
Kominek to popularny element wystroju, który spełnia praktyczną funkcję, pozwalając na skuteczne ogrzanie pomieszczeń. Aby korzystanie z niego było bezpieczne, należy jednak regularnie sprawdzać jego szczelność. W razie pojawienia się nieszczelności, niezbędna jest zaś natychmiastowa reakcja. Jak przeprowadzić uszczelnienie kominka? Skorzystaj z poniższej instrukcji.
Jakie zagrożenia niesie ze sobą nieszczelny kominek?
Wystąpienie nieszczelności w kominku powoduje przedostawanie się do wnętrza kurzu, dymu, popiołu, a także toksycznych substancji i alergenów. A to wiąże się z kolei z ryzykiem pogorszenia samopoczucia domowników, a w skrajnych przypadkach prowadzi nawet do niebezpiecznego dla zdrowia i życia zaczadzenia. Nieszczelny kominek pracuje też z mniejszą wydajnością oraz może zużywać większą ilość paliwa.
Przeprowadzanie kontroli kanałów kominowych jest uregulowane prawnie i musi odbywać się raz do roku. Trzeba jednak pamiętać, że fachowiec ocenia przede wszystkim sprawność przewodzenia powietrza przez rury wentylacyjne. Może za to nie zwrócić uwagi na uszkodzenia powstałe w obrębie konstrukcji samego kominka. Tego typu inspekcję trzeba przeprowadzić samodzielnie, weryfikując sprawność całego systemu. Uszczelnianie kominka z wykorzystaniem odpowiednich materiałów zapewnia większe bezpieczeństwo i dba o komfort cieplny. I dlatego należy regularnie przeprowadzać uszczelnienie drzwiczek kominka, szyby, a także rury prowadzącej do komina.
Czym uszczelnić kominek - jak wybrać odpowiedni produkt?
Uszczelnianie kominka wiąże się zwykle z koniecznością wymiany uszczelek oraz sznura uszczelniającego w drzwiach kominkowych. Niezbędne jest poza tym uszczelnienie szyby kominka, a także uzupełnienie wszelkich ubytków powstałych w innych miejscach. Tradycyjne materiały do uszczelniania (np. termoizolacje czy silikony) nie będą jednak w tym przypadku odpowiednie. Wymienione surowce tracą swoje właściwości pod wpływem ciepła, a nawet mogą emitować toksyczne substancje.
Do uszczelniania kominka stosuje się wyłącznie specjalistyczny kit uszczelniający, który wykazuje odporność na wysokie temperatury. Dokładnie taki jak jednoskładnikowy kit uszczelniający Den Braven na bazie krzemianu sodu, przeznaczony do uszczelniania miejsc narażonych na bezpośredni kontakt z ogniem oraz temperaturą do + 1200°C. Nasz uszczelniacz kominkowy jest żaroodporny i nadaje się do zastosowań wewnętrznych, a także zapewnia dobrą przyczepność do porowatych podłoży. Uszczelniacz 1200°C jest przy tym łatwy w aplikacji (bez względu na kształt powierzchni) oraz nie zawiera azbestu.
Czy przy pomocy naszego produktu możesz przeprowadzić uszczelnienie rury kominka? Fire Sealant pozwala na uszczelnianie połączeń elementów wykończeniowych wykonanych z kamienia, betonu i żeliwa (np. wkładów kominkowych). Może być też wykorzystany to uszczelniania bloczków ognioodpornych lub ceramicznych wkładów kominowych.
Jak uszczelnić kominek krok po kroku?
Zanim przystąpisz do uszczelniania kominka, sprawdź szczelność drzwiczek, a następnie je usuń. Ważne jest również, aby dokładnie oczyścić kominek z zewnątrz, usuwając pył, kurz i brud. Teraz możesz sprawdzić wkład kominkowy oraz inne elementy, weryfikując czy nie ma rys i pęknięć. Jeśli je znajdziesz, odtłuść te miejsca i postępuj zgodnie z poniższą instrukcją:
1. Sięgnij po kit do uszczelniania Fire Sealant. Zdejmij aplikator, odetnij końcówkę kartusza powyżej gwintu, nakręć aplikator na kartusz oraz obetnij końcówkę, biorąc pod uwagę szerokość spoiny.
2. Zabezpiecz boki szczeliny taśmą malarską.
3. Nanieś uszczelniacz do kominka, aplikując cienką warstwę.
4. Wygładź fugi szpachelką, szpatułką lub palcem w ciągu 15 minut od nałożenia kitu.
Usuń taśmę malarską. Pamiętaj, aby podczas używania kominka pierwszy raz po uszczelnieniu, nagrzewać go dość powoli. Unikniesz dzięki temu pęknięć na spoinie, spowodowanych nagłą różnicą temperatur.
Zadbaj o bezpieczne użytkowanie kominka
Regularna kontrola kominka zadba o efektywność grzewczą i bezpieczeństwo. Inspekcję należy przeprowadzać co najmniej raz w roku, wychwytując w ten sposób nieszczelności na wczesnym etapie. Do uszczelniania stosuj zaś wyłącznie profesjonalny uszczelniacz do kominków, który jest dedykowany miejscom narażonym na działanie ognia i wysokich temperatur. Takim produktem jest nasz Uszczelniacz 1200°C - szukaj go w sklepach i marketach budowlanych, aby zadbać o swój kominek.