Marki i kraje

Zaprawa hydroizolacyjna jest potocznie nazywana szlamem lub zaprawą uszczelniającą. Sprawdź informacje o rodzajach, zastosowaniu i sposobie aplikacji.

Zaprawa hydroizolacyjna jest potocznie nazywana szlamem lub zaprawą uszczelniającą. Szlamy do hydroizolacji to preparaty mające najczęściej formę suchej zaprawy, którą po rozrobieniu z wodą lub innym składnikiem płynnym można z powodzeniem zastosować w przypadku konieczności uszczelnienia podłoża. Szlam hydroizolacyjny składa się najczęściej z kruszywa mineralnego lub cementu portlandzkiego, a także dodatku w postaci żywicy czy substancji hydrofobowych.
 
Powstała po aplikacji wodoszczelna powłoka szlamu, czyli hydroizolacja doskonale zabezpiecza przed negatywnym wpływem wilgoci. Co ważne, nowoczesny szlam izolacyjny po pełnym utwardzeniu jest również odporny na mróz i wysokie temperatury (w tym przypadku stosuje się często dodatkowo emulsję lateksową zwiększającą elastyczność i przyczepność), a także szkodliwe działanie wody morskiej. Hydroizolacja szlamowa ma naprawdę szeroki wachlarz zastowań Dostępne na rynku szlamy mineralne to rozbudowane spektrum produktów posiadających zróżnicowane właściwości, ale szczególnie istotną oraz wspólną dla wszystkich cechą jest możliwość kompensacji naprężeń występujących w podłożu.
 
Z poniższego artykułu dowiesz się o:
  1. Rodzajach szlamów uszczelniających
  2. Zastosowaniu szlamów uszczelniających
  3. Sposobie aplikacji szlamu uszczelniającego

Szlam budowlany uszczelniający - rodzaje

Przyjrzyjmy się zatem bliżej klasyfikacji szlamów hydroizolacyjnych. Jednym z podstawowych kryteriów, jeśli chodzi o mineralny szlam uszczelniający jest wspomniany na wstępie stopień kompensacji naprężeń.
Biorąc pod uwagę ten wskaźnik, szlamy hydroizolacyjne możemy podzielić na:

  • Szlam uszczelniający sztywny, czyli taki, który niemostkuje pęknięć.
  • Szlam uszczelniający elastyczny, czyli taki, który mostkuje pęknięcia i rysy.

Innym kryterium podziału mineralnych szlamów uszczelniających są składniki i w tym przypadku możemy wyróżnić:

  • Szlamy uszczelniające jednoskładnikowe,
  • Szlamy uszczelniające dwuskładnikowe.

Gdzie i jak można stosować szlam mineralny hydroizolacyjny?

Szlam mineralny hydroizolacyjny ma wiele możliwości zastosowania, a do najpopularniejszych należą hydroizolacje strefy cokołowej, ścian fundamentowych i piwnicznych, a także hydroizolacje podłogi we wszystkich miejscach, które narażone są na niszczące działanie wilgoci. Szlam uszczelniający stosowany jest są także w przypadku tzw. wody napierającej, czyli do hydroizolacji basenów. Mineralne szlamy uszczelniające sprawdzą się także do zabezpieczania krawędzi w systemach uszczelnienia bitumicznego.
 
Szlam hydroizolacyjny jest odporny na promieniowanie UV, może stanowić podłoże pod inne warstwy wykończeniowe np. tynk, a także być stosowany z zaprawami klejowymi. Te wszystkie cechy w połączeniu z wysoką szczelnością sprawiają, że hydroizolacja, a konkretniej mineralna zaprawa uszczelniająca jest powszechnie stosowana w budownictwie. Należy pamiętać, że hydroizolacje z użyciem szlamu mineralnego można wykonywać na większości popularnych podłoży np. betonie lub jastrychu cementowym, ale przed zastosowaniem szlamu uszczelniającego podłoże musi zostać odpowiednio przygotowane, a wszelkiego rodzaju zabrudzenia takie jak kurz, resztki smaru, wykwity solne czy pozostałości starego tynku lub farby powinny być usunięte. Nośne, czyste i równe podłoże to podstawa skutecznej aplikacji zaprawy uszczelniającej. Pęknięcia i zarysowania utrudniają nakładanie masy uszczelniającej.

Sposób użycia elastycznej zaprawy uszczelniającej

Na przykładzie Bostik BLOCK X701 TERRA 2K FLEX (znanego wcześniej pod nazwą Bostik Flex Schlämme K11) wyjaśnimy, w jaki sposób aplikować produkt. Zaprawa uszczelniająca wodoszczelna Bostik, inaczej zwana szlamem izolacyjnym to dwuskładnikowa masa, posiadająca znakomitą przyczepność do podłoża mineralnego. Jest szybko obciążalna, a co ważne odporna na działanie wody pod ciśnieniem. Ten produkt znajdzie zastosowanie zarówno w przypadku powierzchni poziomych, jak i pionowych, skutecznie zabezpieczy mury oraz ściany przed szkodliwym działaniem wilgoci zarówno po stronie zewnętrznej, jak i wewnętrznej. Wspominaliśmy już wcześniej, ale powtórzymy raz jeszcze, że przygotowanie podłoża ma kluczowe znaczenie.
 
Chłonne, równe i nośne podłoże bez pęknięć i ubytków to podstawa właściwej aplikacji szlamu izolacyjnego. Jeżeli pęknięcia są minimalne (do 0,1 mm szerokości), to nasz produkt ma zdolność do ich mostkowania, natomiast w przypadku większych ubytków należy je najpierw naprawić. Istotne jest również to, aby elastyczna zaprawa uszczelniająca po zaaplikowaniu oraz do momentu pełnego jej utwardzenia, nie miała styczności z wodą, przez co najmniej 48 godzin. Mineralny szlam uszczelniający jest prosty w aplikacji. Zaczynamy od połączenia sproszkowanej zaprawy Bostik BLOCK X701 TERRA 2K FLEX i składnika płynnego, następnie oba składniki mieszamy w pojemniku, używając mieszadła wolnoobrotowego, aż do momentu uzyskania jednolitej masy, bez żadnych grudek. Ta zaprawa uszczelniająca nie może być mieszana z wodą, natomiast po wymieszaniu należy odczekać jedną minutę, a następnie powtórzyć działanie. Szlam mineralny hydroizolacyjny najlepiej nakładać korzystając z ławkowca lub można także użyć natrysku.
 
Hydroizolacja szlamowa – o czym jeszcze należy pamiętać:
  • Zaprawę uszczelniającą trzeba nanieść minimum dwa razy,
  • Warstwy powinny być nałożone prostopadle,
  • Przed aplikacją drugiej warstwy nie można pozwolić, aby pierwsza powłoka całkowicie wyschła,
  • Nałożona warstwa zaprawy uszczelniającej wodoszczelnej musi być równa i mieć minimalną grubość 2mm w każdym punkcie,
  • Powłokę uszczelniającą w trakcie wiązania trzeba chronić przed przedwczesnym wyschnięciem. Minimum 24 godziny od aplikacji nałożoną powłokę należy chronić przed działaniem promieni słonecznych, wilgocią oraz niską temperaturą,
  • Po pełnym utwardzeniu szlam uszczelniający jest malowalny, można stosować standardowe farby,
  • Jeżeli uszczelnienie dotyczy strony negatywnej, to idealnym wykończeniem ścian od strony wewnętrznej będzie nałożenie na wyschniętą i utwardzoną powłokę, tynku renowacyjnego Bostik RENO C762 FINISH (wcześniejsza nazwa Bostik Sanierputz).

Zobacz też

Powrót do wszystkich artykułów
  • Budownictwo ogólne

Jak wykonać połączenie ślizgowe?

2 lis 2022
  • Budownictwo ogólne

Jak kłaść akryl w narożnikach?

28 cze 2022
  • Budownictwo ogólne

Wypełnianie dylatacji w posadzkach, na tarasach i balkonach

12 lip 2023
Top