Bostik around the world

Marki na świecie

Folia w płynie to produkt, który stosowany jest w wykończeniach pomieszczeń mokrych, takich jak łazienka, pralnia czy kuchnia. Najczęstszym wyborem do wykończenia ścian i podłóg są płytki ceramiczne, lecz wbrew pozorom taka okładzina nie jest jednak wystarczającym zabezpieczeniem przed wilgocią. Folia w płynie to powłoka skutecznie chroniąca przed wnikaniem wody, którą należy pokryć podłoże przed ułożeniem glazury lub terakoty. Zadanie to nie jest trudne i bez problemu poradzimy sobie z nim samodzielnie.

Choć sama nazwa może brzmieć nieco zaskakująco, folia w płynie Ardatec Flexdicht+  to po prostu półpłynna masa izolacyjna przeznaczona do zabezpieczeń przeciwwilgociowych. Ten nowoczesny produkt pozwala w prosty sposób chronić powierzchnie przed szkodliwym działaniem wody. Folia w płynie zapobiega przenikaniu wilgoci, która nie tylko zagraża murom, ale też skutkuje niszczeniem i odspajaniem okładziny. Warto więc dołożyć wszelkich starań, by nie zaskoczyły nas grzyby i pleśnie w łazience lub odklejające się płytki na tarasie.

Pamiętajmy tylko, aby dobrać preparat odpowiedni do lokalizacji. W pomieszczeniach takich jak kuchnie, łazienki, toalety, pralnie doskonale sprawdzi się Folia w płynie do wnętrz. Jeśli natomiast chcemy uszczelnić balkon, taras lub strop na gruncie, musimy użyć specjalnego produktu odpornego na warunki atmosferyczne jakim jest folia w płynie do betonu. 

Potrzebne będą:

  • folia w płynie do wnętrz lub na zewnątrz,
  • wałek malarski lub pędzel,
  • preparat gruntujący (w przypadku chłonnego podłoża),
  • szybkowiążąca zaprawa cementowa (w przypadku istnienia spękań lub uszkodzeń podłoża),
  • taśma hydroizolacyjna.

OD CZEGO ZACZĄĆ?

Podobnie jak przy wielu innych pracach budowlanych, przed przystąpieniem do nakładania folii w płynie, musimy odpowiednio przygotować podłoże. Produkty te są dobrze przyczepne do wielu popularnych podłoży budowlanych, m.in. tynków, betonu, zapraw cementowych, aczkolwiek folia w płynie nie powinna być stosowana bezpośrednio na drewno i produkty drewnopochodne. Podłoże powinno być wyrównane i stabilne. Wszystkie świeżo wykonane wylewki czy tynki muszą być dobrze związane i wyschnięte, a stare, łuszczące się warstwy należy usunąć. Jeśli w powierzchni ściany czy posadzki występują rysy i ubytki, trzeba wypełnić je zaprawą naprawczą. W przypadku porowatego, chłonnego podłoża, warto je zagruntować.

Ważnym etapem prac, którego nie powinniśmy pomijać, jest zabezpieczenie narożników, szczelin dylatacyjnych i przepustów za pomocą taśmy hydroizolacyjnej BOSTIK Sanitary Band.

FOLIA W PŁYNIE - JAK NAKŁADAĆ?

Folia w płynie to produkt gotowy do użycia, który wystarczy starannie wymieszać. Nie można jej rozcieńczać, zagęszczać ani łączyć z innymi środkami. Nakładamy ją w dwóch lub trzech warstwach. Pierwszą z nich nanosimy przy pomocy pędzla lub wałka, wcierając mocno w podłoże. Kolejne wykonujemy tą samą metodą lub metalową pacą. Przed aplikacją następnej warstwy, poprzednia powinna przeschnąć na całej powierzchni (ok. 3-6 godzin). Po nałożeniu ostatniej warstwy, folia w płynie pod płytki ostatecznie powinna osiągnąć grubość co najmniej 1 mm. Po całkowitym wyschnięciu wszystkich warstw (minimum 24 godziny), można już przystąpić do przyklejania glazury.

Zobacz też

Powrót do wszystkich artykułów
  • Budownictwo ogólne

Silikon sanitarny odporny na grzyby i pleśń?

12 wrz 2023
  • Budownictwo ogólne

Jak kłaść posadzkę samopoziomującą?

11 maj 2022
  • Budownictwo ogólne

Jak radzić sobie z hydroizolacją, gdy na podłożu jest stary bitum ?

15 cze 2022
Top