Marki i kraje

Podłoga z naturalnego drewna to synonim trwałości, klasy i elegancji, a do tego ponadczasowe tło dla różnorodnych aranżacji. Decydując się na ułożenie desek we własnych czterech kątach należy jednak pamiętać, że ich montaż wymaga wprawy, czasu i odpowiednich akcesoriów. Kluczową rolę odgrywa także klej do parkietu – musi on być wytrzymały, łatwy w aplikacji i przy tym wydajny. Jaki zatem klej do podłogi drewnianej wybrać, by nawierzchnia przetrwała w doskonałym stanie przez wiele lat?

Od przybytku… głowa boli!

Kiedy odwiedzicie dowolny market budowlany w poszukiwaniu najlepszego kleju do parkietu to z pewnością zaskoczy was różnorodność asortymentu. Na półkach znajdziecie kleje rozpuszczalnikowe, poliuretanowe jedno- i dwuskładnikowe, hybrydowe polimerowe, a także dyspersyjne w różnych odmianach i wariantach. Przed podjęciem decyzji musicie zastanowić się, jaki klej do desek podłogowych sprawdzi się w waszym przypadku. Wybór preparatu powinien być podyktowany kilkoma czynnikami: typem podłoża, rodzajem drewna, wielkością klepki. Warto wziąć również pod uwagę, czy parkiet będzie układany na ogrzewaniu podłogowym.

Najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem są nowoczesne kleje hybrydowe, takie jak Bostik MSP 200, ponieważ łączą doskonałe parametry techniczne z szeroką gamą możliwych zastosowań. Do tego zwykle bardzo łatwo się je aplikuje i mają stosunkowo krótki czas schnięcia. Taki klej powinien być też trwale elastyczny, gdyż parkiet cały czas pracuje i zbyt mocne spoiwo spowodowałoby odklejanie się elementów. Bostik MSP 200 jest bezrozpuszczalnikowym klejem na bazie hybrydowej, który można nakładać na podłoża różnego rodzaju, w tym mineralne, beton, jastrychy cementowe i anhydrytowe. Przy jego pomocy zamontujemy parkiet również na starych posadzkach drewnianych i ceramicznych, płycie OSB oraz sklejce, co pozwala mocno ograniczyć czas i zakres prac związanych z rozbiórką starej podłogi. Bez problemu może być stosowany na powierzchniach z ogrzewaniem podłogowym i wykazuje bardzo dobre parametry akustyczne, co ma ogromny wpływ na późniejszy komfort mieszkania.

Klej do desek – o czym jeszcze warto pamiętać?

Wiem już, żenajlepszy klej do desekto zdecydowanie taki, który będzie elastyczny, wysokowydajny i łatwy w aplikacji, a co najważniejsze – trwale przyklei deski od podłoża. Dobrze też postawić na preparat, który nadaje się do przytwierdzenia różnego rodzaju drewna (w tym odmian popularnych jak dąb i egzotycznych jak palisander) oraz różnego typu nawierzchni drewnianej: zarówno tradycyjnej klepki, jaki i maleńkiej mozaiki czy też pełnowymiarowych desek i warstwowych parkietów lakierowanych. W przypadku Bostik MSP 200, który osiąga bardzo dobre parametry wytrzymałościowe, mamy możliwość zastosowania go do elementów o szerokości do 200 mm i grubości do 23 mm.

Szczególnie docenicie to w sytuacji, gdy w różnych pomieszczeniach będziecie chcieli ułożyć deski o różnych rozmiarach i wyglądzie. Pamiętajcie, że jedną z ważniejszych zasad, którymi należy kierować się w takim przypadku jest reguła mówiąca, że wytrzymały klej do desek drewnianych w wariancie XL można stosować również do mniejszych elementów. W drugą stronę niestety zasada ta się nie sprawdza.

Najczęściej zadawane pytania

BOSTIK słynie z rozwiązań hybrydowych, które łączą w sobie funkcjonalność i nowoczesne podejście do montażu podłóg drewnianych. Do drewna egzotycznego najlepiej nadaje się nasz sztandarowy klej WOOD H200 ELASTIC.

Zależnie od technologii nasze kleje umożliwiają montaż litej deski do 20 cm szerokości i do 2 m długości.

Jeżeli korzystasz z poduktów hybrydowych BOSTIK, to gruntowanie nie jest konieczne. Niezbędne natomiast jest zweryfikownie nośności posadzki właściwą metodą badawczą. Najczęsciej jest to aparatura PresOMess do badania odporności na ścinanie podłoża pod parkiet.

Zobacz też

Powrót do wszystkich artykułów
  • Budownictwo ogólne

Jak przygotować sufit i ściany do malowania

4 sie 2022
  • Budownictwo ogólne

Jak uniknąć spękań i przebarwień farby na akrylach?

2 lis 2022
  • Budownictwo ogólne

Jaki klej do montażu posadzki wybrać? - podłogi drewniane

8 gru 2020
Top