Marki i kraje

Każdy chciałby podczas remontu znaleźć dawno ukryte skarby. Niestety rzeczywistość przynosi bardziej prozaiczne odkrycia, a jednym z nich są stare izolacyjne powłoki bitumiczne. Warto w takiej sytuacji wiedzieć, że nie jesteśmy skazani na ich uciążliwe i czasochłonne usuwanie. Odpowiednio dobrana nowoczesna chemia budowlana pozwoli bowiem wykonać skuteczną hydroizolacje starych fundamentów bezpośrednio na istniejące podłoże bitumiczne.

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Czym jest bitum i dlaczego jego stan może wpłynąć na plany remontowe?
  2. W jaki sposób uszczelniacz hybrydowy pozwala przyspieszyć prace i obniżyć ich koszt?

Od łazienek, przez piwnice, po fundamenty i dachy: liczba miejsc, w których konieczna jest skuteczna izolacja przeciwwilgociowa jest tak długa, jak liczba problemów, które pojawiają się w razie jej braku, uszkodzenia lub niewłaściwego wykonania. Aby uniknąć nierównej walki z pojawiającymi się w takich sytuacjach grzybami, zaciekami i erozją materiału, trzeba odpowiednio przygotować się do zaizolowania powierzchni narażonych na szkodliwe działanie wilgoci.

Bitum – co to jest i kiedy wymaga uwagi?

W przypadku nowego budownictwa, izolujące powłoki przeciwwodne są z reguły tworzone w oparciu o nowoczesne materiały i jeśli powstaje w oparciu o dobry projekt oraz z zachowaniem odpowiednich standardów wykonawczych, nie powinna stwarzać problemów ani na etapie budowy, ani na etapie użytkowania inwestycji.

O wiele bardziej skomplikowana jest izolacja istniejących fundamentów starych domów. Zwłaszcza tych liczących kilkadziesiąt lat, wznoszonych w czasach, gdy technologie budowlane były mniej zaawansowane. Hydroizolacja fundamentów w starym domu, o ile wogóle została wykonana, to jeden z najczęściej zaprzątających głowę inwestora problemów w przypadku wiekowych konstrukcji. Wykorzystywana dawniej izolacja bitumiczna fundamentów była tradycyjną bazą mieszaniny substancji organicznych. Powłoka bitumiczna powstała z przerobu ropy naftowej, węgli kopalnych lub łupków bitumicznych.

Powstające w oparciu o bitumy smoły, papy czy lepiki po latach często wymagają napraw i uzupełnień – wilgoć wykorzysta bowiem każde uszkodzenie, by przedrzeć się przez izolację. Gdy jej stan wskazuje na konieczność wykonania nowej powłoki, inwestor staje przed pytaniem o konieczność usunięcia starego bitumu. Odpowiedzią, która pozwoli ominąć czasochłonny i kosztowny proces może być uszczelniacz hybrydowy.

Moc hybrydy: szczelność + przyczepność

Czym izolować fundamenty w starym domu? Przykładem takiego nowoczesnego materiału jest uszczelniacz do fundamentów Turbotec 2K+. Hybrydowość tego typu uszczelniacza polega na tym, że łączy on wysoką elastyczność z cechami grubowarstwowości które posiadają izolacje bitumiczne do fundamentów – mimo, że nie zawiera bitumów oraz rozpuszczalników. Warto zaznaczyć, że obecnie w ofercie Bostik pojawił się nowy produkt, który zastąpił Turbotec 2K+, jest to Bostik BLOCK X911 TERRA TURBO LIGHT 2K. To masa do izolacji przeciw wodnej ma wszystkie zalety poprzednika, ale jest do 30% bardziej wydajna.

Z punktu widzenia inwestora mierzącego się ze starymi powierzchniami pokrytymi bitumem, izolacja starych fundamentów za pomocą uszczelniacza, który ma bardzo wysoka przyczepność i odporność na oderwanie od podłoża. Oznacza to, że produkt można nanosić bezpośrednio nie tylko na „świeże” powierzchnie murowane, betonowe czy z płyt GK, ale również na istniejące powłoki bitumiczne na podłożu mineralnym, a także na stare mineralne szlamy uszczelniające, jastrychy cementowe czy nawet nieuszkodzone okładziny z płytek ceramicznych. W ten sposób izolacja starego fundamentu będzie trwała i szczelna.

Jeśli więc konieczna jest hydroizolacja fundamentów pokrytych starą powłoką bitumiczną, zamiast usuwania istniejącej warstwy potrzebne będzie jedynie jej mechaniczne oczyszczenie, uzupełnienie ubytków, gniazd żwirowych, pęknięć czy ostrych krawędzi i zadziorów, a także zagruntowanie. Naniesiony na tak przygotowaną powierzchnię hybrydowy uszczelniacz do betonu i innych wspomnianych powierzchni zapewni odpowiednie zabezpieczenie fundamentów budynku przed wilgocią.

Warto pamiętac, że izolacja fundamentów w starym domu to nie jedyny przykład sytuacji, w której zastosowanie uszczelniacza hybrydowego pozwoli przyspieszyć prace i obniżyć ich koszt. Również w przypadku wielu innych działań z zakresu wykonania hydroizolacji można wykorzystać jego zalety dotyczące elastyczności, skuteczności oraz przede wszystkim przyczepności, łącząc je z innymi przykładami nowoczesnej chemii budowlanej, takie jak kleje hybrydowe.

Najczęściej zadawane pytania

Nie zalecamy takich działań. Bitumiczne powłoki to produkty, których głównym spoiwem są pochodne ropy, więc nie są do końca neutralne, dlatego też nie powinno się ich stosować jako izolacje wewnątrz pomieszczeń.

Tak. Bostik oferuje pełny system zbudowany w oparciu o nasz hybrydowy produkt TURBOTEC 2K+, który jest hybrydową izolacją o świetnych właściwościach przyczepnych. Znakomicie sprawdzi się w przypadku trudnych podłoży, takich jak np. stary bitum. Więcej informacji udzieli nasz dział pomocy technicznej. 

Zobacz też

Powrót do wszystkich artykułów
  • Budownictwo ogólne

Jak przygotować sufit i ściany do malowania

4 sie 2022
  • Budownictwo ogólne

Jaki klej wybrać do montażu parkietu?

22 sie 2019
  • Budownictwo ogólne

Jak uniknąć spękań i przebarwień farby na akrylach?

2 lis 2022
Top