Marki i kraje

Ściany lub schody z płytek ceramicznych oraz gres na schodach, to świetny pomysł na stworzenie trwałej i eleganckiej nawierzchni. Tego typu produkty stosowane są także do tarasów i na werandach. Płytki ceramiczne i gresowe to niezwykle uniwersalne materiały aranżacyjne. Tym razem skupimy się na tym, jak kłaść płytki na schodach wewnętrznych i zewnętrznych. Pokażemy, że zasady układania płytek na schodach wcale nie są trudne ani wyjątkowo skomplikowane. Grunt to dobór odpowiednich produktów – począwszy od samych kafli, poprzez uszczelniacze i zaprawę klejącą, aż po fugę. Jeżeli skorzystacie z naszych porad i wybierzecie materiały o odpowiednich parametrach, a do tego będziecie trzymali się zasad sztuki budowlanej, to bez problemu wykończycie schody samodzielnie. Efekt natomiast zadowoli nawet największych perfekcjonistów.

Układanie płytek na chodach krok po kroku.
Od czego zacząć okładanie schodów płytkami?

Czy szukasz odpowiedzi na pytanie jak kłaść kafelki na schodach? Pierwszy krok do perfekcyjnych schodów jest najprzyjemniejszy i wiąże się z wyborem odpowiednich kafli. W sklepach z materiałami budowlanymi asortyment jest naprawdę ogromny i z pewnością po pewnym czasie uda wam się wybrać płytki idealnie wpisujące się w wasz gust. Pamiętajcie jednak, że sam wygląd stopnic, podstopnic, stopnic narożnych i cokołów (bo tak nazywają się poszczególne elementy dedykowane schodom) to nie wszystko! Kafle powinny być nie tylko ładne, ale również funkcjonalne i bezpieczne. Powinny zatem mieć wysoką klasę ścieralności i powierzchnię antypoślizgową, a jeżeli zamierzacie ułożyć je na zewnątrz budynku to również być odporne na mróz, wodę i promieniowanie UV. W innym przypadku korzystanie ze schodów może skończyć się bolesnym upadkiem, a śnieg, deszcz i słońce mogą odcisnąć na nawierzchni swoje piętno, psując cały efekt wizualny.

Jak kłaść płytki na schodach wewnętrznych i zewnętrznych? Od czego zacząć obkładanie schodów? Zadanie dla dokładnych, czyli prace przygotowawcze

Wiecie już, jakie kafle najlepiej wybrać do planowanej pracy, zatem możemy skupić się na konkretach, czyli odpowiedzi na pytanie, jak położyć płytki na schodach. Układanie płytek na schodach wewnętrznych i zewnętrznych powinno zacząć się od ułożenia ich „na sucho”, co pozwoli na dokładne rozplanowanie ułożenia poszczególnych elementów. Rozrysujcie wszystko i sprawdźcie kilka różnych wariantów. Dzięki temu będziecie wiedzieli, jak schody mają wyglądać i unikniecie przykrych niespodzianek w postaci niesymetrycznego układu lub uciętych w niewłaściwym miejscu płytek. Kiedy decyzja zostanie podjęta to możecie podjąć kolejne kroki, czyli oczyścić powierzchnię schodów z pyłu, zanieczyszczeń czy innych luźnych elementów, a także zabrać się za jej gruntowanie i uszczelnienie.

 

Jaki grunt pod płytki gresowe i ceramiczne będzie najlepszy?

Najlepiej wykorzystać do gruntowania środek Ardagrip Classic a do uszczelnienia powierzchni, półpłynne masy izolacyjne na bazie żywic syntetycznych, takie jak Ardatec Felxidicht marki Bostik. Ta bezrozpuszczalnikowa folia w płynie jest bardzo łatwa w aplikacji (nanosi się ją w dwóch warstwach za pomocą wałka z krótkim włosem), a do tego tworzy bardzo szczelną i trwałą powłokę – idealną pod płytki ceramiczne. Natomiast, płytki na schodach zewnętrznych powinny być kładzione z użyciem preparatu mrozoodpornego, np. sprawdzającą się nawet w ekstremalnych warunkach dwuskładnikową zaprawę uszczelniającą Bostik Ardatec 2K Flex. Warto tutaj dodać, że schody są specyficzną przestrzenią do układania płytek i w ich przypadku zagruntować oraz uszczelnić należy nie tylko powierzchnie poziome, ale i pionowe.

Układanie schodów z płytek – klejenie krok po kroku

Kiedy powierzchnia schodów będzie już właściwie oczyszczona i zaizolowana, a do tego upłynie wyznaczony przez producenta czas schnięcia preparatu (zwykle 1-2 dni), możecie zabrać się za nakładanie kleju i układanie płytek. Klej należy zawsze przygotować zgodnie z zaleceniami, czyli w odpowiednich proporcjach wymieszać zaprawę z wodą. Trzeba to zrobić precyzyjne, bo w przeciwnym przypadku preparat może nie zachować swoich właściwości, a w konsekwencji płytki mogą odpadać, kruszyć się lub chwiać. Kolejny punkt to dokładne i równomierne pokrycie klejem podłogi oraz spodu kafla, a potem dociśnięcie go do podłoża i delikatne przesuwanie w celu usunięcia nadmiaru powietrza i zaprawy. Dobrze jest też sprawdzić położenie za pomocą poziomicy. Przed przyklejeniem kolejnej płytki należy zadbać o pozostawienie miejsca na fugę – przydadzą się wam do tego krzyżyki dystansowe. Nie sposób tutaj nie wspomnieć, że układanie kafelek na schodach koniecznie trzeba zacząć od góry i stopniowo posuwać się w dół. Warto też pamiętać, że jako pierwsze klei się podstopnie z płytek, a dopiero potem kafle na samych stopniach, za każdym razem kontrolując poziom nawierzchni.

Jaki klej do płytek na schody zewnętrzne i wewnętrzne będzie najlepszy? Dobór odpowiedniego kleju jest bardzo ważny!
Wykończenie ma znaczenie!

Kładzenie płytek na schodach zewnętrznych i wewnętrznych kończy ostatni etap, którym jest spoinowanie. Zadanie to jest stosunkowo proste i może kusić was jak najszybsze jego wykonanie, ale pamiętajcie, że w tym przypadku nie ma co się spieszyć. Od ułożenia płytek do nałożenia fugi powinno minąć około 2-3 dni. Po tym czasie przygotujcie zaprawę zgodnie z instrukcją producenta i dokładnie wypełnijcie wszystkie szczeliny między kaflami. Po około 20 minutach przetrzyjcie schody wilgotną gąbką w celu usunięcia resztek preparatu i dajcie schodom jeszcze 24 godziny „odpoczynku”. Po tym czasie będziecie mieli pewność, że klej i fugi wyschły, a nawierzchnia jest tak stabilna i mocna, że można z niej bez obaw korzystać.

Zobacz też

Powrót do wszystkich artykułów
  • Budownictwo ogólne

Jak przygotować sufit i ściany do malowania

4 sie 2022
  • Budownictwo ogólne

Jaki klej wybrać do montażu parkietu?

22 sie 2019
  • Budownictwo ogólne

Jak uniknąć spękań i przebarwień farby na akrylach?

2 lis 2022
Top