2 lis 2022 - 5 minutes
Jak uniknąć spękań i przebarwień farby na akrylach?
Wykończenie mieszkania to zdecydowanie najprzyjemniejszy etap prac budowlano-remontowych. To właśnie wtedy widzimy efekty i cieszymy się z przeprowadzonych działań. W pracach wykończeniowych bardzo ważnym elementem jest wygładzenie podłoża, co pozwala na uzyskanie trwałego oraz pięknego koloru na ścianach.
W trakcie tego zajęcia będziemy się zmagać z maskowaniem szczelin, połączeń między materiałami budowlanymi oraz elementami stałego wyposażenia – dzięki temu zadbamy o to, aby powierzchnia stała się gładka i równa. W tym przypadku warto wybrać produkt, który ułatwi nam to zadanie.
Pojawiające się rysy, odbarwienia, „pęcherzyki” czy popękana farba na ścianie to efekt tego, że nie przykładamy zbyt dużej uwagi na odpowiednie wykonywanie prac przygotowawczych. Pamiętajmy, że im mniej czasu poświęcimy temu procesowi, tym efekt końcowy będzie dalszy od tego, który będzie nas satysfakcjonował. Ściana musi być gładka, czysta i pozbawiona nierówności lub spękań. Co zatem wypełni w bardzo prosty sposób wszystkie zbędne ubytki w danej powierzchni? Akryl szpachlowy Bostik.
Akryl szpachlowy to zdecydowanie najlepszy produkt, który doskonale sprawdza się tam, gdzie przewidujemy zaprawki czy dodatkowe prace malarskie. Akryl szpachlowy pozwala na trwałe wypełnienie ubytków, rys, spoin, przy okazji umożliwiając ich późniejsze pomalowanie bez ryzyka odbarwień. Warto wspomnieć, że produkt jest praktycznie bezskurczowy, dzięki czemu świeże fugi można malować już po 20 minutach od nałożenia akrylu. Nie trzeba czekać na całkowite wyschnięcie akrylu. W przypadku tradycyjnych mas akrylowych malowanie jest możliwe dopiero po całkowitym związaniu, zwykle min. 24 h po nałożeniu. A930 EASY FILLER PRO bardzo dobrze współpracuje z różnymi materiałami. Nadaje się do połączeń z drewnem i materiałami drewnopochodnymi (np. OSB, MDF, HDF), tynkami, gipsami i płytą g-k, betonem, ceramiką budowlaną, kamieniem, stalą. Pamiętajmy jednak, że podczas aplikacji należy przestrzegać kilku bardzo ważnych zasad.
Akryle dostępne są w poręcznych kartuszach. Jedyne, czego potrzebujemy, to specjalny pistolet (wyciskacz), dzięki któremu możemy precyzyjnie aplikować akryl oraz szpachelka do wygładzenia spoin. Zanim przystąpimy do nałożenia akrylu, musimy odpowiednio przygotować podłoże, oczyszczając je z pyłu, kurzu, brudu, luźnych kawałków starej farby czy uszczelniaczy. W przypadku podłoży bardzo chłonnych, należy je wcześniej zagruntować. Akryl aplikujemy jednostajnym, płynnym ruchem, pilnując by aplikator przystawiony był bezpośrednio do szczeliny. Fugi wygładzamy szpachelką w ciągu 10 minut od aplikacji akrylu. Poza narożami akryl szpachlowy sprawdza się także przy wykończeniu wnętrz do łączenia ram okiennych, drzwiowych, listew maskujących, listew przypodłogowych, sztukaterii itp.
JAKI AKRYL WYBRAĆ?
Akryl powinien odpowiadać rodzajowi farby, na którą się decydujemy. Źle dopasowany produkt może sprawić, iż na powierzchni pojawią się odbarwienia czy rysy w powłoce farby. Najbardziej kompatybilnym rodzajem akrylu pod względem tolerancji na farby jest, np. A980 INSTANTLY PAINTABLE, który dobrze sprawdza się w kontakcie z farbami wodnymi, rozpuszczalnikowymi i hybrydowymi.
Przydatne porady:
- Aby uniknąć niepotrzebnych zabrudzeń, powinniśmy wygładzane ściany zabezpieczyć wokół taśmą malarską, którą trzeba usunąć od razu po nałożeniu uszczelniacza.
- Pamiętajmy o umyciu rąk oraz narzędzi po użyciu produktu. Jeśli zrobimy to od razu po aplikacji – wystarczy nam woda z mydłem. Stare zabrudzenia wyczyścimy benzyną ekstrakcyjną.