Marki i kraje

Zastanawiasz się, czy montaż ogrzewania podłogowego wodnego to dobra inwestycja? Czy płytki na ogrzewanie podłogowe są właściwe? Poniżej dowiesz się wszystkiego, co najważniejsze na temat ogrzewania podłogowego. W naszym poradniku jest wiele przydatnych informacji dotyczących tego kiedy i jak kłaść płytki na ogrzewanie podłogowe.

DLACZEGO OGRZEWANIE PODŁOGOWE STAJE SIĘ TAKIE POPULARNE?

Płytki ceramiczne to posadzka na ogrzewanie podłogowe, która jest najczęściej wybieraną opcją. Nic dziwnego, bo materiał ten tworzy z podłogówką parę idealną. Aby nic nie zakłócało tego „związku”, wykonawcy muszą przestrzegać kilku zasad. Jedną z nich jest odpowiednio długa przerwa technologiczna pomiędzy montażem instalacji ogrzewania podłogowego, a przyklejaniem okładziny.

Układanie ogrzewania podłogowego wodnego w domach jest coraz częstszym wyborem. Jest wykorzystywane w pomieszczeniach takich jak łazienki czy hole, jak też jako podstawowy system grzewczy w całym domu. Jest niewidoczne, pozwala na większą swobodę aranżacyjną, nie zabiera miejsca, a także generuje mniejsze zużycie energii, szczególnie jeśli jest zasilane przez takie źródła ciepła jak np. pompa ciepła.

Układanie podłogówki to popularne rozwiązanie, dzięki czemu na rynku pojawia się coraz więcej produktów przystosowanych do specyfiki podłogówki. Bez trudu można znaleźć np. kleje, zaprawy czy fugi dedykowane do stosowania na ogrzewanej podłodze. Coraz bardziej poszerza się też wachlarz materiałów posadzkowych (np. specjalne panele warstwowe). Niezmiennie, układanie płytek ceramicznych jest jednak na pierwszym wyborem wśród posadzek – dobrze przewodzą ciepło, są trwałe i wytrzymują wahania temperatury. Dlaczego więc spotkać można przykłady pękania gresu czy terakoty ułożonych na ogrzewaniu podłogowym? Wszystko przez błędy wykonawcze. Ale jak ich uniknąć?

SZYBKI MONTAŻ OGRZEWANIA ELEKTRYCZNEGO

Pod względem montażowym łatwiejsze i szybsze w realizacji jest ułożenie ogrzewania podłogowego elektrycznego. Wystarczające jest w takim wypadku układanie folii pod ogrzewanie podłogowe, którą zatapia się w warstwie specjalnego kleju do płytek na podłogę ogrzewaną (klej powinien być odkształcalny i przystosowany do wysokich temperatur, z wyraźnym zaznaczeniem możliwości stosowania na takim rodzaju ogrzewania). Uruchomienie ogrzewania podłogowego jest możliwe po ułożeniu płytek i całkowitym wyschnięciu kleju, co zwykle nie trwa dłużej niż 1-2 tygodnie (należy stosować się do zaleceń producenta kleju). Niestety montaż podłogówki jest dość kosztowny w eksploatacji, dlatego stosuje się go zwykle jedynie jako ogrzewanie pomocnicze, w konkretnych pomieszczeniach np. łazienkach.

WYLEWKA NA OGRZEWANIE PODŁOGOWE WODNE

Montaż wodnego ogrzewania podłogowego jest zdecydowanie trudniejszy, dlatego należy zlecić go wykwalifikowanej ekipie. Jest to system rur wypełnionych wodą, które układa się w pętle na całej powierzchni podłogi. Po wykonaniu próby szczelności, rurki przykrywa się warstwą jastrychu. Do jego wykonania stosuje się zwykle zaprawę cementową, którą zaleca się wzbogacić tzw. plastyfikatorem. Wykorzystać można także jastrych anhydrytowy (nie nadaje się do stosowania w pomieszczeniach mokrych np. garażu czy łazience).

Wylewka na ogrzewanie podłogowe elektryczne wiąże się z koniecznością wykonania dylatacji przyściennych oraz oddzielających poszczególne obiegi grzewcze w dużych pomieszczeniach. Ponieważ dylatacja powinna przebiegać przez wszystkie warstwy podłogi, taśmy dylatacyjnej po wykonaniu wylewki nie powinno się przycinać (miejsca te muszą pozostać widoczne dla posadzkarza).

CZY WYGRZEWANIE JASTRYCHU CEMENTOWEGO JEST POTRZEBNE?

Układanie płytek na ogrzewaniu podłogowym może nastąpić dopiero po pewnym czasie od przygotowania podłoża. Najpierw jastrych musi prawidłowo związać. W przypadku zapraw cementowych zajmuje to zwykle ok. 21 dni. Pamiętaj, aby w tym czasie okna i drzwi były pozamykane, ponieważ przeciąg mógłby spowodować zbyt szybkie lub nierównomierne wysychanie tej warstwy. Po upływie tego czasu należy przystąpić do tzw. wygrzewania wylewki. Wygrzewanie posadzek jest bardzo ważnym etapem prac i nie można go pomijać.

Wygrzewanie posadzki, czyli jastrychu należy przeprowadzać stopniowo i zawsze zgodnie z instrukcjami producenta systemu grzewczego. Zaczynaj od temperatury 25°C i każdego dnia systematycznie ją zwiększaj o kilka stopni. Kiedy dojdziesz już do temperatury docelowej systemu grzewczego, utrzymuj ją przez 72 h, po czym stopniowo obniżaj. Dopiero przygotowany w ten sposób jastrych będzie stanowił solidną bazę pod układanie płytek.

UKŁADANIE PŁYTEK NA OGRZEWANIE PODŁOGOWE

Układając kafelki podłogowe zaczynamy od rozplanowania, biorąc pod uwagę miejsca, w których przebiega dylatacja. Nie można ich bowiem przykrywać sztywną płytką, ale wypełnić elastyczną spoiną. Istotny jest również odpowiedni klej do płytek pod ogrzewanie podłogowe. Podobnie jak w przypadku ogrzewania elektrycznego, klej powinien być przeznaczony specjalnie do stosowania na ogrzewanie podłogowe (o wysokiej elastyczności). Klej nanosi się zarówno na okładzinę, jak i podłoże – taki sposób zapewnia całkowite wypełnienie przestrzeni pomiędzy płytką, a wylewką. Doskonale sprawdzą się takie produkty jak: klej Ardaflex Xtream czy fuga Ardacolor Xtrem Easy.

PODSUMOWANIE

Montaż ogrzewania podłogowego jest wymagającym i długim procesem, jednak wartym poświęceń i ceny. Ogrzewanie podłogowe jest funkcjonalne, daje wiele korzyści, a także oszczędności. Jeżeli masz możliwość, zainwestuj w ten sposób ogrzewania i ciesz się ciepłem rozprowadzanym od podłogi.

Zobacz też

Powrót do wszystkich artykułów
  • Budownictwo ogólne

Jak wykonać połączenie ślizgowe?

2 lis 2022
  • Budownictwo ogólne

Jak kłaść akryl w narożnikach?

28 cze 2022
  • Budownictwo ogólne

Wypełnianie dylatacji w posadzkach, na tarasach i balkonach

12 lip 2023
Top