Marki i kraje

Zastanawiasz się jak zamontować roletę zewnętrzną do okna? Montowanie rolet zewnętrznych w oknach zyskuje na popularności, wynika to głównie z walorów funkcjonalnych rolet okiennych. W okresie jesienno – zimowym ograniczają straty ciepła, natomiast latem zapobiegają przegrzewaniu wnętrz. Co więcej mogą być także elementem dekoracyjnym fasady budynku, zmniejszać poziom ulicznego hałasu, a także zwiększać ochronę przed włamaniem. Warunek jest jeden – muszą być odpowiednio zamontowane. Podpowiadamy jak założyć rolety i na co zwrócić uwagę przy ich montażu. Wiedza ta przyda się nawet, jeśli prace monterskie będzie wykonywać profesjonalna ekipa.

DOBRY MONTAŻ ROLETY ZEWNĘTRZNEJ DO OKNA, TO…

Odpowiedni montaż rolet zewnętrznych na okno ogranicza straty ciepła w zimne dni nawet do 30%. Mocowanie rolet zewnętrznych do okna ma swoje plusy także latem. Skutecznie zmniejszają one nasłonecznienie pomieszczeń, dzięki czemu w domu będzie chłodno i przyjemnie nawet w upalne dni. Mocowanie rolety pozytywnie wpływa nie tylko na klimat wewnątrz pomieszczeń, ale również zużycie energii potrzebnej na ogrzewanie lub chłodzenie.

Sposób montażu rolet zewnętrznych i wewnętrznych posiada kilka zasad, o których trzeba pamiętać. Pozwolą one uniknąć kilku błędów:

 • Na wstępie należy pamiętać, aby rozwinięty pancerz rolety znajdował się w odległości 2-3 cm od szyby.
 • Przy okazji trzeba także sprawdzić czy wymiary rolety zgadzają się z oknem i wcześniej przygotowanym otworem.
 • Należy pamiętać o wykonaniu luk przeznaczonych do zainstalowania prowadnic rolety.
 • W przypadku rolet zewnętrznych przeznaczonych do zabudowy, trzeba również wziąć pod uwagę otwór do linki, taśmy bądź przewodu sterującego.
 • Montaż rolety elewacyjnej odbywa się poprzez przykręcenie ich za pomocą kołków rozporowych do ściany budynku, w przypadku modeli do zabudowy będą to wkręty dopasowane do materiału, z którego wykonane zostało okno np. PCV, drewno lub aluminium.
 • Następnym krokiem jest montaż prowadnic do rolet. W celu uniknięcia wysuwania się rolety, zaleca się użycie nitów, aby solidnie przyłączyć prowadnice do skrzyni.
 • Linki, taśmy bądź przewody sterujące przekładamy poprzez przygotowany do tego celu wcześniej otwór. Zostają jeszcze prace wykończeniowe i gotowe.

…NIEZASTĄPIONE USZCZELNIENIE

Bardzo ważnym elementem przy montażu rolet zewnętrznych jest ich odpowiednie uszczelnienie na styku z elewacją czy nadprożem. Pozwoli to na zachowanie dobrej izolacyjności rolet i nie spowoduje powstania mostków termicznych. Do tego celu zaleca się użycie poliuretanowej pianki montażowej. Inne produkty mogą się odkształcać, co w efekcie może spowodować wypaczenie rolety i jej niepoprawne działanie. Pianki poliuretanowe charakteryzują się również dobrymi parametrami izolacji cieplnej.

Wybierając piankę do tego typu prac, warto skłonić się ku produktom nieskoprężnym i stabilnym wymiarowo, jak np. P705 Foam’N’Fill Maxi Super Pro. To jednoskładnikowa poliuretanowa pianka, która przeznaczona jest do montażu i uszczelniania rolet, bram garażowych oraz innych tym podobnych elementów wykonanych m.in.:

 • z drewna,
 • metalu,
 • stali,
 • oraz aluminium.

Dodatkowo dzięki swoim właściwościom doskonale nadają się do izolacji cieplnej oraz akustycznej rolet zewnętrznych. Już 14 mm warstwa piany P705 Foam’N’Fill Maxi Super Pro w zupełności wystarczy, aby zredukować dużą stratę energii z budynku oraz ograniczyć hałas z zewnątrz.

Rolety okienne zewnętrzne sposób montażu

 

Aplikacja pianek poliuretanowych jest łatwa i szybka. Przed nałożeniem pianki należy dokładnie zabezpieczyć powierzchnię przed zabrudzeniem. Szczeliny należy wypełniać do 30% - 40%, ponieważ pianka po 60 minutach zwiększa swoją objętość aż o kilkadziesiąt procent. Zaleca się osłonić powierzchnię piany do czasu wyschnięcia, w przypadku kiedy masa jest narażona na działanie warunków atmosferycznych bądź wody. Utwardzoną już piankę poliuretanową można pokryć np. warstwą farby, gipsu i tynku.

Montaż rolet okiennych zewnętrznych to świetny pomysł, gdyż posiadają one niezwykłe funkcje, które mogą znacznie poprawić komfort codziennego życia nie tylko w okresie letnim, ale również zimowym. Odpowiedni montaż rolety na okna oraz wybór profesjonalnych produktów do uszczelnienia z całą pewnością pomoże zachować ich właściwości na długi czas.

Zobacz też

Powrót do wszystkich artykułów
 • Budownictwo ogólne

Jak przygotować sufit i ściany do malowania

4 sie 2022
 • Budownictwo ogólne

Jaki klej wybrać do montażu parkietu?

22 sie 2019
 • Budownictwo ogólne

Jak uniknąć spękań i przebarwień farby na akrylach?

2 lis 2022
Top