karcie Technicznej. W razie dalszych pytań, prosimy o kontakt z lokalnym Przedstawicielem Technicznym, aby uzyskać zalecenia dot. konkretnych produktów.
Jakiej wielkości pacę należy użyć?
Rozmiar pacy zależny od wielkości płytki i miejsca jej montażu. Właściwe zalecenia znaleźć można w Karcie Technicznej.
Czy konieczne jest zdjęcie całości starego kleju z podłogi przed rozpoczęciem nakładania nowego?
Tak, podłoże musi być wolne od zanieczyszczeń oraz dobrze przygotowane, aby można było przystąpić do nałożenia kleju.
W razie dalszych pytań, prosimy o kontakt z lokalnym Przedstawicielem Technicznym, aby uzyskać zalecenia dot. konkretnych produktów.
Czy są one sprzedawane w mniejszych ilościach?
Tak, Bostik oferuje produkty dostępne w kartuszach oraz wiaderkach galonowych.
Jak dużo kleju potrzebne jest do określonego zadania, pokrycia danej powierzchni?
Jest to zależne od typu podłogi i instalacji; należy zawsze odwoływać się do Karty Technicznej. W razie dalszych pytań, prosimy o kontakt z lokalnym Przedstawicielem Technicznym, aby uzyskać zalecenia dot. konkretnych produktów.
Jaka jest różnica pomiędzy wszystkimi klejami do podłóg drewnianych Bostik?
Różnego typu ochrona przed parowaniem cieczy, izolacja akustyczna, łatwość aplikacji pacą, brak lotnych związków organicznych (VOC), łatwe czyszczenie, oraz różnica w składzie chemicznym polimerów.
W razie dalszych pytań, prosimy o kontakt z lokalnym Przedstawicielem Technicznym, aby uzyskać zalecenia dot. konkretnych produktów.
Czy możliwa jest instalacja na starym kleju do podłóg?
Nie, posadzka musi być wolna od zanieczyszczeń. W razie dalszych pytań, prosimy o kontakt z lokalnym Przedstawicielem Technicznym, aby uzyskać zalecenia dot. konkretnych produktów.
Czy kleje te będą wiązać się z różnymi powłokami na betonie? (bariery paroszczelne, uszczelniacze, środki rozcieńczone rozpuszczlanikiem, itp.)
Lista zatwierdzonych powierzchni znajduje się w Karcie Technicznej. W razie dalszych pytań, prosimy o kontakt z lokalnym Przedstawicielem Technicznym, aby uzyskać zalecenia dot. konkretnych produktów.
Jakiej wielkości pacę należy użyć?
Zalecane wielkości pacy znaleźć można w Karcie Technicznej; uzależnione są one od typu drewna oraz zastosowania. W razie dalszych pytań, prosimy o kontakt z lokalnym Przedstawicielem Technicznym, aby uzyskać zalecenia dot. konkretnych produktów.
Czy można używać klejów do podłóg drewnianych w celu przyklejania wykładzin winylowych?
Nie można, w razie dalszych pytań, prosimy o kontakt z lokalnym Przedstawicielem Technicznym, aby uzyskać zalecenia dot. konkretnych produktów.
Czy Klej do Wykładzin zapewnia barierę przed wilgocią i parą?
Nie, Bostik oferuje specjalne produkty opracowane pod kątem zabezpieczania przed wilgocią i parą.
W razie dalszych pytań, prosimy o kontakt z lokalnym Przedstawicielem Technicznym, aby uzyskać zalecenia dot. konkretnych produktów.
Czy można użyć tego produktu do pokrycia istniejącej wykładziny winylowej?
Tak, według wytycznych stowarzyszeń branżowych możliwe jest łączenie maksymalnie do 2 warstw, o ile utrzymane są one w dobrym stanie: są stabilnie przylegające do podłoża, czyste i wolne od wszelkich nierówności i zanieczyszczeń.
W razie dalszych pytań, prosimy o kontakt z lokalnym Przedstawicielem Technicznym, aby uzyskać zalecenia dot. konkretnych produktów.
Czy jest to produkt do montażu na mokro lub, czy konieczny jest czas przerwy między warstwami?
Czas przerwy między warstwami jest wymagany. W razie dalszych pytań, prosimy o kontakt z lokalnym Przedstawicielem Technicznym, aby uzyskać zalecenia dot. konkretnych produktów.
Jakie są parametry % wilgotności względnej (RH) dla tego kleju?
Odczyty % Wilgotności Względnej (RH) oparte są o normy ASTM i Europejskie. Wartości te różnią się w zależności od kleju; mieszczą się one w zakresie 85-95% RH (z pewnymi wyjątkami dopuszczamy 99% RH).
W razie dalszych pytań, prosimy o kontakt z lokalnym Przedstawicielem Technicznym, aby uzyskać zalecenia dot. konkretnych produktów.
Jakie procedury przygotowania powierzchni są konieczne przed nałożeniem kleju?
Przygotowanie powierzchni przeprowadzić należy zgodnie z wytycznymi ASTM lub aktualnie obowiązujących norm; powierzchnia musi być wolna od pyłu i farby, plam oleju, środków utwardzających lub zmiękczających, uszczelniaczy lub innych klejów.
W razie dalszych pytań, prosimy o kontakt z lokalnym Przedstawicielem Technicznym, aby uzyskać zalecenia dot. konkretnych produktów.
Jakiej wielkości pacy należy użyć?
Zalecane wielkości pacy znaleźć można w Karcie Technicznej. W razie dalszych pytań, prosimy o kontakt z lokalnym Przedstawicielem Technicznym, aby uzyskać zalecenia dot. konkretnych produktów.
Jaki jest czas pracy dla kleju?
Metoda nakładania „na sucho” jest najbardziej powszechną metodą montażu stosowaną dla klejów wiecznie żywych. Gdy klej jest suchy w dotyku, dostępny czas pracy to czas, który instalator ma na ułożenie podłogi na kleju przed obniżeniem jego parametrów łączenia i przyczepności.
W razie dalszych pytań, prosimy o kontakt z lokalnym Przedstawicielem Technicznym, aby uzyskać zalecenia dot. konkretnych produktów.
Mimo iż posiadam silikon przeznaczony do łazienek i kuchni, nadal występuje pleśń. Jak to jest możliwe?
Dodatki przeciwko tworzeniu się grzybów i pleśni są stosowane, aby zapewnić fugom silikonowym w pomieszczeniach mokrych (sanitarnych) odporność na korozję mikrobiologiczną. Jednakże, jeżeli wentylacja jest nieefektywna lub fuga jest źle wyprofilowana i zalega na niej woda, a wraz z nią resztki mydła czy zanieczyszczenia, z czasem właściwości antygrzybiczne silikonu słabną. Ponadto negatywny wpływ na odporność fug przez rozwojem grzybów i pleśni ma ich czyszczenie środkami zawierającymi chlor. Kolejnym czynnikiem sprzyjającym temu zjawisku jest podwyższona wilgotność w pomieszczeniu (> 65%).
Uszczelniłem moją wannę przy użyciu silikonu klasy premium i pojawiają się pęknięcia?
Prawdopodobnie wanna została uszczelniona za pomocą kleju silikonowego, a nie silikonowej masy uszczelniającej oraz uszczelnienie wykonano, gdy wanna była pusta (nieobciążona). Zaleca się, aby przed uszczelnieniem za pomocą silkonu wokół wanny najpierw napełnić wannę wodą i dopiero później wypełnić szczelinę masą. Wynika to z tego, że przy wypełnieniu wanny (obciążeniu) następuje jej ugięcie, szczelina lekko się powiększy. Taka deformacja pomiędzy wanną a ścianą powoduje bardzo duże napięcie fugi silikonowej, co może z czasem skutkować pojawieniem się mikro pęknięć w strukturze fugi silikonowej lub nawet być przyczyną jej przedwczesnego zerwania się. Prawidłowa kolejność to napełnienie wanny wodą, wykonanie uszczelnienia silikonem i pozostawienie go w ten sposób do całkowitego utwardzenia, a następnie opróżnienie wanny z wody.
Zakupiłem silikon i zastosowałem go w mojej toalecie, a teraz wszystkie fugi zmieniły kolor (pożółkły)?
Najprawdopodobniej użyto silikon neutralny oraz pomieszczenie jest bez okna. W takim przypadku silikon neutralny może się odbarwić, co spowodowane jest brakiem ekspozycji na promieniowanie UV. Zjawisko to występuje stopniowo (nawet przez wiele lat) i nie może być uznane na wadę ukrytą produktu i powód do jego reklamacji. W celu uniknięcia tego rodzaju problemu, zaleca się stosowanie silikonu octanowego (kwaśnego, o charakterystycznym octowym zapachu w czasie jego schnięcia). Silikon octanowy nie ulega odbarwieniu w miejscach, gdzie występuje brak ekspozycji na promieniowanie UV. Odznacza się wyższą trwałością koloru i odpornością na odbarwienia.
Jakie narzędzia lub produkty uzupełniające zaleca się do prawidłowego wykonania i wykończenia spoin silikonowych?
Przede wszystkim zaleca się stosowanie środka do wygładzania fug na mokro i specjalnej szpachelki (drewnianej lub plastikowej). Środek wygładzający zapewnia brak przylegania silikonu do szpachelki lub przyległych powierzchni i zapewnia pełną kompatybilność z silikonem. Nakładając silikon trzeba się upewnić, że masa całkowicie wypełnia szczelinę i szczelnie przylega do krawędzi szczeliny. Jeżeli środek wygładzający dostanie się przypadkowo pomiędzy silikon a podłoże, w tym miejscu nastąpi brak przyczepności.
Czy zawsze muszę zabezpieczać taśmą maskującą szczelinę przed nałożeniem silikonu?
Jeżeli jesteś specjalistą z doświadczeniem, jesteś w stanie nałożyć silikon bez taśmy. Jeżeli nie masz pewności co do swoich umiejętności lub gdy występuje konieczność szczególnej ochrony krawędzi szczeliny przed zabrudzeniem, zalecamy stosowanie taśmy maskującej (taśmę trzeba usunąć natychmiast po zakończeniu pracy, by nie doszło do zabrudzenia powierzchni klejem z taśmy), następnie wypełnienie masą szczeliny i wykończenia jej powierzchni szpachelką z pomocą płynu do wygładzania fug na mokro.
W sklepie znajduje się wiele różnych uszczelniaczy sanitarnych, jak dokonać właściwego wyboru?
To zależy od zastosowania i pożądanego efektu końcowego. Czy musisz uszczelnić odpływ czy wykończyć połączenie ramy okna z parapetem w łazience? Czy spoina będzie malowana czy nie? Niestety, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Skontaktuj się z przedstawicielem handlowym Bostik, aby dokonać właściwego wyboru produktu do zamierzonego zastosowania.
Jaka jest różnica między silikonem neutralnym a silikonem octanowym?
Silikon octanowy można rozpoznać po octowym zapachu, który jest uwalniany w czasie reakcji chemicznej masy z parą wodną. Silikony neutralne nie wydzielają woni octowej. Są neutralne chemicznie. W kontakcie z metalami nie mają działania korozyjnego.
Silikon octanowy nie ulega przebarwieni w ciemnych miejscach, ale posiada ograniczony zakres przyczepności (tylko gładkie powierzchnie szkliwione, glazurowane, emaliowane, np. szkło, ceramika, gres, terakota, lakierowane drewno, stal emaliowana, aluminium lakierowane proszkowo itp.).
Silikon neutralny posiada doskonałą przyczepność do wielu rodzajów podłoży, gładkich lub porowatych, w tym do PCW i tworzyw podobnego typu, do podłoży mineralnych, a także do metali i ich stopów, ale może się odbarwiać w ciemnych miejscach ze względu na brak ekspozycji na UV.
Mój uszczelniacz hybrydowy posiada europejski znak zgodności CE, ale mam problemy przy jego użyciu do uszczelnienia odpływu z prysznica, jak to możliwe?
Produkty hybrydowe mogą być testowane na zgodność w zakresie zastosowań sanitarnych wg zharmonizowanej normy europejskiej EN 15651-3 i potrafią uzyskiwać najwyższą klasyfikację pod względem odporności na grzyby i pleśnie (XS1). Jednakże, z uwagi na absorpcje wody, uszczelniacze hybrydowe nie są odpowiednie w przypadku długotrwałego wystawienia na działanie wody. Oznakowanie CE wg EN 15651-3 odnosi się do odporności materiału pod względem rozwoju bakterii, a nie do zakresu ich stosowania, adhezji. Do uszczelnień w pomieszczeniach sanitarnych, mokrych najlepsze będą silikony z dodatkiem środka przeciwgrzybicznego.
Co oznacza oznakowanie EN 15651-3:S XS1 zamieszczone na moim kartuszu?
EN 15651-3 S XS1 jest oznaczeniem klasy produktu wg normy dla kitów elastycznych do pomieszczeń sanitarnych, które mówi, że produkt może być stosowany np. w kuchniach, łazienkach, oraz że został przebadany wg ujednoliconych metod badawczych przez niezależne instytuty badawcze. Od lipca 2014 roku certyfikacja wszystkich uszczelniaczy sanitarnych elastycznych znakiem CE jest obowiązkowa na terenie UE. Najwyższa klasa produktu wg EN 15651-3 to XS1, która podkreśla szczególnie wysoką odporność mechaniczną i odporność na biokorozję.
Czym jest bierna ochrona przeciwpożarowa (PFP)?
Produkty należące do asortymentu biernej ochrony przeciwpożarowej stanowią element konstrukcji przegród budynku. Stosuje się je do uszczelniania przepustów i złączy liniowych, w celu zapewnienia odpowiedniej klasy odporności ogniowej ścian i stropów, stanowiących przegrody ogniowe. Pasywne produkty przeciwpożarowe wykorzystuje się w konstrukcjach budynków jako główne zabezpieczenia ograniczające rozprzestrzenianie się ognia, ciepła i dymu, a także zapewniające znacznie większą ochronę przeciwpożarową.
Jaka jest różnica pomiędzy czynną i bierną ochroną przeciwpożarową?
Czynna ochrona przeciwpożarowa obejmuje działania mające na celu ugaszenie pożaru. Bierna ochrona przeciwpożarowa pomaga zapobiegać rozprzestrzenianiu się pożaru. Produkty z gamy biernej ochrony przeciwpożarowej przyczyniają się do zapewniania stabilności konstrukcji budynków, a także czasu potrzebnego na jego bezpieczne opuszczenie przez ludzi bądź przeprowadzenie ewakuacji z takiego budynku.
Jaka jest różnica między reakcją na ogień i odpornością na ogień?
Reakcja na ogień jest wyznacznikiem stopnia palności materiału oraz jego wpływu na rozwój pożaru. Odporność na ogień (ognioodporność) oznacza czas wyrażony w minutach, przez jaki paląca się przegroda ogniowa jest w stanie spełniać swoją rolę, a zatem zapobiegać rozprzestrzenianiu się ognia (szczelność ogniowa) i wzrostowi temperatury (izolacyjność ogniowa). Ognioodporność produktów testuje się i mierzy w ramach ustandaryzowanych zastosowań. Oznacza to, że produkt o najwyższej klasyfikacji w zakresie reakcji na ogień nie gwarantuje w żaden sposób ognioodporności.
Czy produkty Bostik są dopuszczone do zastosowań przeciwpożarowych?
Produkty z gamy Bostik Fire Protect są testowane zgodnie z normami europejskimi EN 1366-3 i EN 1366-4 w zakresie uszczelniania przepustów i złączy liniowych oraz sklasyfikowane zgodnie z normą EN 13501-2.
Czy produkty z gamy Bostik Fire Protect są również przebadane zgodnie z normą EN 13501-1 w zakresie reakcji na ogień?
Tak, większość produktów, które zostały przebadane pod tym względem zostały sklasyfikowano w klasie reakcji na ogień „B”, tj. mała zapalność i bardzo niewielkie rozgorzenie, ale powodujące przeskok iskry.
Jakie rozwiązania oferuje Bostik w zakresie ochrony przeciwpożarowej?
Bostik oferuje rozwiązania do uszczelnienia złączy liniowych i szczelin oraz dla przepustów. Bostik oferuje różne rodzaje produktów, takie jak uszczelniacze akrylowe, silikonowe, hybrydowe, a także pianę poliuretanową i produkty o właściwościach pęczniejących, takie jak opaski i kołnierze.
Czym są uszczelnienia przepustów?
Przegroda ogniowa składa się z ognioodpornych ścian i podłóg. W tych ścianach i podłogach wykonuje się otwory, przez które przechodzą rury oraz przewody elektryczne (przepusty). Przegrodę ogniową uznaje się za kompletną dopiero po bezpiecznym uszczelnieniu tych otworów z wykorzystaniem odpowiednich materiałów. W tym celu wykorzystuje się produkty lub systemy produktów przetestowane zgodnie z normą EN 1366-3, w związku z czym zapewniana jest odpowiednia ognioodporność przegród pomimo występowania otworów do przejść przewodów, rur czy innego rodzaju instalacji.
Jak działają produkty pęczniejące?
Produkty pęczniejące działają poprzez zwiększanie swojej objętości na skutek pożaru (wzrostu temperatury). Wypełniają wtedy otwory i szczeliny w przegrodach ogniowych, zapobiegając rozprzestrzenianiu się ognia, dymu, gazów.
Czy mogę użyć ognioodpornej piany poliuretanowej wokół przepustu z rurami?
Nie, rury i kable muszę być zabezpieczone przed ogniem za pomocą produktów pęczniejących, które zostały przebadane pod kątem tego konkretnego zastosowania. Ognioodporna piana poliuretanowa jest zasadniczo stosowana do uszczelniania złączy liniowych, a nie przepustów, przez które przechodzą media. Do przepustów zaleca się stosowanie pęczniejących kołnierzy lub opasek, aby zapewnić integralność (izolacyjność i szczelność ogniową) ściany i stropu w razie pożaru.
Czy produkty z gamy Bostik Fire Protect posiadają właściwości w zakresie izolacji akustycznej?
Tak, większość produktów została przebadana pod kątem izolacji akustycznej z normą ISO 10140-2:2010.
Zastosowałem pianę poliuretanową do wypełnienia szczeliny, ale produkt nie trzyma się dobrze powierzchni.
Jest to prawdopodobnie spowodowane niekorzystnymi warunkami aplikacji. Brak zroszenia wodą lub niska wilgotność powietrza prowadzą do nie w pełni optymalnego wiązania piany, co może skutkować osłabioną przyczepnością. Zawsze należy wcześniej zwilżyć wodą powierzchnię/szczelinę przy użyciu spryskiwacza, a następnie wypełnić ją pianą. Po jej wypełnieniu dobrze jest raz jeszcze zwilżyć powierzchnię świeżo nałożonej piany.
Posiadam puszkę piany poliuretanowej – po jej aktywacji piana się nie wydobywa.
W tym przypadku najprawdopodobniej Twoja puszka była przechowywana w pozycji leżącej, co spowodowało zatkanie się zaworu. Pianę zawsze należy przechowywać pionowo w temperaturze od +5°C do +25°C, aby uniknąć blokady zaworu. Nie próbuj udrażniać zaworu za pomocą gwoździa, śrubokrętu czy innego ostrego narzędzia, gdyż może to spowodować jego trwałe uszkodzenie i niekontrolowaną aktywację piany.
Użyłem pistoletu do piany poliuretanowej, ale po godzinie mój pistolet nie działa już prawidłowo.
W przypadku szczelnych, nieuszkodzonych pistoletów nic się nie stanie, gdy się przerwie na dłużej pracę i odłoży w bezpieczne miejsce pistolet z nakręconą na niego puszką piany. W przypadku nieszczelnych lub zabrudzonych pistoletów mogło dojść do utwardzenia się piany w jego układzie. Najlepiej po zakończeniu pracy zdemontować pistolet i go natychmiast dokładnie przepłukać za pomocą środka czyszczącego Bostik P100 FOAM’N’CLEAN POWER. W ten sposób można zachować sprawny pistolet na lata.
Czy można malować pianę poliuretanową?
Tak, malowanie piany jest możliwe. Uwaga, na rozpuszczalniki. Niektóre mogą rozpuszczać pianę (np. ksylen, aceton, toluen). Dotyczy to w szczególności farb w aerozolu.
Czy piana poliuretanowa jest odporna na promieniowanie UV?
Piana poliuretanowa nie jest odporna na promieniowanie UV. Jeżeli piana jest wystawiona na działanie promieniowania UV, staje się brązowa, a następnie krucha (traci swoje właściwości mechaniczne). Dlatego po nałożeniu i utwardzeniu się piany trzeba ją zawsze osłonić przed UV za pomocą farby, listew wykończeniowych, kitów uszczelniających czy zaprawy.
Przeczytałem na puszcze z pianą, że jest klasy B3, co to oznacza?
Piana poliuretanowa jest klasyfikowana pod względem reakcji na ogień w trzech klasach:
B1 - trudno zapalna / ogniochronna
B2 - samogasnąca
B3 - palna
Nie widzę na puszcze z pianą oznakowania CE.
Europejski znak zgodności CE może występować tylko na takich wyrobach budowlanych, dla których istnieją zharmonizowane normy europejskie albo dla których istnieje możliwość wydania europejskiej oceny technicznej. W przypadku pian poliuretanowych w aktualnym stanie prawnym nie ma takich możliwości. Dlatego znak zgodności CE nie może się pojawić na ich opakowaniu. W przypadku pian pierwszeństwo mają przepisy lokalne. W przypadku Polski oznacza to konieczność uzyskania krajowej oceny technicznej.
Co oznacza, że piana jest ręczna, wężykowa?
Ręczna czy inaczej mówiąc wężykowa wersja piany poliuretanowej oznacza, że do aplikacji nie potrzeba żadnych dodatkowych narzędzi. Pianę nakłada się przez wężyk znajdujący się w komplecie z puszką. Najpierw należy nakręcić wężyk na zawór, dobrze wstrząsnąć puszkę kilkanaście razy w celu wymieszania składników i można zacząć pracę. Drugim typem piany pod względem aplikacji jest piana tzw. pistoletowa. Wówczas rolę wężyka zastępuje pistolet, który należy dokupić. Jest on niezbędny do aplikacji piany. Piana pistoletowa zapewnia dużo bardziej wygodną pracę, precyzję i kontrolę dozowania.
Czy możliwe jest ponowne użycie puszki piany, która nie została do końca opróżniona?
Tak, jest to możliwe, zarówno w przypadku piany wężykowej i pistoletowej. W przypadku piany wężykowej należy po zakończeniu pracy odwrócić puszkę zaworem do góry i nacisnąć ostrożnie spust wężyka, tak by wydobywający się gaz udrożnił zawór i wężyk. Po takim przeczyszczeniu będzie można po raz kolejny wykorzystać tę puszkę.
Niestety resztki piany upadły mi na podłogę i pobrudziły podłogę. Jak mogę to wyczyścić?
Możesz łatwo wyczyścić swoją podłogę i usunąć świeżą pianę PU za pomocą Bostik PU Cleaner. Dopóki piana PU jest świeża, środek czyszczący rozpuszcza go bez problemu.
Zauważyłem dziś na półce mojego marketu budowlanego wodną pianę PU, czy mogę jej użyć dla takich samych zastosowań co tradycyjne piany PU?
To prawda, Bostik dostarcza również pianę akrylową. Jednak ta cecha nie dotyczy piany PU, ponieważ nie zawiera ona poliuretanu i jest preparatem akrylowym. Piana akrylowa może być stosowana wyłącznie w pomieszczeniach zamkniętych, dla zastosowań takich jak drzwi wewnętrzne, łączenie sufitu, wykończenie ścian, itp. Produkt ten jest do natychmiastowego użycia i po wyschnięciu może być również malowany przy użyciu większości farb. Jednak proszę zauważyć, że nie jest to piana PU i dlatego nie może być porównywana z tradycyjnymi pianami tego typu.
Mam posadzkę z kamienia naturalnego, która musi zostać uszczelniona. Co mogę użyć?
Wiele produktów zawiera oleje lub plastyfikatory, które mogą przenikać do podłoży porowatych, takich jak kamień naturalny (np. granit, marmur, piaskowiec). Stosowanie tych produktów może spowodować odbarwienia, z reguły w postaci ciemnych przebawień wzdłuż spoiny. Tego rodzaju zabrudzeń nie da się usunąć. W celu uniknięcia przebarwień tego rodzaju przy pracach z kamieniem naturalnym zalecamy stosowanie specjalnych silikonów jak Bostik S955 SEAL’N’FLEX NON-STAINING lub Bostik S960 SILICONE NON-STAINING albo hybrydy Bostik H750 SEAL’N’BOND PREMIUM.
Czy przed uszczelnianiem należy użyć gruntu?
Zaleca się gruntowanie szczególnie, gdy mamy do czynienia z podłożami porowatymi, chłonnymi, kruchymi, pylącymi.
Jakie są prawidłowe wymiary spoiny uszczelniającej?
W przypadku szczelin o szerokości do 10 mm, prawidłowy stosunek szerokości do głębokości spoiny wynosi 1:1, np. 5 mm szerokości i 5 mm głębokości. Jeżeli szerokość szczeliny jest większa niż 10 mm, głębokość wypełnienia łatwo wyliczyć posługując się następującym wzorem:
Prawidłowa głębokość = szerokość spoiny [mm] / 3 + 6 mm (np. szerokość spoiny 21 mm / 3 + 6 mm = 13mm głębokości).
Bostik oferuje kilka produktów w różnych technologiach, które można zastosować do maksymalnej szerokości 40 mm. Trwałe i skuteczne wypełnienie szczeliny jest ponadto mocno zależne od zakresu przemieszczeń uszczelnianych elementów i zastosowania właściwego sznura dylatacyjnego, którego zadaniem jest odpowiednie wyprofilowanie rozmiaru spoiny i niedopuszczenie do trójstronnego styku spoiny. W celu uzyskania dalszych informacji, prosimy o zapoznanie się z kartą informacyjną FS008 „Wymiary i konstrukcja spoin oraz zastosowanie sznura dylatacyjnego”.
Czym jest szczelina dylatacyjna?
Ruchoma spoina konstrukcyjna, która podlega odkształceniom/naprężeniom ściskającym i rozciągającym w okresie użytkowania, tym samym przenosząc ruch uszczelnianych elementów (dylatacja).
Co oznacza szczelina łącząca?
Szczeliny statyczne/nieruchome pomiędzy materiałami budowlanymi, elementami wykończeniowymi, o charakterze estetycznym, dekoracyjnym. Połączenia wokół sufitów, schodów, ościeżnic, listew przypodłogowych, ościeżnicowych itd.
Co oznacza szczelina konstrukcyjna?
Szczeliny, które są wymagane do absorbowania ruchu pomiędzy różnego rodzaju materiałami budowlanymi, takimi jak np. stal, beton, ceramika budowlana i inne elementy murowe.
Co oznacza szczelina przyszybowa?
Spoiny, które łączą szybę pojedynczą lub zespoloną z różnego rodzaju ramami (stolarka okienna, drzwiowa) i powierzchniami, np. lakierowane drewno, aluminium malowane proszkowo, PCW itp. Takie uszczelnienia powinny być trwale elastyczne i odporne na UV, żółknięcie i działanie warunków atmosferycznych. W praktyce do tego celu najczęściej stosuje się silikony neutralne lub hybrydy, gdy spoiny muszą być malowalne.
Rodzaje sznurów dylatacyjnych?
Dostępne są dwa rodzaje sznura dylatacyjnego. Jednym z nich jest sznur PE (polietylenowy), który ma strukturę zamkniętych komórek, a drugi to sznur PU (poliuretanowy), który ma strukturę otwartych komórek.
Kiedy są zalecane sznury dylatacyjne?
Zasadniczo sznury dylatacyjne zaleca się w celu uzyskania właściwego przekroju spoiny, w praktyce spłycenia szczeliny (dylatacji). Typ sznura PE (polietylen) z zamkniętą strukturą komórkową jest zalecany przy spoinach, gdzie spodziewany jest wysoki stopień obciążenia mechanicznego (często w przypadku poziomych spoin w ciągach pieszych czy w magazynach). Typ sznura PU (poliuretan) z otwartą strukturą komórkową jest zalecany w sytuacji, gdy obciążenie mechaniczne jest mniej istotne, na przykład w spoinach pionowych w elewacjach.
Czym jest ściana osłonowa?
Ściana osłonowa jest nienośną fasadą lub przegrodą pomiędzy zewnętrzną a wewnętrzną częścią budynku. Ponieważ ściana nie jest nośna, może być wykonana z materiałów lekkich lub cienkich, np. szkło lub materiał osłonowy, np. tworzywo HPL, ceramika, włókno-cement.
Jak czysta musi być powierzchnia podłogi przed nałożeniem kleju?
Podłoga powinna być wolna od plam, śladów olejów, smaru, wszelkiego innego brudu i zanieczyszczeń.
W razie dalszych pytań, prosimy o kontakt z lokalnym Przedstawicielem Technicznym, aby uzyskać zalecenia dot. konkretnych produktów.
Czy mogę zaaplikować masę samopoziomującą na wykładzinę, okładzinę winylową, istniejącą podłogę drewnianą, płytki, itp.?
Bostik zaleca płytki, jako odpowiednie podłoże, o ile jest czyste, dobrze zamocowane i wolne od wszelkich zanieczyszczeń. Inne podłoża nie są zalecane.
W razie dalszych pytań, prosimy o kontakt z lokalnym Przedstawicielem Technicznym, aby uzyskać zalecenia dot. konkretnych produktów.
Czy muszę dodać metalową siatkę do podłoża przed nałożeniem masy samopoziomującej?
W zależności od podłoża Bostik wymaga metalowej siatki dla jednowarstwowej sklejki drewnianej.
Płyty betonowe w dobrym stanie i prawidłowo przygotowane do nakładania naszych produktów nie wymagają siatki metalowej.
W razie dalszych pytań, prosimy o kontakt z lokalnym Przedstawicielem Technicznym, aby uzyskać zalecenia dot. konkretnych produktów.
Czy muszę gruntować powierzchnię przed nałożeniem masy samopoziomującej?
Czy grunt powinien być rozcieńczony, czy w stanie takim, jak w opakowaniu – wykorzystując fabryczne, pełne stężenie?
Tak, gruntowanie jest konieczne i wymagane w celu zapobiegnięcia awariom. W razie dalszych pytań, prosimy o kontakt z lokalnym Przedstawicielem Technicznym, aby uzyskać zalecenia dot. konkretnych produktów.
Czy konieczne jest gruntowanie pomiędzy nakładaniem warstw masy samopoziomującej?
Tak, należy nałożyć warstwę gruntu pomiędzy kolejnymi warstwami masy samopoziomującej. W razie dalszych pytań, prosimy o kontakt z lokalnym Przedstawicielem Technicznym, aby uzyskać zalecenia dot. konkretnych produktów.
Czy można mieszać produkt na wyczucie?
Nie, każdy produkt opracowany został na podstawie właściwych dla siebie parametrów. Prosimy odwołać się do Karty Technicznej konkretnego produktu w celu uzyskania informacji o wymaganej ilości wody i instrukcji mieszania.
W razie dalszych pytań, prosimy o kontakt z lokalnym Przedstawicielem Technicznym, aby uzyskać zalecenia dot. konkretnych produktów.
Jak długo należy mieszać? Czy produkt ma określony czas oczekiwania?
Mieszać należy zawsze do uzyskania jednolitej masy wolnej od grudek. Po wymieszaniu nie ma potrzeby czekania. W celu uzyskania informacji dot. mieszania prosimy odwołać się do Karty Technicznej konkretnego produktu.
W razie dalszych pytań, prosimy o kontakt z lokalnym Przedstawicielem Technicznym, aby uzyskać zalecenia dot. konkretnych produktów.
Czy można dodać wody, jeśli produkt zdaje się gęsty lub konieczne jest zwiększenie płynności?
Nie, każdy produkt opracowany został na podstawie właściwych dla siebie parametrów. Informacje dot. wymaganej ilości wody i instrukcje mieszania znaleźć można w Karcie Technicznej konkretnego produktu.
W razie dalszych pytań, prosimy o kontakt z lokalnym Przedstawicielem Technicznym, aby uzyskać zalecenia dot. konkretnych produktów.
Czy można mieszać kilka worków jednocześnie?
Tak, nie stanowi to problemu. Zatwierdzone przez Bostik zalecenia dot. mieszania znaleźć można w Karcie Technicznej konkretnego produktu.
Czy można mieszać część zawartości worka?
Nie. Dla uzyskania najlepszych parametrów każdego produktu konieczne jest, aby użyta została prawidłowa ilość wody.
Uszczelniłem moje plastikowe okna, a teraz szyba jest pęknięta?
Prawdopodobnie dotyczy to szyb z PMMA (PLEXIGLASS) lub POLIWĘGLANU. Jeśli tak, pęknięcie szyby powstało pod wpływem naprężeń. Tego typu pęknięcia naprężeniowe zdarzają się na powierzchniach tworzyw sztucznych o bardzo niskim napięciu powierzchniowym. Na tym rodzaju tworzyw należy stosować wyłącznie „czyste”, tzw. 100% silikony neutralne, bez plastyfikatorów mineralnych (oleju mineralnego). W naszej ofercie będzie to Bostik S780 GLASS'N'SEAL PREMIUM.
Mam pęknięcie na mojej płycie akrylowej / pleksi, które wystąpiło kilka tygodni po wykończeniu jej uszczelniaczem.
Płyty PMMA (PLEXIGLASS) lub z POLIWĘGLANU mają bardzo wysoki współczynnik rozszerzalności termicznej, co oznacza, że w przypadku dużej powierzchni tafli generowane są tak wysokie siły rozciągające lub ściskające, że sztywniejsze uszczelniacze mogą „nie nadążyć” za ruchem płyt PMMA (PLEXIGLASS) lub z POLIWĘGLANU, co w efekcie może doprowadzić do pęknięcia.
Czy mogę używać Waszych uszczelniaczy szklarskich do szyb pojedynczych i zespolonych?
Bostik oferuje szeroką gamę produktów szklarskich dla każdego rodzaju oszklenia, tradycyjnych szyb pojedynczych, szyb zabytkowych, a także do nowoczesnych pakietów szyb zespolonych, w tym termoizolacyjnych.
Stosując Wasz hybrydowy uszczelniacz szklarski, przykleja się on do moich narzędzi szklarskich.
Można tego całkowicie uniknąć pod warunkiem zastosowania specjalnego środka Bostik Finishing Soap, który znosi lepkość i zabezpiecza przed przyklejaniem się narzędzi szklarskich do fug hybrydowych.
Muszę wykończyć szyby zabytkowe, czy Bostik oferuje uszczelniacze do szklenia takich szyb?
Tak, oczywiście. Będzie to Bostik S950 GLASS 'N' SEAL PUTTY PREMIUM (technologia oparta o silikony) lub Bostik H950 GLASS 'N' SEAL PUTTY PREMIUM (technologia hybrydowa). Bostik S950 nie może być później malowany, a Bostik H950 można z powodzeniem malować wyrobami lakierowymi.
Posiadam świetlik, czy mogę go wykończyć standardowym uszczelniaczem szklarskim?
Świetlik prawdopodobnie jest wykonany z szyb PMMA (PLEXIGLASS) lub z POLIWĘGLANU. Do tego rodzaju tworzyw należy stosować wyłącznie Bostik S780 GLASS'N'SEAL PREMIUM.
Jaki wymiar spoiny należy zachować podczas szklenia okna?
Standardowo w przypadku szklenia ram okiennych mamy do czynienia ze spoinami o wymiarze ok. 4x4 mm. Może się to różnić w zależności od profilu i rozmiaru tafli szkła. Zatem w dużych systemach okiennych wymiary spoiny mogą być większe. Niezależnie od tego należy zawsze stosować taśmę szklarską PE, która działa jak sznur uszczelniający, umieszczając ją na odpowiednią głębokość, między 4-6 mm.
Czy jest również możliwe uszczelnienie spoin za pomocą mojego uszczelniacza szklarskiego?
Tak, oczywiście. Uszczelniacze szklarskie są trwale elastyczne, o wysokiej jakości i doskonałej odporności na UV. Należy pamiętać, że uszczelniacze silikonowe nie mogą być później malowane, za to uszczelniacze hybrydowe i poliuretanowe dają się dobrze malować.
Czy jest możliwa częściowa naprawa spoin, czy muszę kompletnie oczyścić i ponownie uszczelnić okno?
Tak, jest to możliwe. Wystarczy wyciąć uszkodzone odcinki spoiny, a następnie nałożyć nowy uszczelniacz w tych miejscach. Jednakże zdecydowanie bardziej zaleca się wymianę całości uszczelnienia podczas renowacji ram okiennych. Istnieje ryzyko, że obecna, starsza i nieuszkodzona na tę chwilę spoina, ulegnie niebawem również stopniowej degradacji.
Mam wypełnioną szczelinę masą uszczelniającą, ale nie wiem jaka to technologia, czy mogę użyć dowolnego produktu?
Jeżeli nie ma pewności, jaki rodzaj uszczelniacza został zastosowany, zdecydowanie zalecamy usunięcie całej spoiny i wypełnienie jej nowym uszczelniaczem szklarskim. To pomoże uniknąć późniejszych problemów z niekompatybilnością materiałów.
Biuletyny
Rysy i spękania w powłokach farb akrylowych
Jednakże, powłoka farby na spoinie akrylowej może popękać. Poznaj nasze rekomendacje.
Ługowanie silikonu
W świecie uszczelniaczy i klejów synereza jest również nazywana ługowaniem. Dowiedz się więcej o tym procesie.
Pasywna ochrona przeciwpożarowa
Dowiedz się więcej o rozwiązaniach Bostik.