Bostik around the world

Marki na świecie

Wylewka samopoziomująca jest niezwykle istotnym elementem prac budowlanych, ponieważ właściwie zaaplikowana masa samopoziomująca zapewnia zniwelowanie wszelkich nierówności.

Posadzka samopoziomująca to mówiąc w skrócie odpowiednio przygotowana mieszanka cementu, kruszywa i dodatków uszlachetniających, które po wylaniu na powierzchnię tworzą solidną i trwałą podstawę do położenia podłogi. Samopoziomująca wylewka to rozwiązanie, które umożliwia uzyskanie pięknej i równej podłogi. Zaprawy samopoziomujące stosuje się zarówno w budownictwie mieszkalnym, jak i przemysłowym. Właściwy poziom wylewki samopoziomującej, bez nierówności i pęknięć to sposób na uzyskanie doskonałej podłogi w salonie, kuchni, pomieszczeniu biurowym czy przestrzeniach o dużym natężeniu ruchu, takich jak dworce czy lotniska.

Wylewki samopoziomujące produkuje się najczęściej na bazie cementu, aczkolwiek jeżeli zależy nam na nisko skurczowym rozwiązaniu, to dostępne są również rozwiązania gdzie w składzie wylewki samopoziomującej bazą jest anhydryt. Zaprawa samopoziomująca po aplikacji tworzy mocną i jednolitą powierzchnię, a samo nakładanie wylewki samopoziomującej  jest proste i szybkie. Tego typu wylewka samopoziomująca stosowana jest w celu wygładzenia i wyrównania poziomów w pomieszczeniach, dzięki temu finalna okładzina po montażu wygląda pięknie a pomieszczenie ma wysokie walory funkcjonalne. To rodzaje wylewek podłogowych, które najczęściej używa się pod wykładziny elastyczne np. pod bardzo modne panele LVT czy SPC dryback lub rigid.

Rodzaje wylewek samopoziomujących

Wiemy już, do czego stosowana jest masa samopoziomująca, teraz wyjaśnimy, jakie są podstawowe rodzaje wylewek samopoziomujących. Pierwszym kryterium, jakie należy wziąć pod uwagę, jest grubość warstwy wylewki samopoziomującej i w tym przypadku możemy wyróżnić:
 
  • wylewki samopoziomujące cienkowarstwowe
  • wylewki samopoziomujące grubowarstwowe
Pierwszy rodzaj posadzki samopoziomującej, tj. wylewka samopoziomująca cienkowarstwowa, jest stosowany do wyrównania istniejącego podłoża i przygotowania podłogi pod aplikacje okładzin elastycznych takich jak LVT, PCW, LINOLEUM itp. i zwyczajnie układa się wtedy warstwę o grubości od 3 do max.5 mm.

Wylewki samopoziomujące grubowarstwowe stosuje się w miejscach, gdzie należy wyrównać poziom pomieszczenia i w jednym cyklu roboczym zachodzi konieczność aplikacji warstwy powyżej 1 cm. Taka zaprawa samopoziomująca może być często ostatnią warstwą posadzki, jeżeli dany produkt posiada stosowną powłokę ochronną lub dekoracyjną. Oczywiście nie każda masa samopoziomująca dostępna na rynku spełnia takie wymagania i należy zwrócić szczególną uwagę na zalecenia producenta danego rozwiązania.

Kolejny podział wylewek samopoziomujących związany jest z czasem ich schnięcia i aplikacji. Tego typu zaprawy samopoziomujące dzielimy na:
 
  • wylewki samopoziomujące szybkoschnące
  • wylewki samopoziomujące standardowe
Pierwszy typ wylewki, czyli szybkowiążące, jest idealny w przypadku intensywnego tempa prac budowlanych. Masa samopoziomująca szybkoschnąca cechuje się krótkim czasem aplikacji i wysychania. Wylewanie wylewki samopoziomującej szybkoschnącej umożliwia rozpoczęcie kolejnych działań budowlanych już następnego dnia. Wylewka samopoziomująca szybkowiążąca swoje zastosowanie znajduje również w projektach renowacyjnych, w których części budynku nie mogą być długo wyłączone z użytku.
Drugi typ wylewki ma dłuższy czas schnięcia, który wynosi do kilku dni. Jest to sekcja produktów najczęściej stosowanych na obiektach inwestycyjnych ze względu na łatwość obróbki czy też cenę.
Czas schnięcia wylewki samopoziomującej należy również wziąć pod uwagę podczas wybierania finalnej okładziny. Jeżeli myślimy o wykładzinach typu PCV lub LVT, to montaż najczęściej można zacząć najwcześniej po 48h. Zakładając, że warunki, jakie panowały w pomieszczeniu, były optymalne tj. +16-18°C przy względnej wilgotności około 55%.

Kolejny aspektem, jaki należy rozważyć przy wyborze wylewki samopoziomującej, jest twardość i wytrzymałość wylewki samopoziomującej na ściskanie i zginanie. Każdy typ okładziny wymaga odpowiedniej twardości wylewki. I na przykład pod wykładziny elastyczne wystarczy już samopoziomująca wylewka o wytrzymałości 20 mPa i klasie elastyczności F6. Natomiast jeżeli ma być ona zastosowana jako masa samopoziomująca do w garażu lub w magazynie wysokiego składowania, to istotnym aspektem jest jej wytrzymałości na nacisk punktowy i ogólna odporność na ściskanie na poziomie przynajmniej 35 mPa i elastyczności F7.

Na rynku spotkamy również wylewki, które są zbrojone włóknem. Tego typu rozwiązania zawierają w swojej strukturze sypkiej specjalne włókna. Wylewka samopoziomująca z włóknem najczęściej jest stosowana w pomieszczeniach, gdzie podłoże jest podłożem pracującym i jego ruch powinien być kompensowany przez masę samopoziomującą. Takie produkty polecane są jako masa samopoziomująca na podłoża drewniane, które mogą być obciążane. Przy użyciu wylewki samopoziomującej na podłogi drewniane stosuje się specjalne maty odsprzęgające lub specjalistyczny grunt szpachlowy, który w połączeniu z wylewką usztywnia podłożę i umożliwia aplikację każdego typu okładziny finalnej. Ostatnim czynnikiem, który należy zweryfikować przed wybraniem wylewki, jest jej dopuszczalność do aplikacji na podłogach ogrzewanych. Ma to istotne znaczenie, ponieważ źle dobrana wylewka samopoziomująca do ogrzewania podłogowego może się odparzyć i popękać uszkadzając finalną okładzinę elastyczną, drewnianą czy ceramiczną.

Kiedy stosować wylewkę samopoziomującą

Odpowiedź na to pytanie jest prosta, wylewka samopoziomująca sprawdzi się wszędzie tam, gdzie za względu na nierówności podłoża konieczna jest dodatkowa warstwa poziomująca. Dzięki temu płytki ceramiczne, panele lub wykładzina PVC będą mogły zostać ułożone na równych i trwałych fundamentach. Co ważne w miejscach, które nie wymagają estetycznej i wymyślnej posadzki podłogowej, wylewka samopoziomująca może funkcjonować jak właściwa podłoga, ale tylko jeżeli została zabezpieczona stosownym lakierem ochronnym. Dobrym przykładem takiego pomieszczenia jest przydomowy garaż, gdzie często znajdują się narzędzia, olej czy puszki z farbą. Wylewka samopoziomująca może być stosowana w systemach ogrzewania podłogowego, wysoka temperatura nie stanowi tutaj problemu.

Jak przygotować podłoże pod wylewkę samopoziomującą?

Przed rozpoczęciem prac związanych z aplikacją masy samopoziomującej, należy odpowiednio zadbać o przygotowanie posadzki pod wylewkę. Podłoże musi być suche, nie powinno być żadnych zabrudzeń, plam po farbie, oleju ani resztek detergentu. To, w jaki sposób zostanie wykonane przygotowanie podłoża pod wylewkę samopoziomującą, ma wpływ na poprawność aplikacji masy samopoziomującej. Powierzchnia, na której będzie kładziona posadzka samopoziomująca, powinna być nośna i chłonna, nie może być zmrożona ani hydrofobowa. Przed rozpoczęciem pracy wystarczy sprawdzić, jak wygląda wchłanianie wody. Kropla wody na powierzchni o normalnej chłonności powinna wchłaniać się przez około 60 sekund, jeżeli ten czas jest inny to mamy do czynienia z podłożem, które cechuje duża chłonność (krótszy czas wchłaniania) lub mała chłonność (dłuższy czas wchłaniania). W zależności od rodzaju podłoża można w takich przypadkach zastosować produkty takie jak Bostik GRIP A500 MULTI. To uniwersalny koncentrat gruntujący, który stosuje się na porowatym podłożu z betonu lub jastrychu. Dzięki skoncentrowanej dyspersji produkt można rozcieńczyć maksymalnie w proporcji 1:3 z wodą i dostosować grunt do chłonności posadzki. Przy posadzkach niechłonnych takich jak np. lastryko lub żywica, idealnym gruntem sczepnym będzie GRIP A936 XPRESS zawierający drobiny kwarcu, dzięki czemu wytworzy idealne warunki do aplikacji masy samopoziomującej.

W przypadku podłoża wilgotnego, które przekracza normy 2% dla posadzek cementowych i 0,5% dla anhydrytowych, można zastosować żywicę poliuretanową HYTEC P510 RENORAPID przy wilgotności do 4,5% lub żywicę epoksydową taką jak Bostik HYTEC E336 XTREM bez górnego limitu wilgotności. Zdarza się, że masa samopoziomująca jest aplikowana na istniejącą posadzkę z płytek, w takim przypadku trzeba sprawdzić jej stan, a potem usunąć uszkodzone elementy i uzupełnić ubytki poprzez zastosowanie masy szpachlowej takiej jak SL C920 RENO ST. Bez względu na rodzaj powierzchni ważne jest, żeby ocenił ją fachowiec, który będzie wiedział jaką wylewkę samopoziomującą wybrać i będzie potrafił zaproponować właściwe rozwiązanie.

Kiedy podłoże jest już sprawdzone i odpowiednio przygotowane można przystąpić do rozrobienia wylewki samopoziomującej. Przygotowanie wylewki samopoziomującej: do czystego wiadra wlewamy około 5L wody (ilość wody zarobowej różni się zależnie od typu i przeznaczenia wylewki) na 1 worek zaprawy np. Bositk SL C310 Classic. Do wody wsypujemy całe opakowanie zaprawy samopoziomującej i mieszamy aż do uzyskania jednolitej konsystencji. Zalecamy używać do tego mieszadła wolnoobrotowego. Po wymieszaniu masę należy odstawić na około 3 minuty, a następnie jeszcze raz wymieszać, ale tylko przez około 30 sekund. Zaprawa samopoziomująca jest gotowa i można ją wylać na powierzchnię, a całość rozprowadzić raklą o regulowanym prześwicie, w ten sposób będziemy pewni, iż uzyskana grubość warstwy wylewki samopoziomującej jest właściwa. W mniejszych obiektach z powodzeniem można stosować pacę taką jak do aplikacji klejów do płytek. Po rozprowadzaniu masy należy ją odpowietrzyć. Odpowietrzanie wylewki samopoziomującej zatem powinno być wykonane przy użyciu wałka kolczastego tzw. jeża by umożliwić powietrzu nagromadzonemu z mieszania ucieczkę. Stosowanie tzw. jeża ma jeszcze jeden aspekt, a mianowicie pomaga równomiernie wygładzić masę.

Do poruszania się po powierzchni nieutwardzonej wylewki używamy specjalnych „raków” do chodzenia, by móc dotrzeć do każdego punktu pomieszczenia bez większego uszkadzania struktury rozlanej masy. Należy pamiętać o tym, by całość zaprawy samopoziomującej wylać na powierzchnię w ciągu 15 max. 20 minut od przygotowania, a grubość warstwy wylewki samopoziomującej nie powinna przekraczać maksymalnej grubości, jaką producent określa jako graniczną, by wykonać wylewkę w jednym cyklu roboczym. Wylewkę samopoziomującą BOSTIK SL C310 CLASSIC należy aplikować w jednej warstwie do maksymalnej grubości 10 mm, a przed rozpoczęciem dalszego etapu prac należy zaczekać na wyschnięcie. Wylewka samopoziomująca twardość uzyska już po 24h i umożliwi ruch pieszy po jej powierzchni. Szlifowanie i polerowanie wylewki samopoziomującej zaleca się wykonać najwcześniej 48h po aplikacji. Czasy schnięcia i utwardzania są zawsze ruchome ze względu na warunki, jakie pasują w temperaturze. Pełne parametry dedykowane w dokumentacji masa osiągnie po 28 dniach. To znaczy, że masa pełną odporność na ściskanie o wartości 25 mPa osiągnie po 28 dniach.

Bostik SL C310 CLASSIC, to jednoskładnikowa masa samopoziomująca, która tworzy trwałą i solidną powierzchnię. Taka zaprawa nadaje się do stosowania jako wylewka samopoziomująca na płytki, wylewka samopoziomująca na deski, a także wykładziny LVT, SPC, PVC czy linoleum. Bostik SL C310 Classic można używać także w przypadku renowacji podłogi z płytek ceramicznych lub podłoża, na którym są pozostałości kleju czy zaprawy samopoziomującej. W takim przypadku nasz produkt sprawdzi się doskonale, warto jednak pamiętać o zastosowaniu właściwego środka gruntującego.

Wylewka samopoziomująca w miejscach o dużym natężeniu ruchu

W miejscach, w których jest duży ruch pieszych, a więc na dworcach czy lotniskach niezbędne jest zastosowanie samopoziomującej i szybkowiążącej wylewki, która ma wysoką odporność na ścieranie i nacisk. Takim produktem jest Bostik SL C980 XPS. Ta jednokomponentowa masa samopoziomująca to produkt do użycia w miejscach, gdzie ruch pieszy lub kołowy jest większy niż zwykle. Wylewka samopoziomująca szybkoschnąca Bostik SLC980 XPS służy do wyrównania podłoża w przedziale od 3 do 15 mm w przypadku jednej warstwy i w zakresie od 10 do 50 mm do podłoża z piaskiem kwarcowym. Główne zalety tej zaprawy to szybki czas schnięcia, dzięki temu można ją stosować w miejscach o dużym natężeniu ruchu, gdzie prace budowane powinny być prowadzone stosunkowo krótko. Sklepy, hale, biura czy parkingi to przykłady takich miejsc. Zaprawa samopoziomująca szybkoschnąca może być używana do wyrównania powierzchni cementowych, tego rodzaju wypełnienia stosuje się często na parkingach samochodowych. Bostik SL C980 XPS nadaje się do stosowania w przypadku podłóg betonowych, podłóg z płytek ceramicznych, wykładzin PVC, wykładzin dywanowych, a także parkietów czy powierzchni epoksydowych. Podobnie jak opisany wcześniej produkt, także ta wylewka samopoziomująca powinna być aplikowana na równe, suche i wolne od zanieczyszczeń podłoże. Przed wylaniem masy samopoziomującej należy użyć środka gruntującego. W przypadku podłoża porowatego powinien to być Bostik GRIP A500 MULTI, a do podłoży zwartych i niechłonnych polecamy Bostik GRIP A936 XPRESS. Podłoże wilgotne, na którym nie było podciągania kapilarnego, należy zagruntować produktem Bostik HYTEC E336 XTREM, a do podłoża z jastrychu anhydrytowego należy zastosować produkt Bostik HYTEC E336 XTREM.

Jak przygotować wylewkę samopoziomującą? Sposób użycia

Do wiadra z wodą wlewamy 4,5 L czystej wody, mieszając, wsypujemy zawartość opakowania. W trakcie przygotowania zaprawy nie należy dodawać innych cementów czy dodatków, a kiedy masa samopoziomująca osiągnie jednorodną konsystencję, należy ją zostawić na około 1,5 minuty, a następnie ponownie wymieszać przez około 30 sekund. Gotową zaprawę należy wylać na podłoże i równomiernie rozprowadzić kielnią. Jednorazowa warstwa może wynosić od 3 do 15 mm, a jeżeli potrzebna jest grubsza powłoka, to masę trzeba wymieszać z piaskiem, zachowując proporcje 25 kg produktu, 4,5 L wody i 30% piasku kwarcowego 8 kg o granulacji 0,4 - 0,9 mm. Kolejne prace budowlane takie jak malowanie czy klejenie mogą być prowadzone już po około 4 godzinach od aplikacji w temperaturze 20°C. Trzeba pamiętać, że na czas schnięcia ma wpływ temperatura i wilgotność otoczenia, a także rodzaj podłoża i jego obciążenia. Bostik SL C980 XPS to masa samopoziomująca, która zapewni równą i trwałą posadzkę w miejscach o dużym natężeniu ruchu, ale nie można jej stosować na powierzchniach kruchych o niskiej stabilności.

Podsumowanie

Zastosowanie wylewki samopoziomującej umożliwia szybkie przygotowanie posadzki do montażu właściwej podłogi. Jest to doskonały produkt, który przy właściwej aplikacji sprawia, że uzyskanie efektu równej i estetycznej podłogi jest możliwe w większości budynków oraz przestrzeni publicznych. Najważniejsze kwestie do właściwe przygotowanie podłoża pod wylewkę samopoziomującą, przestrzeganie zaleceń producenta, a także użycie wysokiej jakości preparatów takich jak Bostik SL C310 Classic czy Bostik SL C980 XPS.

Zobacz też

Powrót do wszystkich artykułów
  • Budownictwo ogólne

Klej Mamut – do czego można go użyć?

20 cze 2022
  • Budownictwo ogólne

Jak kłaść posadzkę samopoziomującą?

11 maj 2022
  • Budownictwo ogólne

Jak używać folii w płynie?

2 lis 2022
Top