Bostik around the world

Marki na świecie

Zmiana aranżacji wnętrza, uszkodzony fragment paneli lub potrzeba ukrycia nowych kabli wymagają demontażu listew przypodłogowych. Modele, które zostały przytwierdzone za pomocą odpowiedniego kleju, zazwyczaj bardzo mocno trzymają. Podpowiadamy, jak najprościej odkleić listwy przypodłogowe, aby nie uszkodzić podłogi i ściany.

LISTWY PRZYPODŁOGOWE – DO CZEGO SŁUŻĄ?

Listwy przypodłogowe mają do spełnienia kilka ważnych funkcji. Przede wszystkim chronią krawędzie desek lub paneli podłogowych przed uszkodzeniami, pozwalają ukryć kable, zasłaniają niedociągnięcia i nierówności powstałe w takcie prac wykończeniowych oraz maskują wszelkie szczeliny dylatacyjne, które pozostawia się w celu odpowiedniej pracy materiału podłogowego. Zatem są nie tylko estetycznym wykończeniem parkietu, ale również zabezpieczają posadzkę przed kurzem i zabrudzeniami, a ścianę przed śladami od wody, które mogłyby powstać podczas mycia podłóg.

MATERIAŁY NA LISTWY PRZYPODŁOGOWE ORAZ SPOSOBY ICH MONTAŻU

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów listew przypodłogowych, zróżnicowanych pod względem rozmiarów, wzorów i kolorów. Do najpopularniejszych odmian tego typu wykończenia ścienno-podłogowego bez wątpienia należą listwy drewniane przypodłogowe oraz listwy wykonane z PCV lub MDF. Mocuje się je najczęściej przy pomocy kołków lub specjalnych klipsów montażowych, które umieszcza się we wcześniej wywierconym ściennym otworze lub używając kleju montażowego. Ważne, aby dopasować klej odpowiadający materiałowi, z którego wykonane zostały listwy. Dodatkowo, powinien być on trwale elastyczny, jak np. Bostik H785 High Tack. Tylko w ten sposób unikniemy ich odklejania się w trakcie eksploatacji.

KIEDY I PO CO DEMONTUJEMY LISTWY PRZYPODŁOGOWE?

Demontaż listew przypodłogowych zalecany jest zwłaszcza przy większym remoncie mieszkania, np. podczas malowania ścian. Dzięki temu nie zabrudzimy ich farbą. Inne powody ich demontażu to chęć dostania się do przewodów elektrycznych, naprawa uszkodzonej podłogi, poprawienie źle przyklejonej listwy lub całkowita wymiana wszystkich listew przypodłogowych na nowe. Listwy przykręcone lub zawieszone na haczykach można szybko i łatwo zdjąć albo odkręcić. Trochę więcej czasu zajmuje odklejanie listew przypodłogowych, ale z zachowaniem odpowiednich środków ostrożności jest to również możliwe.

JAK ODKLEIĆ LISTWY PRZYPODŁOGOWE?

Demontaż klejonych listew przypodłogowych należy wykonywać ostrożnie, aby nie uszkodzić ściany, podłogi i samej listwy. Najpierw trzeba delikatnie przyciąć lakier lub akryl, którym pokryta jest górna krawędź listwy. Najlepiej zrobić to nożykiem do tapet. Następnie listwę trzeba podważyć, np. przy użyciu dłuta, śrubokrętu płaskiego czy łomu i lekko pociągnąć dane narzędzie do siebie. Próbę należy powtórzyć w odstępach co 10-20 centymetrów. Aby klej łatwiej odszedł od farby lub tapety można pod dłuto podłożyć, np. kawałek drewnianego klocka.

PONOWNY MONTAŻ LISTEW PRZYPODŁOGOWYCH

W celu ponownego zamontowania listew, trzeba wcześniej usunąć wszelkie pozostałości po poprzednim kleju, lakierze i farbie. Fragment podłogi lub ściany, który znajdował się pod listwą można przetrzeć papierem ściernym. Potem należy starannie zagruntować ścianę do wysokości listwy, poczekać do jej wyschnięcia. Na końcu na listwie rozprowadzamy punktowo klej montażowy, np. Bostik H785 High Tack oraz przyciskamy do ściany. I gotowe!

Zobacz też

Powrót do wszystkich artykułów
  • Budownictwo ogólne

Klej Mamut – do czego można go użyć?

20 cze 2022
  • Budownictwo ogólne

Jak kłaść posadzkę samopoziomującą?

11 maj 2022
  • Budownictwo ogólne

Jak używać folii w płynie?

2 lis 2022
Top