Marki i kraje

Adaptacje poddasza to znakomity pomysł na wykorzystanie zapomnianego strychu i stworzenie wyjątkowej przestrzeni mieszkalnej. Jednak zanim się na niego przeniesiemy, musimy zadbać o odpowiednie prace adaptacyjne.

PODDASZE DO ADAPTACJI - MOŻLIWOŚCI

Poddasze, czy inaczej strych bardzo często kojarzą nam się z mało atrakcyjnymi powierzchniami, pełnymi kurzu i niechcianych mebli. Tu coś skrzypi, tam uwiera, a do tego brakuje dostępu do naturalnego światła. Fakt, takowe podejście byłoby zasadne, gdyby nie dzisiejsze możliwości aranżacyjne. Dzięki możliwością jakie dają dostępne na rynku produkty, zaadaptowanie strychu w nietuzinkowy i oryginalny sposób jest możliwe.

Naturalne przedłużenie domu czy mieszkania, poprzez zaadaptowanie poddasza, może stać się jego niezależną częścią. Aby tak było musimy jednak zadbać, nie tylko o wysokiej jakości dodatki, ale przede wszystkim od przygotowania powierzchni pełniącej całkiem nową rolę.

KROK PIERWSZY - IZOLACJA PODDASZA

Izolowanie poddasza jest bardzo istotnym elementem adaptacji. Zaprojektowanie prawidłowego systemu izolacji i jego realizacja pomoże uchronić nas przed wysoką temperaturą w lecie, chłodem w zimie oraz wilgocią, niezależną od pory roku. Izolowanie poddasza zaczynamy od pomiaru rozstawu krokwi, dzięki któremu możemy dopasować płyty z wełny mineralnej. Kolejny krok to montaż, składający się:

  • z pierwszej warstwy wełny,
  • rusztu,
  • wieszaków do poddaszy,
  • drugiej warstwy wełny.

Ocieplanie poddasza folią

Planujesz urządzić na poddaszu czegoś innego niż pokoju? Poddasze do adaptacji kuchni czy łazienki musimy dodatkowo wzmocnić folią paroizolacyjną. To produkt paroszczelny, świetnie zabezpieczający ściany i stropy przed zawilgoceniem pochodzącym z wnętrza budynku. Montaż folii paroizolacyjnej na poddaszu przebiega w bardzo prosty sposób - należy jedynie przykleić ją przy pomocy dwustronnej taśmy klejącej.

KROK DRUGI - ZABUDOWA PODDASZA

Remont poddasza nie może być zakończony bez jego zabudowania. Najlepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie w tym celu płyt gipsowo-kartonowych. Mocujemy je za pomocą wkrętów do wykonanego wcześniej i osadzonego na krokwiach stelaża z drewna lub gotowych, metalowych profili.

Funkcjonalność i prostota wykonania takiej konstrukcji pozwoli zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale również czas. Jeśli w trakcie prac zauważymy na płytach nieestetyczne rysy lub ubytki możemy je sprawnie usunąć, sięgając po szybki akryl szpachlowy. Wystarczy jedynie wypełnić lukę, tym gotowym do natychmiastowego użycia preparatem, po czym jego nadmiar usunąć szpachelką. Następnie czekamy aż wyschnie i po upływie zaledwie 20 minut - malujemy.

Ważną zasadą w przypadku zabudowy z płyt gipsowo-kartonowych jest także zastosowanie akryli, które pozostają elastyczne nawet po związaniu. Takimi cechami odznaczają się akryl do farb lateksowych lub akryl malowalny A975. Są to produkty, które zarówno wypełnią szczeliny np. w narożach, jak i zapobiegną powstaniu w tych miejscach pęknięć.

ZABEZPIECZENIE ŁAZIENKI LUB KUCHNI

Ściany w łazience bądź kuchni warto dodatkowo zabezpieczyć dedykowanym w tym celu silikonem sanitarnym, który oprócz cechuje się:

  • odpornością na pleśń,
  • wykazuje właściwości chroniące przed wodnymi zaciekami,
  • chroni przed osadzaniem się brudu i rozwojem bakterii.

Adaptacja poddasza pozwoli nam cieszyć się urokami mieszkania w niebanalnie zaprojektowanej przestrzeni. To na ile funkcjonalnej, zależy już tylko od nas.

Zobacz też

Powrót do wszystkich artykułów
  • Budownictwo ogólne

Jak przygotować sufit i ściany do malowania

4 sie 2022
  • Budownictwo ogólne

Jaki klej wybrać do montażu parkietu?

22 sie 2019
  • Budownictwo ogólne

Jak uniknąć spękań i przebarwień farby na akrylach?

2 lis 2022
Top