2 lis 2022 - 5 minutes
Przyklejanie płyt kartonowo-gipsowych
Remont dotychczasowego mieszkania lub urządzanie nowego lokum to zadania, wiążące się z ogromem pracy i koniecznością podejmowania wielu decyzji. Jedną z ważniejszych kwestii jest rozsądne rozplanowanie pomieszczeń i wprowadzenie takich zmian konstrukcyjnych, aby wnętrza były maksymalnie funkcjonalne. Czasami oznacza to tylko wyrównanie ścian, czasem podzielenie przestrzeni dodatkową ścianką, a innym razem – stworzenie praktycznej wnęki czy dekoracyjnej zabudowy. W każdej z tych sytuacji pomocny okazuje się jeden materiał, czyli płyty kartonowo-gipsowe.
JAK MONTOWAĆ PŁYTY KARTONOWO GIPSOWE?
Płyty g-k to niezwykle popularny materiał wykończeniowy, ponieważ jest stosunkowo tani, łatwy w montażu i niezwykle uniwersalny. Najczęściej mocuje się karton gips na ścianę, aby ukryć wszelkie nierówności czy szczeliny, a także wykorzystuje do wykonywania sufitów podwieszanych. Montaż płyt gipsowych na ścianie na profilach, pozwala na szybkie i łatwe postawienie lekkiej ścianki działowej lub stworzenie dekoracyjnej półki idealnie „wtopionej” w zwykłą ścianę salonu czy łazienki. Decydując się na tego typu rozwiązanie warto jednak pamiętać, że klejenie płyt gk do ściany musi być poprzedzone wykonaniem suchej zabudowy starannie wykończonej dobrej klasy produktami, bo w przeciwnym razie mogą pojawić się na niej pęknięcia oraz rysy.
Jak zatem zabrać się do pracy? Pierwszy etap to przyklejanie płyt gipsowo kartonowych. Najlepiej użyć do tego kleju gipsowego, który nakłada się plackami od grubości ok. 2 cm i średnicy ok. 10 cm i do nich dociska płyty. Za każdym razem należy sprawdzić pion przy użyciu poziomicy, ponieważ w innym przypadku efekt końcowy może być daleki od ideału. Jeżeli układanie płyt kartonowo gipsowych wydaje wam się mało precyzyjne i boicie się, że konstrukcja nie będzie trzymała pionu to alternatywą jest montaż ściany karton gips z wykorzystaniem specjalnych profili. Tego typu metoda sprawdza się również w przypadku zabudowy ścian o dużych nierównościach, podczas montażu sufitów podwieszanych czy tworzenia dekoracyjnych półek bądź osłon na rury lub przewody. Ściany kartonowo gipsowe są odpowiednio przykręcane (od dolnej części ściany) do metalowego stelaża ze wspomnianych profili.
PRACE WYKOŃCZENIOWE
Kiedy już wszystkie płyty kartonowo-gipsowe zostaną zamontowane na stelażu lub też przyklejone do ściany, przychodzi czas na kolejny etap - wykańczanie. Chodzi tutaj o ukrycie mocowań oraz o zamaskowanie szczelin na styku poszczególnych elementów, czyli tzw. spoinowanie płyt g-k. Dzięki takiemu zabiegowi, cała płaszczyzna ściany z płyt kartonowo gipsowych będzie idealnie gładka i po pomalowaniu będzie prezentowała się nadzwyczaj elegancko. Warto jednak pamiętać, że konstrukcje z regipsów w naturalny sposób pracują i aby uniknąć związanych z tym pęknięć materiału, połączenia płyt g-k muszą być uszczelnione przy pomocy produktów nie tylko trwałych, ale również trwale elastycznych.
Aby przyklejanie płyt g-k było skuteczne, najlepiej użyć do tego kity uszczelniający na bazie wodnej dyspersji akrylowej, takie jak A585 PAINTERS ACRYLIC. Produkt ten tworzy mocne i trwale elastyczne wiązanie odporne na spękania i rysy skurczowe, a do tego nie powoduje korozji metalowych elementów – narożników, profili czy wkrętów mocujących. Innymi propozycjami, które świetnie sprawdzą się w przypadku spoinowana płyt są akryle o podwyższonym poziomie elastyczności do miejsc szczególnie narażonych na pracę materiałów (domy drewniane, strychy, poddasza, itp.), A930 EASY FILLER PRO - szlifowalny uszczelniacz akrylowy do spoinowania połączeń liniowych pomiędzy płytami G-K, maskowania łbów wkrętów, spoinowania rys i pęknięć, lub A980 INSTANTLY PAINTABLE. Ten ostatni jest szczególnie wart uwagi ze względu na fakt, że ściana z płyty kartonowo gipsowej wraz z elementami może być malowana już bezpośrednio po nałożeniu. Świetnie sprawdzi się zatem w przypadku szybkich metamorfoz wnętrz.