Marki i kraje

Klejenie to jedna z najpopularniejszych metod mocowania. Współczesne produkty klejące są bardzo wytrzymałe i nadają się do wielu różnych materiałów, z powodzeniem zastępują więc mechaniczne sposoby łączenia. Wyjątkowymi właściwościami wyróżniają się kleje hybrydowe, które mogą służyć nie tylko do scalania elementów, ale też uszczelniania połączeń. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, wybierając klej hybrydowy.

Do niedawna większość klejów montażowych produkowana była na bazie poliuretanu. Od jakiegoś czasu zaczęła je jednak wypierać nowsza technologia, czyli tzw. kleje hybrydowe. Modyfikacja spoiwa sprawiła, że produkty te są niezwykle uniwersalne – nie tylko kleją, ale też uszczelniają, dzięki czemu w wielu wypadkach mogą zastąpić silikony i uszczelniacze akrylowe. Nadają się do stosowania na większości podłoży budowlanych, gładkich i porowatych, suchych i lekko wilgotnych, w pionie i w poziomie.

Wybierając klej, zawsze musimy sprawdzić, czy może on być stosowany na powierzchni, na której zamierzamy go użyć. Musimy uważnie przyjrzeć się zaleceniom producenta zwłaszcza wtedy, gdy planujemy kleić wrażliwy materiał np. metal, tworzywo sztuczne czy lustro. W takich sytuacjach doskonale sprawdzą się właśnie kleje hybrydowe, są bowiem neutralne chemicznie i nie powodują korozji. Bez obaw możemy sięgnąć np. po wielofunkcyjny H550 SEAL'N'BOND ALL-IN-ONE. Klejnie drewninych listew przypodłogowych, montaż gipsowych sztukaterii, uszczelnienie kamiennej obudowy kominka czy drewnianej zabudowy meblowej – ten innowacyjny produkt bez trudu poradzi sobie z każdym z tych zadań.

ELASTYCZNOŚĆ, WYTRZYMAŁOŚĆ I TRWAŁOŚĆ

Oceniając właściwości kleju hybrydowego, w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na to, jak spełnia swoją podstawową funkcję. Dobry klej hybrydowy musi przede wszystkim tworzyć silne i trwałe wiązanie. Do ekstremalnych obciążeń polecamy np. H785 HIGH TACK – klej hybrydowy, który charakteryzuje się wysoką siłą chwytu początkowego i natychmiastową przyczepnością. Umożliwia on mocowanie nawet bardzo ciężkich elementów bez konieczności podpierania. Warto podkreślić, że kleje hybrydowe są trwale elastyczne, dzięki czemu kompensują różnego rodzaju odkształcenia i pracę materiałów. Wysokiej jakości produkty są też odporne na promieniowanie UV oraz inne czynniki atmosferyczne, nie odbarwiają się, nie żółkną, nie kruszą się i nie pękają mimo upływu czasu. Uszczelniacz hybrydowy musi też zapewniać pełną i długotrwałą szczelność połączenia. Istotne są również właściwości robocze – preparat powinien być łatwy w aplikacji i nie może tworzyć pęcherzy w kontakcie z wilgotnym podłożem. Ponieważ kleje hybrydowe nie zawierają silikonów ani rozpuszczalników, mają znikomą woń i są bezpieczne dla osób, które ich używają.

NIENAGANNY EFEKT ESTETYCZNY

Kiedy nakładamy klej w wyeksponowanym miejscu, zależy nam nie tylko na jego skuteczności, ale także na tym, by fuga była jak najmniej zauważalna. Ważną zaletą produktów hybrydowych jest możliwość ich malowania. Spoinę można pokryć farbą wodną lub rozpuszczalnikową w dowolnym kolorze, skutecznie ukrywając miejsce łączenia. Ciekawą opcją są też hybrydowe kleje transparentne. H780 SUPERGRIP INVISIBLE to całkowicie przezroczysty preparat, który pozwala tworzyć niewidoczne połączenia. Zapewnia doskonały efekt estetyczny, który jest szczególnie pożądany np. przy mocowaniu elementów dekoracyjnych lub uszczelnianiu szklanych gablot.

Zobacz też

Powrót do wszystkich artykułów
  • Budownictwo ogólne

Jak przygotować sufit i ściany do malowania

4 sie 2022
  • Budownictwo ogólne

Jaki klej wybrać do montażu parkietu?

22 sie 2019
  • Budownictwo ogólne

Jak uniknąć spękań i przebarwień farby na akrylach?

2 lis 2022
Top