Bostik around the world

Marki na świecie

Dylatacja to słowo, które wielu osobom nie mówi zbyt wiele. Być może część z Was słyszała to pojęcie, ale nie bardzo wie, co dokładnie ono oznacza. Zacznijmy od wyjaśnienia, czym jest dylatacja?

Dylatacja to inaczej szczelina, która ma zadanie zapobiegać skutkom przenoszenia obciążenia przez konstrukcję budynku i powstawania odkształceń. Szczelina dylatacyjna sprawia że rozdzielone elementy pracują bardziej efektywnie, co zwiększa bezpieczeństwo, a także poprawia wygląd balkonów, posadzek czy tarasów. Dylatacja posadzki wykonana prawidłowo ma duży wpływ na całość inwestycji budowlanej oraz pozwala uniknąć pęknięcia posadzki betonowej pod wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Dlatego warto wiedzieć, kiedy i jak powinna zostać wykonana prawidłowa przerwa dylatacyjna. W naszym artykule skupimy się na tym, jak powinno wyglądać wypełnienie dylatacji  na posadzce, tarasie lub i balkonie. Podpowiemy, w jaki sposób podejść do tematu, by uzyskać doskonały efekt końcowy.
W tym wpisie omawiamy następujące zagadnienia:

  1. Jaką rolę odgrywa dylatacja posadzki i jakie rodzaje dylatacji wyróżniamy?  
  2. Dlaczego dylatacja jest tak istotnym elementem i kiedy trzeba ją zastosować?
  3. Jak skutecznie wypełniać szczelinę dylatacyjną w posadzce, by uniknąć pęcherzy i deformacji fugi?

Szczelina dylatacyjna posiada określoną rolę. Prawidłowo wykonana, zapobiega powstawaniu odkształceń i pęknięć posadzki. Niestety, najczęściej nie ma idealnych warunków do budowy ani idealnych materiałów budowlanych, które są w pełni odporne na wpływ czynników atmosferycznych. Wszystkie budynki cały czas „pracują”, mogą osiadać. Poszczególne elementy budynku podlegają naprężeniom ściskającym, rozciągającym, drganiom, wibracjom. Dlatego niezbędne jest przygotowanie dylatacji, która ochroni nieruchomość przed skutkami takimi jak zniszczenie elementów konstrukcyjnych czy też pęknięcie posadzki betonowej. W zależności od inwestycji, dylatacja stosowana jest w różnych elementach budowy, stąd wyróżnia się kilka jej rodzajów, m.in.: dylatacja technologiczna, konstrukcyjna, termiczna czy przeciwdrganiowa. W przypadku wylewki betonowej szczeliny dylatacyjne zapobiegają powstaniu pęknięć i rys. Bez dylatacji wylewki posadzka może ulec częściowemu zniszczeniu, a wraz z nią uszkodzone zostaną panele czy płytki.

Nas interesuje jednak dylatacja w posadzce i jej bardziej szczegółowe omówienie. Wskutek naprężania się i osiadania budynku, mogą powstać uszkodzenia i pęknięcia na posadzce.  Z tego powodu projektuje się i wykonuje szczeliny dylatacyjne. Wyróżniamy dwa rodzaje dylatacji posadzkowej:

  • obwodowa, której zadaniem jest oddzielenie podłogi od pozostałych elementów konstrukcji budynku (stosuje się ją w miejscach styku posadzki ze schodami lub ścianami),
  • pośrednia – umożliwia podział podkładu podłogowego na mniejsze, niezależne części.

Podstawą sukcesu jest właściwe zaplanowanie i dopasowanie dylatacji do rodzaju posadzki. Należy pamiętać o uwzględnieniu planowanego obciążenia posadzek podczas eksploatacji, rodzaju pokrycia i wymiarach dylatacji.  Dobrze wykonana szczelina dylatacyjna w posadzce, sprawi że powierzchnia będzie odpowiednio zabezpieczona, i będzie spełniać swoje zadanie przez długie lata.
 

Dylatacja w posadzce

W przypadku posadzki, zastosowanie dylatacji jest szczególnie istotne w tych fragmentach, gdzie występuje różnica poziomów lub konieczność oddzielenia różnych materiałów wykończeniowych. Dylatacja posadzki ogranicza ryzyko powstania pęknięć, a także zwiększa komfort użytkowania, wykluczając odczuwanie drgań. Posadzki na balkonie lub tarasie powinny mieć właściwą barierę przeciwwilgociową, która zabezpiecza powierzchnię przed opadami deszczu i śniegu, a także odpowiednio przygotowaną dylatację. Dlaczego tak istotna jest dylatacja na tarasie lub balkonie? Odpowiedź jest prosta. Tego rodzaju powierzchnie są wystawione na duże wahania temperatur, przez co posadzka rozszerza się i kurczy. Można powiedzieć, że nieustannie „pracuje”, mimo że tego nie widać. Dylatacja posadzki zniweluje naprężenia występujące w szczelinach.  Aby ją wykonać, najlepiej sięgnąć po produkt wysokiej jakości, jakim jest dedykowana do tego celu masa uszczelniająca Bostik P795 Seal’N’Flex Premium. To trwale elastyczny uszczelniacz poliuretanowy i klej. Nowoczesna technologia żelowa sprawia, że preparat ma doskonałe właściwości robocze. Masa uszczelniająca Bostik P795 Seal’N’Flex Premium jest lepka, gęsta, odporna na spływanie i łatwo się ją profiluje i wygładza, bez względu na kształt czy szerokość fugi. Nasz produkt uszczelnia i klei, znakomicie wypełnia szczeliny konstrukcyjne, dylatacje na balkonie, tarasie czy fasadach budynku. 

Przygotowanie powierzchni

Dylatacja posadzek może zostać wypełniona w różny sposób. Popularnymi rozwiązaniami są m.in.: listwa dylatacyjna, sznur, taśma lub elastyczna masa uszczelniająca. Za wyborem tego ostatniego rozwiązania przemawia prostota użycia i doskonała ochrona szczeliny dylatacyjnej przed wilgocią. Wybierając produkt Bostik P795 SEAL’N’FLEX PREMIUM zyskujemy pewność właściwego uszczelnienia dylatacji, a także idealnie gładką fugę, bez pęcherzy i wybrzuszeń. Masa uszczelniająca Bostik może być stosowana  na beton, wylewkę, tynk, drewno, stal, aluminium, glazurę czy terakotę. Przed rozpoczęciem aplikacji produktu należy upewnić się, czy podłoże jest czyste i suche. Jeżeli powierzchnia jest wykonana z tworzywa sztucznego, to warto najpierw sprawdzić przyczepność, a do powierzchni porowatych lub chłonnych należy zastosować grunt Bostik Universal Primer T300. Stosowanie gruntu oznacza, że przed nałożeniem uszczelniacza trzeba odczekać co najmniej 15 minut. Powierzchnie betonowe, na które aplikujemy masę uszczelniającą, muszą być całkowicie związane i wysezonowane. Najważniejsze jest, aby uszczelniane posadzki, podkłady czy wylewki były zabezpieczone przed wilgocią. Szczelina dylatacyjna, w razie potrzeby powinna być wypełniona piankowym sznurem dylatacyjnym. Jeżeli dylatacja jest płytka, to spód szczeliny należy pokryć taśmą PE, a krawędzie zabezpieczyć taśmą maskującą, by nie powstały zabrudzenia. Po zakończeniu aplikacji uszczelniacza taśmę należy zerwać. Aby uzyskać efekt gładkiej powierzchni spoiny w dylatacji na panelach czy płytkach rekomendujemy zastosowanie płynu do wygładzania fug na mokro Bostik Finishing Soap T500.

Skuteczna aplikacja

Wypełnienie szczeliny dylatacyjnej masą uszczelniającą powinno być aplikowane na suchą i czystą posadzkę. Należy to robić powoli i dokładnie, aby wypełnić całą wąską przestrzeń. Jeżeli aplikacja nie będzie precyzyjna i do środka dostanie się powietrze, to nie uzyskamy zadowalającego efektu estetycznego. Dodatkowo mogą pojawić się pęknięcia i rysy. Powierzchnię masy trzeba wyrównać szpachelką w ciągu 15 minut od jej nałożenia. Czas, w jakim produkt się utwardza, zależy bezpośrednio od temperatury i wilgotności powietrza. Im cieplej i wilgotniej, tym szybszy jest proces polimeryzacji. Kluczem do uzyskania doskonałych efektów jest skuteczna wentylacja, aż do momentu, kiedy fuga całkowicie zwiąże. Wypełnienie dylatacji na tarasie czy balkonie powinno mieć odpowiednie proporcje, czyli właściwą relację głębokości do szerokości. Jeżeli szerokość szczeliny mieści się w przedziale do 10 mm, to stosunek szerokości i głębokości wynosi 1:1. Natomiast dla szczelin szerszych niż 10 mm, stosujemy proporcję według wzoru: głębokość [mm] = (szer. [mm] / 3) + 6 mm. Szerokość szczeliny dylatacyjnej nie powinna być większa niż 30 mm.

Prawidłowa dylatacja na balkonie i tarasie

W przypadku prac remontowo-budowlanych na balkonie lub tarasie warto zwrócić uwagę na pewne miejsca wymagające szczególnie dużo uwagi. Mowa o dylatacjach brzegowych. Mają one decydujące znaczenie dla poprawności wykonania wszystkich prac. Taras lub balkon są często zaniedbane i pojawia się konieczność remontu, a to wymaga dużych nakładów, a także doświadczonej ekipy, gdyż należy brać pod uwagę wszystkie niuanse konstrukcji. W zależności od tego, czy mamy do czynienia z powierzchniowym lub drenażowym odprowadzaniem wody na balkonie lub tarasie, należy właściwie przygotować dylatację. W przypadku tarasu z powierzchniowym odprowadzaniem wody styk ze ścianą bywa newralgicznym punktem, jeżeli dylatacja w tym miejscu nie będzie przygotowana z zachowaniem wszystkich standardów. Może to doprowadzić do zawilgocenia strefy przypodłogowej w pomieszczeniu bezpośrednio przylegającym do tarasu, a także do powstania tzw. mostka termicznego. Właśnie dlatego przy pracach związanych z hydroizolacją i przygotowaniem dylatacji na balkonie lub tarasie ważne jest właściwe planowanie oraz użycie produktów takich jak masa uszczelniająca i klej Bostik SEAL’N’FLEX PREMIUM P795. Brak ryzyka powstawania pęcherzy i deformacji fugi, wysoka zdolność odkształceń, znakomita pamięć kształtu, zdolność do elastycznego powrotu, znikomy skurcz i duża odporność na starzenie pod wpływem UV, a także możliwość stosowania wewnątrz i na zewnątrz budynków to niewątpliwe zalety tego preparatu. Przygotowanie dylatacji na tarasie, balkonie czy posadzce z produktami Bostik to najlepsze rozwiązanie.

Zobacz też

Powrót do wszystkich artykułów
  • Budownictwo ogólne

Silikon sanitarny odporny na grzyby i pleśń?

12 wrz 2023
  • Budownictwo ogólne

Jak kłaść posadzkę samopoziomującą?

11 maj 2022
  • Budownictwo ogólne

Jak radzić sobie z hydroizolacją, gdy na podłożu jest stary bitum ?

15 cze 2022
Top