Marki i kraje

Demontaż oraz ponowny montaż listew drewnianych przypodłogowych może być potrzebny w wielu sytuacjach, takich jak na przykład zmiana aranżacji wnętrza, uszkodzony fragment paneli lub potrzeba ukrycia nowych kabli. Modele, które zostały przytwierdzone za pomocą odpowiedniego kleju, zazwyczaj bardzo mocno trzymają. Podpowiadamy, jak najprościej odkleić listwy przypodłogowe, aby nie uszkodzić podłogi i ściany.

LISTWY PRZYPODŁOGOWE – DO CZEGO SŁUŻĄ?

Listwy przypodłogowe mają do spełnienia kilka ważnych funkcji. Ochrona krawędzi desek lub paneli podłogowych przed uszkodzeniami to główna funkcja listew przypodłogowych drewnianych. Jak powinien przebiegać montaż takich listew? Należy ukryć kable, zasłonić niedociągnięcia i nierówności powstałe w takcie prac wykończeniowych oraz zamaskować wszelkie szczeliny dylatacyjne, które pozostawia się w celu odpowiedniej pracy materiału podłogowego. Listwy przypodłogowe są zatem nie tylko estetycznym wykończeniem parkietu, ale również zabezpieczają posadzkę przed kurzem i zabrudzeniami, a ścianę przed śladami od wody, które mogłyby powstać podczas mycia podłóg.

JAKI MATERIAŁ WYBRAĆ NA LISTWY PRZPODŁOGOWE? JAK MONTOWAĆ LISTWY PRZYPODŁOGOWE MDF I PCV?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów listew przypodłogowych, zróżnicowanych pod względem rozmiarów, wzorów i kolorów. Do najpopularniejszych odmian tego typu wykończenia ścienno-podłogowego bez wątpienia należą listwy drewniane przypodłogowe oraz listwy wykonane z PCV lub MDF. Montaż listwy przypodłogowej drewnianej najczęściej odbywa się przy użyciu kołków lub specjalnych klipsów montażowych, które umieszcza się we wcześniej wywierconym ściennym otworze lub używając kleju. Ów klej do montażu listew przypodłogowych powinien być odpowiednio dostosowany do materiału, z którego wykonane zostały listwy. Dodatkowo, powinien być on trwale elastyczny, jak np. Bostik H785 High Tack. Tylko w ten sposób montaż listew przypodłogowych drewnianych będzie wykonany dobrze i unikniemy ich odklejania się w trakcie eksploatacji.

KIEDY I PO CO DEMONTUJEMY LISTWY PRZYPODŁOGOWE?

Demontaż listew przypodłogowych zalecany jest zwłaszcza przy większym remoncie mieszkania, np. podczas malowania ścian. Dzięki temu nie zabrudzimy ich farbą. Inne powody ich demontażu to chęć dostania się do przewodów elektrycznych, naprawa uszkodzonej podłogi, poprawienie źle przyklejonej listwy lub całkowita wymiana wszystkich listew przypodłogowych na nowe. Listwy przykręcone lub zawieszone na haczykach można szybko i łatwo zdjąć albo odkręcić i przeprowadzić ponowny montaż listew podłogowych. Trochę więcej czasu zajmuje odklejanie listew przypodłogowych, ale z zachowaniem odpowiednich środków ostrożności jest to również możliwe.

JAK ODKLEIĆ LISTWY PRZYPODŁOGOWE?

Demontaż klejonych listew przypodłogowych należy wykonywać ostrożnie, aby nie uszkodzić ściany, podłogi i samej listwy. Najpierw trzeba delikatnie przyciąć lakier lub akryl, którym pokryta jest górna krawędź listwy. Najlepiej zrobić to nożykiem do tapet. Następnie listwę trzeba podważyć, np. przy użyciu dłuta, śrubokrętu płaskiego czy łomu i lekko pociągnąć dane narzędzie do siebie. Próbę należy powtórzyć w odstępach co 10-20 centymetrów. Aby klej łatwiej odszedł od farby lub tapety można pod dłuto podłożyć, np. kawałek drewnianego klocka.

PONOWNY MONTAŻ - LISTWY PRZYPODŁOGOWE MDF I PCV

Ponowne montowanie listwy przypodłogowej powinno zacząć się od usunięcia wszelkich pozostałości po poprzednim kleju, lakierze i farbie. Fragment podłogi lub ściany, który znajdował się pod listwą można przetrzeć papierem ściernym. Potem należy starannie zagruntować ścianę do wysokości listwy, poczekać do jej wyschnięcia. Na końcu na listwie rozprowadzamy punktowo klej montażowy, np. Bostik H785 High Tack oraz przyciskamy do ściany. I gotowe!

Zobacz też

Powrót do wszystkich artykułów
  • Budownictwo ogólne

Jak przygotować sufit i ściany do malowania

4 sie 2022
  • Budownictwo ogólne

Jaki klej wybrać do montażu parkietu?

22 sie 2019
  • Budownictwo ogólne

Jak uniknąć spękań i przebarwień farby na akrylach?

2 lis 2022
Top