Marki i kraje

Inspiracji na balkonowe aranżacje nie brakuje. Dziś bowiem to nie tylko miejsce, gdzie rozstawia się suszarkę na pranie. To dodatkowa przestrzeń w mieszkaniu, która latem może przemienić się w komfortową przestrzeń do relaksu. Jeśli chcemy stworzyć wygodną strefę odpoczynku, urządzanie balkonu rozpocząć musimy od przygotowania odpowiedniej posadzki. Podpowiadamy, jak ułożyć ceramiczne płytki na balkonie krok po kroku.

Kiedy zdecydować się na układanie płytek na balkonach metodą płytki na płytki?

Jeśli planowana jest wymiana płytek na balkonie, na podłodze czy ścianie, od razu mamy przed oczami perspektywę skuwania istniejącej okładziny. Wiąże się to niestety ze sporym bałaganem, a także dodatkowym czasem i kosztami. Istnieje sposób, aby uniknąć kurzu i gruzu – można rozważyć ułożenie nowej warstwy na starej. Podstawą jest stabilność przyklejonych dawniej płytek. Ocenimy to, delikatnie ostukując ich powierzchnię, np. drewnianym trzonkiem młotka. Jeśli w którymś miejscu wydadzą głuchy odgłos, oznacza to, że dana płytka się odspoiła i należy ją usunąć. W przypadku gdy okaże się, że stare kafle na balkonie słabo trzymają się na większej powierzchni, lepiej zrezygnować z przyklejania płytek na płytki.

 

Płytka plus klej - grubość

Drugim aspektem, który należy wziąć pod uwagę, jest fakt, że rozwiązanie to wiąże się ze zmianą poziomu posadzki i pogrubieniem ścian. Nie tylko minimalnie pomniejsza to pomieszczenie, ale też może prowadzić do pewnych kolizji. Standardowo stosowane płytki gresowe mają najczęściej grubość 5-12 mm, do tego trzeba doliczyć warstwę zaprawy klejowej (zwykle 2-5 mm). Trzeba więc dokładnie sprawdzić, na jakiej wysokości osadzone jest skrzydło drzwiowe i czy wystające ze ścian rurki instalacji np. wodnej nie okażą się za krótkie.

Układanie płytek balkonowych – przygotowanie podłoża

Aby wykończenie płytek na balkonie było trwałe w przypadku układania posadzki na starej okładzinie kluczowe jest właściwe przygotowanie podłoża. Rozpocząć trzeba od dokładnego oczyszczenia podłoża i usunięcia wszelkich niestabilnych lub uszkodzonych elementów. To samo dotyczy kruszącej się starej fugi. Wolną przestrzeń, powstałą po usuniętych pojedynczych płytkach, trzeba wypełnić zaprawą wyrównującą. Jeśli poprzednia warstwa wykończeniowa miała gładką powierzchnię, warto ją zmatowić np. papierem ściernym. Następnie pokrywamy ją preparatem gruntującym, co zwiększy przyczepność podłoża. Do układania nowej glazury czy terakoty można przystąpić po wyschnięciu gruntu (według wskazówek producenta). Warto sięgnąć np. po Bostik Ardagrip Xpress – primer na bazie dyspersji akrylowej przeznaczony na gładkie i niechłonne podłoża.

Dobierz dobry klej do płytek balkonowych

Wybierając klej na balkon do klejenia kafelek, zwróć uwagę, czy producent dopuszcza przyklejanie płytek na płytki. Zastosować można elastyczne cienkowarstwowe zaprawy cementowe (np. Bostik Ardaflex Turbo) lub specjalne kleje na bazie żywicy epoksydowej (Bostik Ardaflex Xtrem). Szczególnie zalecane są zaprawy o zwiększonej przyczepności początkowej, jak np. Bostik MC210 Plus. Nową okładzinę dobrze jest mocować tzw. metodą kombinowaną. Spód płytki pokrywamy zaprawą przy użyciu gładkiej strony pacy, natomiast na podłożu klej rozprowadzamy zębatą stroną narzędzia. Po ułożeniu należy ostukać płytki w celu dokładnego rozprowadzenia spoiwa. Po upływie 24 godzin można przystąpić do fugowania.

Najczęściej zadawane pytania

Nie zalecamy stosowania folii w płynie jako hydroizolacji pod płytki na tarasach czy balkonach. Dostępne na rynku rozwiązania nie są wystarczająco odporne na wahania temerpatur na zewnątrz. Do takich zastosowań powinno stosować się dedykowane produkty specjalistyczne.

Zobacz też

Powrót do wszystkich artykułów
  • Budownictwo ogólne

Jak przygotować sufit i ściany do malowania

4 sie 2022
  • Budownictwo ogólne

Jaki klej wybrać do montażu parkietu?

22 sie 2019
  • Budownictwo ogólne

Jak uniknąć spękań i przebarwień farby na akrylach?

2 lis 2022
Top