Wszystkie strony internetowe

Zmiana aranżacji wnętrza, uszkodzony fragment paneli lub potrzeba ukrycia nowych kabli wymagają demontażu listew przypodłogowych. Modele, które zostały przytwierdzone za pomocą odpowiedniego kleju, zazwyczaj bardzo mocno trzymają. Podpowiadamy, jak najprościej odkleić listwy przypodłogowe, aby nie uszkodzić podłogi i ściany.

LISTWY PRZYPODŁOGOWE – DO CZEGO SŁUŻĄ?

Malowanie ścian i sufitu to czynności, które nie należą do skomplikowanych i bardzo często wykonujemy je samodzielnie. Zdarza się jednak, że czasami efekt nie jest perfekcyjny, a co gorsza jego trwałość pozostawia wiele do życzenia. Podpowiadamy, jak przygotować powierzchnie do prac malarskich, aby uniknąć niechcianych niespodzianek. Wystarczy kilka prostych kroków, aby łuszcząca się i pękająca farba, czy nieestetyczne rysy nie zniweczyły naszego trudu, a malowanie stało się prawdziwą przyjemnością.

Pomalowanie ścian to jeden z najszybszych i skuteczniejszych sposobów na odświeżenie wnętrza domu i zmianę jego stylistyki. Jednak nawet najdroższa farba nie pozwoli uzyskać nieskazitelnej powłoki, jeśli nie zadbamy o wcześniejsze przygotowanie powierzchni pod malowanie. Od tego zależy bowiem:

 • jednorodność koloru,
 • zwłaszcza przy intensywniejszych odcieniach,
 • połysk i trwałość farby,
 • brak skaz w postaci rys i pęknięć.

Pierwszą czynnością, którą musimy wykonać jest więc dokładny przegląd ścian i sufitu pod kątem wszelkich ubytków, rys, spękań, a także tego, czy podłoże się nie kruszy lub nie rozwarstwia. Wizualne sprawdzenie ściany to jedna rzecz, druga to tzw. „test dłoni”, czyli sprawdzenie, czy po przetarciu powierzchni dłonią, nie pozostaje na niej pył lub pozostałości starej powłoki.

Jeśli cokolwiek budzi nasze wątpliwości, najlepiej już na tym etapie zabezpieczyć się przed ewentualnymi niedoskonałościami. Potrzebne będą nam do tego dwa preparaty – akryl, by wyeliminować wszelkie ubytki i pęknięcia oraz grunt do utwardzenia podłoża.

AKRYL – POGROMCA RYS I PĘKNIĘĆ

Nie rzadko spotykamy się, że na ścianach czy suficie, zwłaszcza w okolicach drzwi lub okien, pojawiają się niewielkie spękania. Przyczyną tego stanu rzeczy jest:

 • długotrwałe użytkowanie,
 • błędy popełnione na etapie budowy,
 • naturalna praca materiałów budowlanych.

I choć w większości przypadków nie oddziałuje to w żaden sposób na stabilność czy bezpieczeństwo całej konstrukcji, zdecydowanie negatywnie wpływa to na estetykę całego pomieszczenia.

Przystępując do prac malarskich powinniśmy je koniecznie usunąć, jeśli zależy nam na uzyskaniu nieskazitelnie gładkiej powierzchni. Samo przykrycie rys farbą nie wystarczy, bowiem po krótkim czasie powłoka z farby zacznie również pękać. Niezależnie od rodzaju ubytków najlepiej jest usunąć je przy pomocy akrylowych uszczelniaczy, które są trwale elastycznymi preparatami, pozwalającymi na długi czas zabezpieczyć pomalowane ściany przed ponownym pojawianiem się pęknięć. Przykładem tego typu środka jest akryl malowalny A975 Premium Paintable, który odznacza się i doskonałą przyczepnością do różnorodnych podłoży:

 • tynku,
 • gipsu,
 • gładzi,
 • ceramiki budowlanej.

Akryl ma bardzo plastyczną formułę i dostępny jest w poręcznym kartuszu, dlatego jego aplikacja jest bardzo prosta, nawet w niewielkich szczelinach czy trudno dostępnych miejscach. Co najważniejsze, jest to akryl dobrze współpracujący z większością rodzajów farb. Wybierając preparat tego typu pamiętajmy, by był on dobrze malowalny i odpowiednio dopasowany do rodzaju farby. Tylko w ten sposób idealnie zamaskujemy naprawiane fragmenty ściany.

Dlatego też jeśli zdecydujemy się na popularne farby odporne na zmywanie, najlepiej jest dobrać również specjalistyczny akryl, jak np. akryl do farb lateksowych. Jego specjalna formuła zawierająca składniki ochronne, minimalizuje bowiem ryzyko odbarwienia farby, którą pokrywamy fugę akrylową.

A co w przypadku, kiedy zależy nam na czasie i potrzebujemy, by jak najszybciej przystąpić do prac końcowych?

Warstwowe wypełnianie luk w ścianach i długie czekanie na ich utwardzenie skutecznie zniechęcić może niekiedy przed akrylowaniem ubytków. W takich przypadkach sugerujemy skorzystać z nowoczesnych preparatów szybkoschnących, które tak jak lekki akryl szpachlowy pozwalają już po upływie 20 minut od aplikacji na szlifowanie lub malowanie powierzchni.

Wspomnieć nie można również o nowości na rynku, akryl natychmiast malowalny, który jako jedyny z dostępnych preparatów pozwala na malowanie ścian „metodą mokro na mokro”. W ten sposób znacząco przyspieszymy prace, bez obaw o powstanie rys skurczowych.

GRUNTOWNE GRUNTOWANIE

Kolejnym etapem przygotowawczym przed malowaniem jest zagruntowanie ściany i sufitu. Wydawać się to może niekiedy czynność koszto- i czasochłonna, z której można zrezygnować. Jednak pominięcie tego etapu, wbrew pozorom może wydłużyć prace, zwiększyć koszty, a przy tym pozostawić efekt, który nie do końca będzie nas zadowalał.

W praktyce gruntowanie ścian ma na celu zmniejszenie chłonności powierzchni, a co za tym idzie zużycia mniejszej ilości farb dekoracyjnych. Dodatkowo, zapobiega:

 • nierównomiernej chłonności,
 • szybkiemu wysychaniu farby,
 • zabezpiecza przed powstawaniem smug i przebarwień,
 • zapewnia perfekcyjnie jednolity kolor.

Unikniemy w ten sposób również łuszczenia się farby nawierzchniowej np. wraz z odrywaniem taśmy zabezpieczającej stałe elementy wyposażenia.

W tym celu wykorzystać można grunt uniwersalny w postaci mlecznobiałego płynu, który po nałożeniu na ścianę tworzy bezbarwną powłokę. Nanosimy go równomiernie cienką warstwą za pomocą pędzla lub wałka. Ważne jest tylko to, by do gruntowania używać postaci nierozcieńczonej, nie mieszając go z farbami. W przypadku bardzo chłonnych podłoży np. tynków gipsowych czynność tę powtórzyć powinniśmy dwu lub trzykrotnie (odstęp 3-4h pomiędzy każdą warstwą).

Po upływie 24 godzin od gruntowania możemy śmiało przystąpić do malowania ściany.

Dwa proste etapy przygotowawcze pozwolą uzyskać efekt idealnego pokrycia ścian.

Zobacz też

Powrót do wszystkich artykułów
 • Budownictwo ogólne

Silikon sanitarny odporny na grzyby i pleśń?

12 wrz 2023
 • Budownictwo ogólne

Jaki klej wybrać do montażu parkietu?

22 sie 2019
 • Budownictwo ogólne

Jak uniknąć spękań i przebarwień farby na akrylach?

2 lis 2022
Top