Marki i kraje

Wymiana płytek ceramicznych należy do najczęstszych zadań, z którymi musimy zmierzyć się w czasie remontu łazienki, kuchni czy przedpokoju. Nie zawsze musi wiązać się ze skuwaniem starej okładziny. Możliwe jest bowiem ułożenie nowej glazury czy terakoty na stare płytki ceramiczne. Co położyć na stare płytki? Kiedy można zastosować tę metodę i jak powinny przebiegać prace?

Jaki klej do płytek na balkon/taras wybrać? Płytki ceramiczne to jeden z najpopularniejszych materiałów wykończeniowych na balkonową podłogę. Są trwałe, łatwe do utrzymania w czystości, praktycznie nie wymagają konserwacji i występują we wprost nieprzebranej gamie wzorów i kolorów. Pamiętać jednak trzeba, że posadzka na balkonie musi sprostać bardzo wielu wyzwaniom. Narażona jest na opady atmosferyczne (a w związku z tym zalegającą wodę i śnieg), skrajne temperatury, promieniowanie UV, silne wiatry, które mogą przewracać znajdujące się tam przedmioty. Z tych względów należy starannie dobrać zarówno materiał posadzkowy, jak też wszytkie produkty, które użyte zostaną do jego ułożenia, a następnie przeprowadzić precyzyjny montaż, uwzględniając wytyczne sztuki budowlanej w każdym z kolejnych etapów.

Dobieramy płytki na balkon

Głównym zagrożeniem dla płytek ceramicznych umieszczonych na zewnątrz budynku jest temperatura. Woda zalegająca na powierzchni płytek oraz w spoinach może zamarzać, powodując ich pękanie. Jednak szkodliwy jest nie tylko mróz. Niebezpieczne dla materiału są także gwałtowne zmiany temperatur. Płytki wystawione na działanie promieni słonecznych, szczególnie te w ciemnych odcieniach, bardzo nagrzewają się w ciągu dnia. Krótko po tym w nocy temparatura może spaść nawet o kilkanaście stopni. Dlatego płytki ceramiczne na balkon muszą być dedykowane do stosowania na zewnątrz i być przede wszystkim mrozoodpornymi. Dobrze sprawdzają się w tej roli gresy.

Zwróćmy też uwagę na nasiąkliwość – nie może być ona wyższa niż 3%. Na balkonie prawdopodobnie będziemy chcieli ustawić meble tarasowe lub ciężkie donice, płytki muszą więc być odpowiednio twarde i odporne na zarysowanie. Ważną cechą jest zatem powlekana powierzchnia (gres szkliwiony). Aspektem, który powinniśmy uwzględnić, jest też bezpieczeństwo, czyli antypoślizgowość.

Wymiana płytek na tarasie/balkonie – przygotowanie podłoża

Kluczem do trwałości posadzki na balkonie jest właściwe przygotowanie podłoża. I nie chodzi tu tylko o jego staranne oczyszczenie z wszelkiego rodzaju pyłów, kurzu czy luźnych elementów nadkruszonej betonowej wylewki, co oczywiście należy bezwzględnie wykonać. Układanie płytek na tarasie czy balkonie musi być poprzedzone właściwie wykonaną warstwą hydroizolacyjną. W tym wypadku powinniśmy stosować jedynie produkty mrozoodporne. Doskonale sprawdzą się dwuskładnikowe zaprawy uszczelniające, np. Bostik Ardatec 2K Flex, które poradzą sobie nawet w ekstremalnych warunkach. Istotną cechą tego typu uszczelniaczy jest elastyczność tworzonej przez nie powłoki. Po starannym zmieszaniu obu składników, masę nanosi się pędzlem wałkowcem lub pacą zębatą w dwóch warstwach. Pomiędzy jedną a drugą aplikacją musi minąć ok. 3-4 godziny.

Wybieramy kleje do płytek tarasowych/balkonowych i mocujemy płytki

Do montażu płytek możemy przystąpić po 1-2 dniach przerwy od wykonania hydroizolacji. Układanie płytek tarasowych wiąże się z doborem specjalnego kleju. On również musi być odporny na wodę i mróz, a także elastyczny. Do stosowania na zewnątrz nadają się jedynie cementowe zaprawy klejowe w klasie C2TE S1, ponieważ powierzchnia balkonu będzie „pracowała” pod wpływem zmian temperatury. Polecamy elastyczną zaprawę Bostik Ardaflex Flexmörtel o wysokiej przyczepności początkowej. Należy wymieszać ją z wodą w proporcji 7,5 l na 25 kg kleju. Pamiętajmy, że układanie płytek na tarasie lub balkonie wymaga stosowania tzw. metody kombinowanej, potocznie nazywanej kanapkową. Zaprawę nanosi się nie tylko na przygotowane podłoże, ale także cienką warstwą na stronę montażową płytki. Dzięki temu pomiędzy płytką a podłożem nie występują pustki powietrzne, co zapobiega wnikaniu wody opadowej.

Na koniec fugujemy

Do wypełniania spoin pomiędzy płytkami możemy przystąpić po upływie doby od ich przyklejenia. Podobnie jak w przypadku wcześniej stosowanych produktów, również fuga musi wykazywać właściwości mrozoodporne i być elastyczna. Wykorzystać można np. Bostik Ardacolor Flex. To uniwersalna zaprawa do fugowania spoin ceramicznych o szerokości od 3 do 20 mm. Zawartość 5-kilogramowego worka mieszamy z 0,8-1 l wody. Przy pomocy gumowej pacy dokładnie wypełniamy spoiny, a nadmiar materiału ściągamy po przekątnej. Po ok. 10-15 minutach fugę należy oczyścić gąbką z niewielką ilością wody. Świeżo wypełnione spoiny trzeba chronić przed przeciągiem i bezpośrednim promieniowaniem słonecznym. Stosując Bostik Ardacolor Flex, już po 2 godzinach można wejść na balkon. Możliwość pełnego obciążenia podłoga uzyskuje po upływie 12 godzin.

W ten sposób, w kilku prostych krokach stworzymy strefę przydomowego relaksu, która będzie atrakcyjna i trwała przez wiele sezonów.

Zobacz też

Powrót do wszystkich artykułów
  • Budownictwo ogólne

Jak przygotować sufit i ściany do malowania

4 sie 2022
  • Budownictwo ogólne

Jaki klej wybrać do montażu parkietu?

22 sie 2019
  • Budownictwo ogólne

Jak uniknąć spękań i przebarwień farby na akrylach?

2 lis 2022
Top