Marki i kraje

Inwestycja w budowę domu wiąże się nakładem sporych środków finansowych i ogromnym wysiłkiem, by zaplanowane prace ukończyć zgodnie z planem. Na ogół swój dom buduje się raz w życiu, dlatego warto poświęcić temu zagadnieniu szczególną uwagę. Jeśli chcemy, by służył nam dobrze przez długie lata, należy wyeliminować najczęstsze błędy popełniane przy budowie domu.

1. PRZYPADKOWY DOBÓR FACHOWCÓW

Osoby, które pomogą nam wykonać projekt, mają często kluczowe znaczenie dla jego powodzenia. Z programów telewizyjnych można uzyskać przestrogę, jak przebiega praca kogoś, kto mylnie zwie się „fachowcem”. Wybierając zatem ekipę budowlaną, warto poprosić o referencje i kontakt do zleceniodawców, którzy poświadczą jej profesjonalizm i uczciwość. Przy podpisywaniu umowy należy precyzyjnie określić przedmiot zlecenia z dołączonym terminarzem i łącznym kosztem wykonania. Jest to niezwykle istotne, jeśli nie chcemy przez cały okres współpracy trzymać ręki na pulsie i… na portfelu. Ponadto należy pamiętać, że osoba, która deklaruje, że zna się na wszystkim, powinna wzbudzać naszą szczególną ostrożność. Przebieg budowy domu, w tym prace wymagające specjalistycznej wiedzy najlepiej powierzać fachowcom o odpowiednich kompetencjach. Aby znaleźć godną polecenia ekipę budowlaną warto również zajrzeć na blogi o budowie domu.

2. ŹLE POSTAWIONE FUNDAMENTY

Nie bez powodu słowo „fundament” używane jest w szerszym kontekście jako coś podstawowego, a zarazem najważniejszego. Złe wykonanie fundamentów budynku nie tylko może nas drogo kosztować, ale nawet zagrażać bezpieczeństwu konstrukcji. Potencjalne następstwa pomyłki budowlanej na tym etapie budowy to:

  • pękanie wylewki, stropów i ścian,
  • zawilgocenie obiektu, a nawet zalewanie jego części podziemnych,
  • mnożące się utrudnienia na kolejnych etapach prac.

3. SŁABA IZOLACJA PRZECIWWILGOCIOWA

Niestety każda błędnie wykonana izolacja staje się potencjalną drogą dla wody, która może spowodować zawilgocenie całej konstrukcji oraz rozwój szkodliwych pleśni i grzybów. Największe znaczenie mają błędnie wykonane izolacje fundamentów, a zwłaszcza:

  • użycie złego materiału wodochronnego,
  • nieprawidłowe wykonanie powłoki,
  • nieszczelność dylatacji.

4. BUDOWA NIEZGODNA Z PROJEKTEM

Wybiórcze stosowanie projektu na budowie naraża nas nie tylko na odpowiedzialność prawną, ale budowa niezgodna z projektem może także zaszkodzić konstrukcji przyszłego domu. Fragmentaryczne poprawki w trakcie budowy, które wydają się przynieść bardziej atrakcyjny efekt, mogą nie współgrać z zamysłem szerszej całości. Aby budowa domu przebiegła pomyślnie i by uniknąć tego błędu, warto dokładnie przemyśleć projekt jeszcze na etapie jego tworzenia, a następnie na każdym etapie wykonawczym dokładnie się go trzymać.

5. BŁĘDY BUDOWLANE – NIESZCZELNOŚCI

Niedokładne wykończenie przy osadzaniu drzwi i okien może skutkować ich nieszczelnością i powstaniem mostków termicznych, które stanowią bardzo duże źródło strat ciepła. Jeśli uda nam się uniknąć skrajnej sytuacji, gdy w zimie będziemy czuć podmuch zimnego powietrza przy parapecie, to i tak nawet mała nieszczelność może powodować utraty ciepła, a tym samym nieefektywność naszego systemu grzewczego i zwiększone rachunki. Aby wykluczyć tego typu błędy przy budowie domu, warto więc przy osadzaniu stolarki otworowej użyć pian poliuretanowych, które stabilnie zamocują ościeżnicę i szczelnie wypełnią wszystkie luki.

6. BŁĘDNA PRACA Z PŁYTAMI G-K

Popękane spoiny pomiędzy płytami g-k mogą zepsuć estetyczny efekt naszego nowego sufitu, czy idealnie gładkich ścian. Choć rynek oferuje szeroką gamę produktów wypełniających (zaprawy cementowe, masy epoksydowe, silikony i akryle), często popełniane są błędy budowlane w ich użyciu:

  • źle przygotowana powierzchnia,
  • dobranie niewłaściwego rodzaju produktu, zazwyczaj preparatów mało elastycznych,
  • wykonywanie prac w niewłaściwych warunkach atmosferycznych,
  • brak dylatacji.

7. PRACA W NIEWŁAŚCIWYCH TEMPERATURACH

Aby przebieg budowy domu był pomyślny warto wziąć pod uwagę panujące warunki atmosferyczne. Pogoda wpływa nie tylko na wydajność ekipy budowlanej, ale także na używane przez nią produkty. Ponieważ precyzyjne wykonanie wszystkich detali gwarantuje trwałość naszego przyszłego domu, warto przestrzegać temperatur wskazanych do pracy z niektórymi środkami. Choć współczesne technologie chemii budowlanej pozwalają na pracę w coraz trudniejszych warunkach atmosferycznych, najlepiej roboty zewnętrzne jest zakończyć jeszcze przed nadejściem mrozów. Jeśli natomiast z różnych przyczyn jest to niemożliwe, dobrze jest wybierać produkty przeznaczone do pracy w ujemnych temperaturach np. piany zimowe Bostik.

8. NIEPROFESJONALNE PRACE DEKARSKIE

Dach naszego domu najczęściej przypomina o sobie w dwóch przypadkach: nieszczelności lub braku ocieplenia. Należy więc pamiętać, że na położeniu pokrycia prace dekarskie się nie kończą. Pozostaje jeszcze kwestia obróbki blacharskiej i staranne zabezpieczenie wszelkich, potencjalnych nieszczelności np. na styku poszczególnych arkuszy blachy, czy miejsc wokół komina i okien dachowych. Aby wyeliminować błędy dekarskie warto również wybierać produkty dedykowane do wykonywania uszczelnień dekarskich, gdyż np. zastosowanie tradycyjnego silikonu może spowodować korozję blaszanych elementów.

9. ŹLE WYKONANE FUGOWANIA

Do 10 najczęstszych błędów przy budowie domu zalicza się również spoinowanie pomiędzy płytkami, zwane również fugowaniem, choć zwieńcza wykonanie podłogi w łazience lub kuchni, może nam zepsuć satysfakcję z długiej pracy. Mimo tego, że czynność ta wydaje się dość prosta, warto – jak wszystko w trakcie budowy – wykonywać ją z rozwagą. Fugowanie wymaga użycia odpowiednich narzędzi, zachowania zalecanego odstępu czasu od przyklejenia płytek (co najmniej 24 godzin) i zastosowania dobrze rozrobionej masy fugowej, najlepiej według instrukcji producenta. Niedopatrzenie podczas prac lub brak umiejętności może skutkować popękaniem fug, a nawet zniszczeniem płytek.

10. ZASTOSOWANIE TANICH PRODUKTÓW O NISKIEJ JAKOŚCI

Przy wyborze materiałów budowlanych warto zasięgnąć rady bezstronnego fachowca, który spojrzy na produkty pod względem ich faktycznej przydatności do naszych prac. Wielu budowlańców jest zdania, że lepiej wybudować mniejszy i łatwiejszy w realizacji dom przy użyciu dobrych materiałów, niż obiekt wielki i technicznie skomplikowany z produktami dobieranymi pod kątem najniższej ceny. W trakcie budowy potwierdza się złota reguła mówiąca o tym, że przesadna oszczędność może nas kosztować podwójnie.

Zobacz też

Powrót do wszystkich artykułów
  • Budownictwo ogólne

Jak przygotować sufit i ściany do malowania

4 sie 2022
  • Budownictwo ogólne

Jaki klej wybrać do montażu parkietu?

22 sie 2019
  • Budownictwo ogólne

Jak uniknąć spękań i przebarwień farby na akrylach?

2 lis 2022
Top