Markalar ve ülkeler

"Smart Adhesive “ (Akıllı Yapıştırıcılar) sloganı, şirketin akıllı ve yenilikçi yapıştırıcılar ile daha işlevsel ve verimli çözümler geliştirmesi noktasında konumlandığını ifade eder. Logo, hemen hemen her yüzeye tutunma yeteneğine sahip, parlak cam yüzey üzerinde bile koşabilen ve tek bir parmak ucu ile tüm vücut ağırlığını taşıtabilme yeteneklerine sahip ünlü Geko Kertenkelesi özelliklerinden esinlenilmiştir. Geko logosu, Bostik’in esnek, verimli ve uyumlu olan akıllı yapıştırıcı çözümlerini sembolize eder.

Farklı ve anlamlı olan Geko, pazardaki zorlukların üstesinden gelme ve gelecekteki yapıştırıcılarda yeni olanaklar yaratma becerimizi temsil eden akıllılık, verimlilik ve uyarlanabilirlik anlamına da geliyor. Yüzlerce Bostik markalı ürünler yanı sıra, şirketimiz birçok yerel pazar ve markalarla da ünlüdür. Çekomastik, Meister gibi bilinen markalar Bostik şemsiyesi altındadır ve bu ürünlerin birçoğunun pazarlarındaki lider konumundan gurur duyuyoruz.

Geko bilinmezleri…

Geko her yüzeye yapışmasıyla yüzyıllardır bilim adamlarına ilham kaynağı olmuştur.

 • Geko sembolümüz, Madagaskar orijinlidir. Dünyada sıcak iklimlerde bulunan 1.300 'den fazla farklı geko kertenkele türü vardır.
 • Geko’lar üstün yapışma yeteneğine sahiptir. Onlar, düz veya pürüzlü, sert veya yumuşak, ıslak veya kuru, hatta su altında veya hava boşluğunda herhangi bir yüzeye rahatlıkla yapışırlar.
 • Geko’lar ayaklarında bulunan ortalama 6 milyon adet ince tüycüklerin varlığı sayesinde, Van der Waals yapışma prensipleri olarak adlandırılan yüzey ve yapışkan tabanlar arasında oluşan güçler sebebiyle her türlü duvar ve tavana yapışabilirler.
 • Geko’lar yüzey ıslak olduğunda bile parlak cam üzerinde koşabilir. Bir duvarı, saniyede 1 metreden daha yüksek bir hızla, ayaklarını saniyede 20 defadan fazla bağlama ve ayırma suretiyle tırmanabilir.
 • Geko, tek bir ayak parmağı ile tavana yapışarak tüm vücudunu taşıtabilir ki bu 2 orta boy insan ağırlığına denk gelir.
 • Geko ayakları kendi kendini temizler; yapışma ve ayrılma sırasında kirli kalmaz. Geko yapışması benzersizdir. Tekrarlanan kullanım sırasında kendi kendini temizleme gerçekleşir. Duvarda ve ayaklarında, herhangi bir kir kalmaz.
 • Bizim kahramanımız Gary, Madagaskar Geko’sudur. Şu anda Hamburg Almanya'da yaşıyor ve bakımı onu sahiplenen Daniela tarafından düzenli olarak yapılmaktadır.
 • Geko’dan ilham alınarak yaratılan sentetik yapıştırıcılar sayesinde yüksek sürtünmeye dayanıklı lifler geliştirilerek, kaygan yüzeylerde rahat tutunan lastik ve ayakkabıların ve aynı zamanda ağrı-kesici yara bandı ve kırılmaya dirençli cep telefonlarının üretimine yardımcı olabilecek.
 • Geko’lar diğer kertenkeleler ile sosyal etkileşime geçmek için cıvıl cıvıl sesler çıkarır. Geko adı, çıkardıkları sese benzerliğinden ötürü Endonezyalı-Malay "gēkoq" kaynakladır.
 • Çoğu Geko türü, izini kaybettirmek ve tehlikeden hızla kaçmak için bir savunma mekanizması olarak kuyruklarını kaybedebilir. Kuyruk ortalama birkaç haftalık bir süre içinde kendi kendini yeniler.
 • Birçok türün aksine, geko insanların etrafında yaşar. Dünyanın sıcak bölgelerinde Geko’nun bir evin içine gelişi iyi şans işareti olarak kabul edilir!
 • Geko türlerinin çoğu gece hareketlenir. Göz irisleri içinde bulunan lensler karanlıkta büyüyerek, gözlerini bizimkinden 350 misli daha fazla ışığa duyarlı hale getirir.

Bostik hakkında daha fazlasını keşfedin

Top