Marki i kraje

W naszych domach i mieszkaniach znajdują się miejsca, które wyjątkowo narażone są na szkodliwe działanie wody – na przykład balkony, tarasy czy łazienki. Właśnie dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na zabezpieczenie balkonu przed wodą oraz pojawieniem się grzybów i pleśni. Jednym z najlepszych sposobów ochrony przed wilgocią jest hydroizolacja pod płytki, gdyż o doskonałej szczelności podłoża nie decyduje jego wierzchnia warstwa, lecz to, co się znajduje tuż pod nią. Czym różnią się od siebie skuteczna izolacja balkonu, izolacja tarasu oraz izolacja łazienki i jakie systemy izolacji podpłytkowych mamy do dyspozycji w tych miejscach?

Hydroizolacja balkonu w mieszkaniach, ma na celu zabezpieczenie sąsiednich pomieszczeń przed zawilgoceniem powstałym w naszym miejscu zamieszkania. Jeżeli mamy do czynienia z tarasem, to izolacja podpłytkowa ma na celu ochronę pomieszczenia znajdującego się pod nim. Ostatnią kwestią jest łazienka, w której wilgoć pojawia się cały czas. W takim wypadku, izolacja pod płytki musi odpierać zbierającą się w tym pomieszczeniu wodę, by w konsekwencji nie powstawały zawilgocenia i wykwity. Jak warstwa hydroizolacyjna będzie chronić każde z tych miejsc? O tym piszemy poniżej.

Hydroizolacja balkonu

Jak położyć hydroizolację na balkonie? Zobaczcie jak wykonać ocieplenie balkonu krok po kroku dla najlepszej możliwej ochrony przed wilgocią. Jeżeli chodzi o izolacje na balkony, najpierw musimy wytworzyć tzw. mostek sczepny dla kolejnej warstwy, którą będziemy układać - tym przypadku będzie to warstwa hydroizolacji. W następnym etapie układamy warstwę hydroizolacji podpłytkowej - najczęściej robimy to w pierwszej warstwie. Potem kładziemy taśmę hydroizolacyjną - BOSTIK SanitaryBand Extra. Dzięki temu miejsca gdzie najwięcej i najdłużej rezyduje wilgoć – takie jak kąt pomiędzy podłogą, a ścianą balkonu – będą jak najdokładniej doszczelnione. Taką taśmę wklejamy w pełni utwardzoną zaprawę. Następnie zakrywamy ją produktem, który użyliśmy wcześniej – na przykład ARDATEC 2K FLEX, ARDATEC 1K FLEX lub TURBOTEC 2K+ czy AQUA BLOCKER od Bostik.

Pamiętajmy, że przeważnie zostawia się około 1 cm wolnej przestrzeni w miejscu zgięcia niezakrytej taśmy hydroizolacyjnej – ten punkt będzie w późniejszym czasie zakryty klejem. Po nałożeniu drugiej warstwy, nie musimy robić nic więcej, gdyż powierzchnia gotowa jest do klejenia płytek. Warto jedynie pamiętać, że masa izolacyjna na balkon AQUA BLOCKER, po pełnym wyschnięciu jest gładka i śliska, więc nie ma możliwości, żeby klej do płytek sam się przyczepił. Trzeba więc wytworzyć mostek sczepny, czyli wykorzystać grunt – na przykład BOSTIK GRIP A936 XPRESS - który został opracowany właśnie dla takich niechłonnych i gładkich powierzchni. Hydroizolacje balkonów zawsze kończymy fugowaniem. Jest to krok, który nie dopuszcza do przesiąkania wilgoci pod płytkę oraz przenosi też obciążenie. W tym celu można wykorzystać jeden z wielu naszych silikonów, dopasowanych do danego koloru wybranych płytek. 

Hydroizolacja tarasu

Uszczelnianie tarasu to temat nieco trudniejszy niż izolacja balkonu. W przypadku tego drugiego, nie musimy się martwić pomieszczeniem pod spodem, dla którego taras stanowi dach. Izolacje tarasów różnią się również przebiegiem prac, lecz wykorzystywane są podobne produkty. Mamy zatem kolejno: płytę betonową, pierwszą warstwę doszczelniającą, a następnie nakładamy na nią izolację. Jeżeli taras jest dachem dla pomieszczenia poniżej, to powinniśmy go na tyle ocieplić, by uniknąć strat ciepła w tym pomieszczeniu. Stąd też istotny jest styropian na taras, na który nakładana najczęściej jest folia budowlana, która jest kolejną warstwą izolacyjną. Folię i styropian należy docisnąć, najlepiej wykorzystując do tego jastrychy – na przykład TECHNIS C560 RAPID od Bostik. Jest on odporny na wilgoć i osiąga bardzo dobrą wytrzymałość, nawet na zewnątrz. Warto pamiętać, że musimy wykonać niewielki spad, gdyż należy umożliwić wodzie spływanie z powierzchni tarasu. Na utwardzony jastrych nakładamy hydroizolację, wybierając przykładowo ARDATEC 2K FLEX czy ARDATEC 1K FLEX. Hydroizolacja tarasu w kolejnych krokach wygląda tak samo, jak w przypadku izolacji balkonu. 

Hydroizolacja łazienki

W przypadku hydroizolacji łazienki, na przykład umiejscowionej w domu jednorodzinnym, na początek na podłoże betonowe układamy izolację termiczną w postaci styropianu i folii budowlanej. Kolejną warstwą jest ogrzewanie podłogowe lub zbrojenie, a następnie jastrych. Następnym krokiem jest masa samopoziomująca, służąca do tego, aby wyrównać i wygładzić podłoże. Dopiero po wykonaniu tych czynności aplikujemy hydroizolację ARDATEC FLEXDICHT, ARDATEC 2K FLEX, ARDATEC 1K FLEX, TURBOTEC 2K+ LUB AQUA BLOCKER. W momencie, gdy dwie warstwy są już gotowe, przechodzimy do prac wykończeniowych, czyli układania ceramiki, płytek lub paneli LVT. Izolacja łazienki pod płytki nie wymaga stosowania kleju odpornego na warunki atmosferyczne, dlatego możemy wykorzystać produkt dedykowany dla łazienek. Dobieramy go pod kątem formatu i rodzaju płytek. Kiedy ułożymy już płytki, fugujemy połączenia w celu zabezpieczenia ich przed wilgocią, wykorzystując na przykład ARDACOLOR FLEX.

Hydroizolacja podpłytkowa spełnia bardzo ważną funkcję, chroniąc miejsca najmocniej narażone na wilgoć przed przenikaniem wody, skutkującym pojawieniem się grzyba lub pleśni. Właściwie zabezpieczone balkony, tarasy czy łazienki pozwolą cieszyć się czystą i bezpieczną przestrzenią, a z pomocą przychodzą systemy izolacji podpłytowych Bostik, których rezultatem będzie trwała warstwa hydroizolacyjna, doskonale chroniąca przed wodą na zewnątrz, jak w wewnątrz budynków.

Zobacz też

Powrót do wszystkich artykułów
  • Budownictwo ogólne
Jak uniknąć spękań i przebarwień farby na akrylach?
2 lis 2022
  • Budownictwo ogólne
Natychmiastowe malowanie bez rys i spękań?
1 sie 2022
  • Budownictwo ogólne
Czym powinien charakteryzować się dobry klej hybrydowy?
2 lis 2022
Top