Dünya Çapında Bostik

Ana Markalar

S. Sızdırmazlık malzemesi uygulanması gereken bir doğal taş alt tabakam var. ne kullanırım?

C. Birçok ürün, doğal taş gibi gözenekli yüzeylere nüfuz edecek yağ veya plastikleştiriciler içerir. Bu ürünlerin uygulanması, contanın çevresinde koyu renkli bir kenar oluşmasına, kirlenmeye neden olacaktır. Bu kontaminasyon silinemez veya tersine çevrilemez. Kirlenmeyi önlemek ve size doğal taşı kapatabilme özelliği sunmak için ÇEKOMASTİK 805, Bostik P795 SEAL’N’FLEX PREMIUM veya Bostik H750 SEAL’N’BOND PREMIUM uygulamanızı öneririz. Daha fazla bilgi için lütfen Teknik ekibimiz ile iletişime geçin.

S. Sızdırmazlık yapmadan önce astar kullanmam gerekir mi?

C. Hemen hemen tüm durumlarda, özellikle de gözenekli alt tabakalarla uğraşırken önerilir. Daha fazla bilgi için lütfen Teknik ekibimiz ile iletişime geçin.

S. Derz dolgu macununun doğru boyutu nedir?

C. 10 mm'ye kadar derz dolgu macunlarının doğru boyutu 1'e 1'dir (örn. 5 mm genişlik ve 5 mm derinlik) Derz genişliğiniz 10 mm'den genişse, aşağıdaki hesaplamayı kullanarak doğru derinliği kolayca hesaplayabilirsiniz. ;

Doğru derinlik = Derz genişliği mm / 3 + 6mm (örn. Derz genişliği 21mm/3+6mm = 13mm derinlik)

Bostik, maksimum 40mm derz genişliği uygulanabilen farklı teknolojilerde çeşitli ürünler sunmaktadır. Dayanıklı bir derz dolgu macunu, bitişik yapı elemanlarının hareketine ve doğru bir destek çubuğunun kullanımına bağlıdır. Daha fazla bilgi için lütfen Teknik ekibimiz ile iletişime geçin.

S. Genleşme derzi ne anlama gelir?

C. Bir binanın/duvarın doğal hareketini absorbe eden (dilatasyon) kullanım ömrü boyunca genleşecek ve sıkışacak bir inşaat derzi.

S. Bağlantı eklemi ile ne kastedilmektedir?

C. Estetik karakterli yapı malzemeleri arasındaki derzler. Tavanlar, merdivenler, çerçeveler, taban ve süpürgelikler vb. etrafındaki derzler.

S. Bir inşaat derzi ile ne kastedilmektedir?

C. Sac malzeme, konteyner-inşaat, kamyon ve treyler vb. gibi farklı yapı malzemeleri arasındaki hareketi yapıştırmak ve emmek için gerekli olan ve aynı zamanda genel inşaatta (Prefabrik) gerekli olan derzler.

S. Cam birleşim yeri ile ne kastedilmektedir?

C. Çeşitli çerçeve ve yüzeylere sahip tek veya ısı yalıtım camını kapatan derzler, astarlanmış/boyalı ahşap, alüminyum ve/veya plastik çerçeveler vb. düşünün. Bu dolgu macunları silikon, poliüretan veya hibrit dolgu macunları gibi elastik bir dolgu macunu olmalıdır. Boyanabilir ve UV ışınlarına dayanıklı olması esastır.

S. İyi, sağlam ve dayanıklı bir sızdırmazlık için ne tür destek çubukları mevcuttur?

C. İki tip destek çubuğu mevcuttur. Biri kapalı hücre yapısı sağlayan PE (polietilen) ürünü, diğeri ise açık hücre yapısı sağlayan PU (poliüretan) ürünü.

S. Destek çubuklarını ne zaman tavsiye ederiz?

C. Genel olarak, destek çubuklarının bir inşaat derzinde, genellikle genleşme veya bağlantı derzlerinde doğru bir derz boyutu oluşturması tavsiye edilir. Kapalı hücre yapılı PE (polietilen) kalitesi, yüksek derecede mekanik yükün beklendiği derzlerde (genellikle yaya yolları veya depolar için yatay derzler vb.) önerilir. Açık hücre yapılı PU (poliüretan) kalitesi, örneğin cephelerdeki genleşme derzleri gibi mekanik kararlılığın daha az önemli olduğu durumlarda genellikle tavsiye edilir.

S Perde duvar nedir

C. Perde cephe, bir binanın dış ve iç kısmı arasında yük taşımayan bir cephe veya bölmedir. Perde cephe taşıyıcı olmadığı için, ağırlıktan tasarruf sağlayan cam veya levha malzeme gibi hafif malzemelerden yapılabilir.

S. Silikon dolgu macunlarını boyayabilir miyim?

C. Hayır, boya silikon dolgu macununa yapışmaz. Eğer uygulama sonrası mastiği boyamanız gerekiyorsa, cam ve cephe birleşimlerinde Bostik H775 GLASS'N'SEAL PREMIUM PAINTABLE kullanmanızı şiddetle tavsiye ederiz. Daha fazla bilgi için lütfen Teknik ekibimiz ile iletişime geçin.

S. Akrilik mastiğimi boyadım ama tüm derzlerde tam ortasından çatlıyor?

C. Bu, arada bir gerçekleşen, tekrar eden bir uyumluluktur. Bu olağanüstü durumun oluşmasının nedeni, tüm akrilik formülasyonların bir parçası olan suyun buharlaşması nedeniyle akrilik derzlerin kürlenmesi sırasında büzülme göstermesidir. Akrilik derzi büzülme tamamen tamamlanmadan boyarsanız, derzin geri çekilmesi henüz tamamlanmamıştır ve boya bu deformasyona dayanacak kadar esnek değilse, boyanın çatlamasına neden olur. Yakından bakarsanız dolgu macunu çatlamaz sadece boya çatlamıştır.

S. Bir Hibrit boyadım ve solvent bazlı boyam kurumuyor mu?

C. Boyanacak hibritlerin uygulanması ile solvent bazlı (sentetik) boyaların kürlenme gecikmesi gösterebileceğini bilmelisiniz. Bostik H775 GLASS'N'SEAL PREMIUM PAINTABLE, sentetik ve su bazlı boyalarla tamamen boyanabilen, hibrit ürün grubu içinde benzersiz bir formülasyondur.

S. Hemen üzeri boyanabilen mastikler var mı, aynı gün boyamaya devam etmek istiyorum?

C. Evet, ürün yelpazemizde var, bu Bostik A980 INSTANTLY PAINTABLE. Eşsiz bir formül, gerçekten doğrudan boyanabilen tek akrilik mastiktir.

S. Mevcut bir evin yeni sahibiyim ve duvarımda ve tavanımda her türlü çatlak ve delik var?

C. Bunun için Bostik A930 EASY FILLER PRO 'yu kullanabilirsiniz. Akrilik esaslı, büzülme göstermeyen, tüm olası boyalarla boyanabilmesi için ultra hafif dolgu maddesi.

S. Akrilik bir dolgu macununun üzerini boyamak için ne kadar zamana ihtiyacım var?

C. Standart akrilik mastiklerin standart bir kürlenme süresi yoktur, aşağıdaki gibi değişkenlere bağlıdır; Hava nemi,

Sıcaklık, Yüzeyin nemi ve derz boyutu. En kötü durumda, birkaç gün sürebilir. Genel olarak, normal değişkenlerin olduğu bir ortamdaysanız, akrilik mastiği boyamadan önce 24 saati dikkate almanızı öneririz.

S. Tüm boyalar Bostik Akrilikler ile uyumlu mudur?

C. Akrilik ürünlerimizde tüm boyaları ve boya kalitelerini test etmemiz mümkün değildir. Ürününüzün ambalajında Bostik UCA logosu bulunuyorsa, Bostik'ten boya üretim endüstrisi ile uyumluluğu test edilmiş kaliteli bir ürüne sahipsiniz demektir, ancak emin olmak için her zaman kendi testinizi yapın.

S. Dışarıda bir akrilik kullanabilir miyim?

C. Akrilik dolgu macunu su bazlı olmasına rağmen, hemen hemen tüm akrilik dolgu macunlarını dışarıda kullanabilirsiniz, ancak yalnızca uzun bir kuru dönem tahmin ettiğinizde uygundur, aksi takdirde dolgu macunu yağmur yağdığında hafifçe erir. Bunu önlemek istiyorsanız Bostik A750 EXTERIOR ACRYLIC ürünümüzü kullanabilirsiniz, bu akrilik mastik, uygulama sonrası yağmura dayanıklı yüksek kaliteli bir akrilik mastiktir.

S. Cam için akrilik mastik kullanabilir miyim?

C. Hayır, ne yazık ki bu mümkün değil, akrilik mastikler cam mastik (elastik mastik) ile aynı hareket kabiliyetine sahip değildir. Bu nedenle akrilik dolgu macunları hiçbir zaman cam için CE işareti ile sertifikalandırılmaz (CE EN 15651-2)

S. Akrilik ne kadar elastik veya esnektir?

C. Akrilik mastik, plastik-elastik bir mastiktir ve maksimum %12,5 hareket kapasitesine sahiptir. bu, yüksek kaliteli bir akrilik dolgu macununun %12,5'e kadar sürekli hareketi emebileceği anlamına gelir. Derz daha büyük bir hareket kabiliyetine sahipse, akrilik mastik daha sonra yırtılır, ancak bunun görünür hale gelmesi aylar alabilir. Bu durumda, daha yüksek hareket kabiliyeti ve boyanabilirlik bir gereklilik olduğunda, hibrit bir dolgu macunu kullanmak daha iyidir.

S. Pasif ev ne demektir?

C. Pasif Ev, Dr. Wolfgang Feist ve Bo Adamson tarafından geliştirilmiş bir bina standardıdır. Pasif bir ev, enerji açısından nötr veya enerji verimli olmaktan daha fazlasıdır. Pasif bir ev, aynı zamanda gerçekten enerji verimli, konforlu ve uygun maliyetlidir. Pasif bir ev, tipik bir binanın %90'ına ve ortalama yeni bir binaya kıyasla %75'e kadar alan ısıtma/soğutma için enerji tasarrufu sağlayabilir.

S. Hava sızdırmazlığı ile ne kastedilmektedir?

C. Tüm yapı elemanları yönetmeliklere uygundur. Ayrıca pasif evlerde ve enerji nötr binalarda yapı elemanları. Konforlu iç ortam iklimini (sıcak/soğuk) sağlamak için bir numaralı öncelik, bu iç mekan ikliminin dış iklime kaçamamasıdır. Aksi takdirde, iç mekan iklimini korumak için çok fazla enerji kullanmamız gerekir. Enerjinin kullanılması çevre için elverişli değildir. Bu nedenle bir numaralı öncelik, tüm yapı elemanları arasındaki tüm bağlantıları kapatmak ve hava geçirmez hale getirmektir. Başka bir deyişle, bir binanın dış kabuğundaki tüm olası bağlantıları, başlangıçta sağlanan enerji/sıcaklığın mümkün olduğu kadar uzun süre kullanılabileceği şekilde yalıtın.

S. Bir binadaki hava sızdırmazlığı nasıl ölçülür?

C. Hava sızdırmazlığı, bir üfleyici kapı testi kullanılarak ölçülür. Ön kapıya, kapıyı tamamen kapatan büyük bir fan yerleştirilmiştir ve evin içi ile dışı arasında bir basınç farkı (50Pa) oluşturur. Bu test başlatıldıktan sonra bir hava kaybı sonucu tanımlanabilir.

S. Binanın dış kabuğundaki hava kaçaklarını nasıl tespit edebilirim?

C. Binanın dış kabuğundaki hava kaçakları, üfleyici kapı testleri, termografik taramalar ve ultrasonik testler kullanılarak tespit edilebilir. Bir duman testi, üfleyici testi için bir çözüm sağlayabilir. Termografik testte, kırmızı alanların enerji/sıcaklığın kaçtığını gösterdiği ve hava sızdırmazlığının uygun olduğu mavi alanların gösterildiği bir ekran üretilir. Ultrasonik testte, bir cihaz tarafından yüksek frekanslı bir ses üretilir ve monte edilen bina parçası (Örn. Kapı veya pencere çerçeveleri) kontrol edildiğinde ve bağlantıda hava kaçağı olduğunda cihaz ses çıkarır, her şey yolunda değilse de cihaz ses çıkarır. herşey tamam ise bileşen hava geçirmezdir.

S. Bostik ürün portföyünde hava sızdırmaz yapılar için uygun ürünler var mı?

C. Bostik, hava geçirmez projelerde kullanıma son derece uygun birçok ürün üretmektedir. Bostik, iyi bilinen Bostik yapıştırıcılarının, sızdırmazlık maddelerinin ve PU Köpüklerin yanı sıra, sıkıştırma bantları ve folyoları da tedarik etmektedir. Veya başka bir deyişle, tüm hava geçirmez sorularınız veya çözümleriniz için tek durak noktası.

S. sD-Value okudum, bununla ne kastediliyor?

C. sD değeri, hava geçirmez kalınlık tabakasının eşdeğeridir ve bu nedenle bir malzeme üzerinden hava kütlesi iletimine karşı direnç ve bildirim m (metre) cinsindendir.

S. sD-Value ile ilgili olarak, sık sık bir μ-değerinin çıktığını fark ediyorum, bu nedir?

C. μ-değeri, buhar difüzyon direncidir, bir malzemenin buharın iletilmesine karşı gösterdiği dirençtir. Bir sD değeri hesaplamak için μ değerine ihtiyacımız var, bu nedenle bu iki değeri birbirine göre okuyacaksınız.

S. Lambda değeri nedir?

C. Lambda değeri λ-Değeri olarak görüntülenir. Lambda değeri, bir malzemenin ısıl iletkenliğini gösterir. W/mK cinsinden ifade edilir. Değer ne kadar yüksek olursa, ısı o kadar iyi iletilir ve dolayısıyla malzeme o kadar az yalıtır.

S. PU Köpüğü uyguladım ama ürün doldurmak istediğim derzden düşüyor?

C. Bu muhtemelen olumsuz koşullardan kaynaklanmaktadır. Nem eksikliği (çok düşük hava nemi), köpüğün verimsiz kürlenmesine ve zayıf nihai özelliklere yol açar. Bu nedenle yüzeyi/derzi her zaman bir bitki püskürtücü ile önceden nemlendirin, Bostik PU Köpüğünüzü uygulayın ve uygulamadan sonra bir kez daha nemlendirin.

S. Bir kutu PU Köpüğüm var, çalkaladıktan sonra PU Köpüğü çıkmıyor?

C. Bu durumda, PU Köpük teneke kutudaki katıların valfi tıkamasına izin verecek şekilde yatar pozisyonda saklandı ve aktivasyon artık mümkün değil. Valflerin sıkışmasını önlemek için kutuları her zaman +5°C ile +25°C arasında dik olarak saklayın. Çivi, tornavida vb. ile vanayı aşırı açarak vanayı çalıştırmaya çalışmayın. Bidonunuzu distribütörünüze götürün ve çalışan bir yedek talep edin.

S. Tabanca sınıfı PU Köpük kullandım ancak bir saat ve bir fincan kahve içtikten sonra tabancam artık düzgün çalışmıyordu.

C. Tabanca takılıyken kutuyu kaldırırsanız normalde hiçbir şey olmaz, kullanımdan sonra tabancanın ucunun PU Köpük Temizleyici ile temizlenmediğinden şüpheleniyoruz. Bu, PU Köpük kalıntılarının sertleşmesine ve sonuç olarak tabancayı kısmen veya tamamen tıkamasına neden olur.

S. PU Köpüğün üzerini boyayabilir miyim?

C. Evet, PU Köpüğün boyanması mümkündür. Esas olarak bağlantıların PU Köpük ile tamamlandığı yüksek sistemli tavanlarda kullanılır.

S. PU köpük ün UV direnci var mıdır ?

C. Hayır, PU Köpük UV ışınlarına çok az dayanıklıdır. PU Köpük UV'ye daha uzun süre maruz kalırsa sararır ve çok kırılgan hale gelir. PU Köpük bu nedenle her zaman pencere ve kapıların yanında ahşap paneller gibi yapı malzemelerinin arkasında kullanılır.

S. PU Köpük tenekede B3 okudum, bu bana ne söylüyor?

C. PU Köpük, her biri kendi yangına tepkisi olan yangın sınıflarına ayrılmıştır.

B1- Zor alev alan

B2- Normal alev alan

B3- Kolay alev alan

S. Sızdırmazlık malzemelerimin CE işaretlerine uygun olduğunu biliyorum, bunu PU Köpük kutumda görmüyorum?

C. Teneke kutuda (henüz) CE işaretinin olmadığı doğrudur. Bir süredir tartışılıyor, ancak zorunlu değil.

S. El ile kullanılanın anlamı Nedir?

C. El ile kullanılan, PU Köpük kutusunun elle etkinleştirilmesi gerektiği anlamına gelir. Yani kutunun üzerinde verilen aplikatörü çevirir, iyice sallar ve manuel olarak etkinleştirirsiniz. Tabanca tipi de mevcuttur, aplikatör bir tabanca ile değiştirilir ve daha sonra kutu, takılı PU tabancası tarafından etkinleştirilir.

S. El ile kullanılan bir teneke kutuyu yeniden kullanabilir miyim?

C. Bu, el ile kullanılan bir kalitenin tam olarak sınırlamasıdır. El ile kullanılan tenekenin, etkinleştirildikten sonra yeniden kullanılamaz, bu nedenle kutuyu hemen kullanmanız gerekir. Bir Tabanca tipini yeniden kullanmak mümkündür çünkü kutu ve tabanca basınç altında kalır ve PU Köpüğün sertleşmesi başlatılamaz.

S. Yere biraz PU Köpük düşürdüm, bunu nasıl temizleyebilirim?

C. Bostik PU Temizleyici ile zemininizi kolayca temizleyebilir ve taze PU Köpüğü çıkarabilirsiniz. PU Köpük taze olduğu sürece temizleyici onu kolayca çözer.

S Bugün bir yapı market rafında su bazlı bir PU Köpük fark ettim, bunu geleneksel PU Köpüklerle aynı uygulamalar için kullanabilir miyim?

C. Doğru, Bostik ayrıca bir Akrilik köpük tedarik ediyor. Ancak bu ürün bir PU köpüğü ile ilgili değildir çünkü köpük poliüretan değil akrilik formülasyon içeriyor. Akrilik köpük sadece iç kapılar, tavan bağlantısı, duvar perdahı vb. gibi iç mekanlarda kullanılabilir. Ürün hemen şekillendirilebilir ve kuruduktan sonra akrilik mastiklerde olduğu gibi çoğu boya ile boyanabilir. Ama, bu bir PU Köpük değildir ve bu nedenle geleneksel PU Köpüklerle karşılaştırılamaz.

Yüzey Hazırlığı Ürünleri

S. Herhangi bir yapıştırıcı uygulamadan önce alt zeminin ne kadar temiz olması gerekiyor?

Zeminde leke, yağ, gres, kir veya herhangi bir kirletici olmamalıdır. Daha fazla soru için, özel ürün tavsiyesi için lütfen yerel Teknik Temsilcinizle iletişime geçin.

S. SLC'yi halı, eski vinil, mevcut bitmiş ahşap döşeme, fayans vb. üzerine dökebilir miyim?

Bostik, mevcut alt tabaka temiz, iyi yapıştırılmış ve tüm kirleticilerden arındırılmış olduğu sürece, Seramik kaplamayı onaylanmış bir alt tabaka olarak önerir. Ancak diğer yüzeyler tavsiye edilmez. Daha fazla soru için, özel ürün tavsiyesi için lütfen yerel Teknik Temsilcinizle iletişime geçin.

S. SLC uygulamasından önce alt tabakaya metal çıta eklemem gerekir mi?

Yüzeye bağlı olarak, Bostik tek katmanlı kontrplak için metal çıta gerektirir. Ürünlerimizi uygulamak hazırlanmış iyi durumda ve düzgün beton plakalar metal çıta gerektirmez.

Daha fazla soru için, özel ürün tavsiyesi için lütfen yerel Teknik Temsilcinizle iletişime geçin.

S. SLC'yi uygulamadan önce astarlamam gerekir mi? Astarı tam konsantrasyonda kullanarak seyreltilmeli mi yoksa olduğu gibi astarlanmalı mı?

Evet, gelecekteki arızaları önlemek için astar gerekli ve zorunludur. Daha fazla soru için, özel ürün tavsiyesi için lütfen yerel Teknik Temsilcinizle iletişime geçin. Astar seyreltilmemelidir.

S. SLC uygulamaları arasında prime yapmam gerekir mi?

Evet, SLC Uygulamaları arasında bir kat astar uygulamalısınız. Daha fazla soru için, özel ürün tavsiyesi için lütfen yerel Teknik Temsilcinizle iletişime geçin.

S. Ürünü kıvam kontrolü ile karıştırabilir miyim?

Hayır, her ürün, ürün performanslarına göre tasarlanmıştır. Su talebi ve karıştırma talimatları için lütfen özel ürün TDS'sine bakın. Daha fazla soru için, özel ürün tavsiyesi için lütfen yerel Teknik Temsilcinizle iletişime geçin.

S. Ne kadar süre karıştırmalıyım? Ürünün bekleme süresi var mı?

Malzemeyi her zaman topaksız hale gelene ve homojen bir karışım elde edene kadar karıştırın. Karıştırdıktan sonra beklemeye gerek yok. Karıştırma talimatları için lütfen özel ürün TDS'sine bakın. Daha fazla soru için, özel ürün tavsiyesi için lütfen yerel Teknik Temsilcinizle iletişime geçin.

S. Yoğun geliyorsa veya akışı artırmam gerekiyorsa daha fazla su ekleyebilir miyim?

Hayır, her ürün, ürün performanslarına göre tasarlanmıştır. Su talebi ve karıştırma talimatları için lütfen özel ürün TDS'sine bakın. Daha fazla soru için, özel ürün tavsiyesi için lütfen yerel Teknik Temsilcinizle iletişime geçin.

S. Aynı anda birden fazla poşeti karıştırabilir miyim?

Evet, sorun yok. Bostik tarafından onaylanan karıştırma tavsiye yöntemleri için lütfen ürün TDS'sine bakınız

S. Hemen hemen her detay için kullanabileceğim bir sızdırmazlık ve yapıştırıcı ürününe ihtiyacım var?

C. Bostik, son kullanıcılarımıza çok çeşitli genel amaçlı ürünler sunmaktadır. Bostik, Bostik H750 SEAL'N'BOND PREMIUM'u leke bırakmayan, üstün kaliteli, çok yönlü bir hibrit mastik ve yapıştırıcı almanızı tavsiye eder.

S Doğal taş üzerine temel bir sızdırmazlık ve yapıştırma ürünü uygulayabilir miyim? Kartuşta bunu göstermiyor mu?

C. Doğal taş üzerine standart bir sızdırmazlık ve yapıştırma ürünü uygulamak, renk atması riski taşır. Bu, ürünlerdeki plastifiyanların gözenekli doğal taşa nüfuz etmesinden ve mastiğin doğal taşla birleştiği kenarlarda renk bozulmasından kaynaklanır (yağlı bir karaktere benziyor). Bostik ürün yelpazesinde bu uygulama için özel olarak uygun özel ürünler mevcuttur.

S. Genel amaçlı bir ürün tüm yüzeylere uygun mudur?

C. PE, PP, PC, PMMA, PTFE, yumuşak plastikler, neopren ve bitümlü yüzeyler dışında çok çeşitli yüzeylerde genel amaçlı ürünler uygundur. Emin değilseniz her zaman Bostik teknik veri sayfasını kontrol edin.

S. Tüm genel amaçlı ürünler, yapıştırma sırasında ilk tutunmayı sağlar mı?

C. İlk tutunma özelliğine sahip yapıştırma ürünleri, ağır nesneleri herhangi bir sabitleme olmaksızın duvara veya tavana yapıştırmak için özel olarak tasarlanmış son derece özel ürünlerdir. Bostik ürünleri sadece ambalaj üzerinde belirtilmişse ilk tutunma özelliğini verir. Diğer tüm durumlarda, nesneyi kısaca desteklemenizi tavsiye ederiz (bir saat), ardından nihai bir yapışma özellikleri oluşur, bundan sonra genel amaçlı ürünler tamamen kürlenir (24 saatte 2/3 mm).

S. Bostik'ten bir ürün aldım ama kartuştan aşırı derecede zor çıkıyor?

C. Bunun nedeni kartuşla birlikte verilen nozulu kesmemiş olmanız olabilir. Küçük meme açıklıkları ağır ekstrüzyona yol açar. Standart nozulu keserseniz, ürün çok daha iyi ve sorunsuz bir şekilde ekstrüde olacaktır. Ürünlerimizin sorunsuz bir şekilde uygulanması için memede minimum 6 mm açıklık olmasını tavsiye ederiz.

S. Bostik H550'yi duvarlara süpürgelik yapıştırmak ve üstlerini kapatmak için kullandım, üzerini boyayabilir miyim?

C. Evet yapabilirsiniz, genel amaçlı ürünümüz Bostik H550'nin üzeri su bazlı boyalar ve 2C boyalar ile boyanabilir. Solvent bazlı boya kullanırken kuruma gecikmesi meydana gelebilir, bu nedenle her zaman test edin.

S. Bostik genel amaçlı ürünleri ile ne tür boyalar kullanabilirim?

C. Tüm Bostik genel amaçlı ürünler su bazlı boyalar ve 2C boyalar, duvar boyaları ve vernikler ile sorunsuz boyanabilir.

S. Bitümlü çatı uygulamaları için Bostik'in hangi genel amaçlı ürünlerini uygulayabilirim?

C. Aslında yok, Bostik bunun için özel çatı kaplama ürünleri sağlıyor.

S. Bostik Genel amaçlı ürünleriyle bir oluğu tamir edebilir miyim?

C. Prensipte bu mümkün olabilir, ancak Bostik burada Çatı Kaplama konseptimizde özel ürünler de sunmaktadır.

S. Plastik pencerelerime sızdırmazlık uyguladım, cam çatladı?

C. Bu muhtemelen bir PMMA-PLEXIGLASS veya POLİKARBONAT camla ilgilidir. Eğer öyleyse, camınızın çatlamasına stres çatlaması denir, gerilme çatlaması, plastik malzemelerin yüzeyinde çok düşük yüzey gerilimi ile oluşan etkidir. Bostik S780 GLASS'N'SEAL PREMIUM'da bu tip plastiklere sadece mineral plastikleştirici içermeyen saf nötr silikon mastikler uygulayın.

S. Akrilik/Plexiglas'ımda bir çatlak var, bu, onu dolgu macunu ile bitirdikten birkaç hafta sonra meydana geldi.

C. PMMA-PLEKSİGLAS veya POLİKARBONAT cam çok yüksek hareket katsayısı üretir, yani geniş bir cam levha yüzeyi ile ilgiliyse, o kadar fazla germe gücü üretirler ki, daha sert dolgu macunu PMMA-PLEKSİGLAS veya POLİKARBONAT camı takip edemez ve sonunda bir çatlağa neden olur.

S. Glazing ürünlerinizi tek ve Yalıtım camı için kullanabilir miyim?

C. Bostik'te her türlü camlama yöntemi için geniş bir cam ürün yelpazesi, tek ve anıtsal cam ve tabii izolasyon camları sunuyoruz.

S. Hibrit cam ürününüzü kullanırsam cam el aletlerime yapışıyor.

C. Hibrit ürünümüzün uygulanması ve el aletleri ile işlenmesi çok kolaydır, ancak Hybrid'inizin el aletlerinize yapışmasını önlemek için Bostik Bitirme Sabunu'na ihtiyacınız vardır.

S. Bir buzlu camı bitirmem gerekiyor, Bostik bunun için bir cam sızdırmazlık malzemesi sağlıyor mu?

C. Evet, Bostik kesinlikle sahip, bunlar ya Bostik S950 GLASS 'N' SEAL PUTTY PREMIUM (teknoloji Silikonları) ya da Bostik H950 GLASS 'N' SEAL PUTTY PREMIUM, Bostik S950'nin üzeri boyanamaz ve H950 ise boyanabilir.

S. Bir çatı pencerem var, standart cam sızdırmazlık malzemesi ile bitirebilir miyim?

C. çatı penceresi muhtemelen bir PMMA-PLEKSİGLAS veya POLİKARBONAT camla ilgilidir. Bu nedenle, burada da bu tür plastiklere yalnızca Bostik S780 GLASS'N'SEAL PREMIUM uygulanır.

S. Bir pencere uygulamasında hangi derz boyutunu sağlamam gerekiyor?

C. Standart pencere çerçeveleri, yaklaşık 4x4 milimetre derz boyutunda cam ile teslim edilir, bu, cam plaka profilinin boyutuna bağlı olarak değişebilir, bu nedenle büyük cam sistemlerinde derz boyutları daha büyük olabilir. Destek çubuğu görevi görmesi için her zaman bir PE hücre bandı kullanın, 4-6 milimetre arasında uygun derinliğe yerleştirin. Olası garantinize güvenmek için cam tedarikçinizden ne önerdiklerini iyice öğrenin.

S. Cam dolgu macunumla bağlantı derzlerini de sızdırmaz hale getirmek mümkün müdür?

C. Evet, kesinlikle yapabilirsiniz, cam dolgu macunları mükemmel UV direncine sahip elastik yüksek kaliteli dolgu macunlarıdır. Silikon mastiklerin üzeri boyanamaz, ancak Hibrit ve poliüretan mastikler boyanabilir.

S. Birleşim yerlerini kısmen yenilemek mümkün mü yoksa pencereyi tamamen temizleyip yeniden sızdırmazlık uygulaması yapmam mı gerekiyor?

C. Evet yapabilirsiniz, sadece sağlıklı ve sağlam sızdırmazlık derzlerine kadar tüm hatalı sızdırmazlık maddelerini çıkarın, ardından yeni sızdırmazlık derzini uygulayın. Ancak, pencere çerçeveleri üzerinde çalışırken tüm dolgu macununu yenilemenizi şiddetle tavsiye ederiz. Mevcut, eski ve sağlam dolgu macununun da kısa vadede düzensizlikler göstermesi ihtimali vardır. biraz daha fazla çaba ama daha iyi sonuç elde edersiniz.

S. Cam bir derzim var ve bunun hangi teknoloji olduğunu bilmiyorum, her şeyi kullanabilir miyim?

C. Cam sisteminiz için hangi tür dolgu macununun kullanıldığından emin değilseniz, tüm dolgu macunu derzini çıkarmanızı ve ona yeni bir cam dolgu macunu sağlamanızı şiddetle tavsiye ederiz. bu, daha sonra uyumluluk sorunlarından kaçınmanıza yardımcı olacaktır.

S. İlk tutunma özelliği nedir?

C. İlk tutunma özelliğine sahip bir ürün, bir yüzeye (duvar, tavan vb.) herhangi bir ek destek olmaksızın ağır bir cismi yapıştırma imkanı sağlar. İlk tutunma, tam kürlemeden sonra daha yüksek bir mukavemete sahip olduğunuz anlamına gelmez, ilk tutunma özelliği olmayan ürünler, kürlemeden sonra eşdeğer bir son esneme elde edebilir. Bazı öğeleri herhangi bir destek olmadan yapıştırmak mümkün değilse, ilk tutunma özelliği sizin için bir sorunu çözer.

S. Hibrit yapıştırıcım var Bu ürün solvent içeriyor mu?

C. Hibrit veya akrilik yapıştırıcılarımızın hiçbiri solvent içermez.

S. Bostik suya dayanıklı bir Yapıştırıcı sunuyor mu?

C. Bostik, günlük işimizde karşılaştığımız tüm genel ihtiyaçlar için çözümler içeren pazarlara bir yapıştırıcı portföyü sunmaktadır. Suya dayanıklılık bunlardan biridir, Bostik çok çeşitli uygulamalar için solventsiz D4 suya dayanıklı aşırı yüksek mukavemetli poliüretan güç yapıştırıcısı üretir.

S. Bostik yapıştırıcı üretmek için ne tür teknolojiler kullanıyor?

C. Hibrit, solvent, su bazlı ve Poliüretan bazlı yapıştırıcılar.

S. Bir yapıştırıcı evrensel olarak uygulanabilir mi?

C Hayır, yüzeylere, ardından uygulamaya ve son olarak beklenen sonuca bağlıdır.

S. Su bazlı yapıştırıcı ne zaman önerilir?

C. Genellikle iç mekan uygulamaları için ve boyanabilirlik gerektiğinde, bu yapıştırıcılar ayrıca solvent içermez.

S. Hibrit yapıştırıcı ne zaman önerilir?

C. Genellikle dış mekan uygulamaları için, yüksek ve dayanıklı elastikiyet ve çok geniş bir yapıştırıcı yelpazesi. Bu ürünler de sıklıkla 2'si 1 arada ürünler (yapıştırma ve sızdırmazlık) olarak kullanılmaktadır.

S. Solvent bazlı yapıştırıcı ne zaman tavsiye edilir?

C. Bu yapıştırıcılar, genellikle çok hızlı kurur ve kürlenir ayrıca elastikiyet gerekmediğinde ve solvent bazlı bir yapıştırıcı mükemmel bir fiyat/kalite oranı sağladığında da tercih edilebilir.

S. Bir poliüretan yapıştırıcı ne zaman tavsiye edilir?

C. Bazı poliüretan yapıştırıcılar D4 su geçirmezlik sertifikasına sahiptir ve köpürme karakteri oluşturur. Genel iç yapı ve tekne iç yapıları için mükemmeldir, şeffaf versiyonu da mevcuttur. genellikle genel inşaat ve prefabrik yapılarda kullanılır ve ayrıca sıklıkla 2'si 1 arada ürün olarak kullanılır.

Ahşap Yapıştırıcılar:

S. Yeni yapıştırıcıyı uygulamaya başlamadan önce eski yapıştırıcının tamamını yerden kaldırmam gerekir mi?

Evet, Yapıştırıcı Kurulumuna devam etmeden önce levha kirleticilerden arındırılmış ve iyi hazırlanmış olmalıdır. Daha fazla soru için, özel ürün tavsiyesi için lütfen yerel Teknik Temsilcinizle iletişime geçin.

S. Daha az miktarda satıyor musunuz?

Evet, Bostik bazı kartuşlarda ve galon kovalarda mevcuttur

S. İşim için ne kadar yapıştırıcıya ihtiyacım var?

Döşeme tipine ve döşeme tipine bağlı olarak her zaman ürün TDS'sine bakın. Daha fazla soru için, özel ürün tavsiyesi için lütfen yerel Teknik Temsilcinizle iletişime geçin.

S. Tüm Bostik ahşap yapıştırıcıları arasındaki fark nedir?

Değişken nem buharı korumaları, ses azaltma, malayla kolay uygulama, VOC yok, kolay temizleme artı polimer kimyalarında fark. Daha fazla soru için, özel ürün tavsiyesi için lütfen yerel Teknik Temsilcinizle iletişime geçin.

S. Eski yapıştırıcı zemin üzerine yapıştırabilir miyim?

Hayır, levha kirleticilerden arındırılmış olmalıdır. Daha fazla soru için, özel ürün tavsiyesi için lütfen yerel Teknik Temsilcinizle iletişime geçin.

S. Bu yapıştırıcılar betonumdaki çeşitli kaplamalara yapışacak mı? (nem bariyerleri, kapatıcılar, kesme vb.)

Onaylı yüzeyler teknik veri sayfasında yer almaktadır. Daha fazla soru için, özel ürün tavsiyesi için lütfen yerel Teknik Temsilcinizle iletişime geçin.

S. Hangi boyutta mala kullanmalıyım?

Tavsiye edilen mala boyutları, ahşap tipine ve uygulamaya göre belirtilen teknik veri sayfasında (TDS) yer almaktadır. Daha fazla soru için, özel ürün tavsiyesi için lütfen yerel Teknik Temsilcinizle iletişime geçin.

S. Çerçevede ahşap nemi yüzde kaç olabilir?

C. Çerçeve, maksimum ahşap nem yüzdesi %18 olan korunmuş, kurutulmuş arka çam ağacından oluşmalıdır. Ahşap nem yüzdesi, pimli bir ahşap nem ölçer aracılığıyla ölçülebilir.

S. Çerçevenin maksimum merkez mesafesi nedir?

C. Çerçevenin merkez mesafeleri panel üreticisi tarafından belirlenir ve genellikle Teknik Veri Sayfamızda bulunabilir.

S. Panelleri hangi koşullar altında yapıştırabilirim?

C. Panelleri yapıştırırken minimum 5°C, maksimum 30°C sıcaklık kullanırız ve bunda bağıl nem de önemli rol oynar. Bunun için bir çiy noktası tablosu mevcuttur. Yağmur/yağış olmamalıdır.

S. Çerçeveyi ve panelleri ön işlemden geçirmem gerekiyor mu?

C. Evet, sistem 4 adımdan oluşmaktadır;

- Çerçeve, ahşap veya alüminyumun ön işlemi (Siyah renkli astar)

- Panelin yapışkan tarafının ön işlemi (Şeffaf astar)

- Sabitleme ve ara parça için çift taraflı kendinden yapışkanlı köpük bant yerleştirin

- BOSTIK PANELTACK HM'yi uygulayın

S. Astarı önceden uygulayabilir miyim?

C. Prensip olarak, en iyi yapışma, eğer panellerin fiili olarak yapıştırılması, belirlenen zaman çerçevesi içinde gerçekleşirse elde edilir. Ancak önceden astar uygulanmışsa, uygulanan astar kat paneller yapıştırılıncaya kadar temiz ve kuru tutulmalıdır.

S. Halihazırda uygulanmış bir astar katmanının üzerine ekstra bir astar katmanı uygulayabilir miyim?

C. Hayır, buna izin verilmiyor. Halihazırda uygulanmış bir astar tabakasının üzerine yeni bir astar tabakası yerleştirilirse, ayrılma olasılığı çok yüksektir.

S. Panelleri yatay çerçeve üzerine de yapıştırabilir miyim?

C. Panellerin yatay çerçeve üzerine yapıştırılmasına izin verilmez, panellerin arkasında her zaman en az 20 mm'lik sürekli bir hava boşluğu ve panel sisteminin altında ve üstünde havalandırma açıklıkları en az 50cm2/m1 veya 100cm2/ olmalıdır. m1 panel tipine göre değişir. Ayrıca Bostik panel yapıştırma sistemi nihai olarak 3 mm kalınlığında olup, yatay detaylarda bir dren oluşturularak su yükünün toplanabilmesi ve son olarak yapıştırıcıya ve dayanıklılık özelliklerine zarar vermesi mümkündür.

S. Bir paneli yapıştırırken ne kadar zaman aralığını dikkate almalıyım?

C. BOSTIK PANELTACK HM yapıştırıcısının açıkta kalma süresi 10 dakikadır.

S. Yapıştırma işleminden sonra paneller için ekstra mekanik destek sağlamam gerekir mi?

C. Çift taraflı kendinden yapışkanlı köpük bant 1. yapışmayı sağlar ve yapıştırıcıya nihai mukavemetine ulaşması için zaman tanır. Bu nedenle mekanik destek gerekli değildir.

S. Panelleri tavan paneli olarak da yapıştırabilir miyim?

C. Paneller cephe ve tavan panelleri olarak yapıştırılabilir, çerçevenin cepheye dik monte edildiğini ve çerçevenin merkezden merkeze mesafesinin merkezden merkeze mesafeye göre her zaman x 0.70 olduğunu unutmayın. cephede.

S. Pasif Yangın Koruma nedir?

C. Pasif Yangın Koruması, stabilite sağlamak için yapıya ve binayı yönetilebilir risk alanlarına - bölmelere ayırmak için duvarlara ve zeminlere yerleştirilmiştir. Bu alanlar, yangının büyümesini ve yayılmasını kısıtlamak ve bina sakinlerinin kaçmasına izin vermek ve itfaiyeciler için koruma sağlamak üzere tasarlanmıştır. Bu koruma, ya binanın yapıldığı malzemeler tarafından sağlanır ya da yangına dayanıklılığını arttırmak için binaya eklenir.

S. Aktif ve pasif yangın koruma arasındaki fark nedir?

C. Aktif Yangın koruma, bir yangını söndürmek için harekete geçer. Pasif Yangın Koruma, bir yangının yayılmasını önlemeye veya ilk tutuşmaya direnmeye yardımcı olacaktır.

S. Yangına tepki ile yangına direnç arasındaki fark nedir?

C. Yangına tepki, yangına katkıda bulunan belirli malzemeleri değerlendirirken, yangına dayanıklılık, bir sistem veya ürünlerin sistem veya ürünler yoluyla nüfuz etme ve tam gelişmiş bir yangın durumunda açıkta ve açıkta olmayan taraflar arasındaki sıcaklık artışını önleme yeteneğini değerlendirir. Yangına tepki EN 13501-1'e göre test edilir ve yangına dayanıklılık EN 13501-2'ye göre test edilir. Bostik Yangın Koruma Serisi, yangına dayanıklılık üzerine odaklanmaktadır.

S. Ürünlerimiz yangından korunma uygulamaları için onaylanmış mı?

C. Bostik Yangın Koruma Serisi ürünleri, EN 1366-3 ve EN 1366-4 Avrupa normlarına göre test edilmiş ve EN 13501-2'ye göre sınıflandırılmıştır.

S. Bostik Yangın Koruma Serisi ürünleri de EN 13501-1 Yangına Tepki'ye göre test ediliyor mu?

C. Evet, test ettiğimiz ürünlerin çoğunluğu B yangın sınıfında (yanıcılığı az ve yangına katkısı çok düşük ancak ani alevlenmeye neden oluyor) olarak belirlendi.

S. Bostik Yangın Koruma konusunda ne gibi çözümler sunuyor?

C. Bostik, lineer derz ve boşluk contaları ve penetrasyon contaları için çözümler sunar. Bostik, akrilik, silikon ve hibrit esaslı mastikler, PU köpük gibi farklı türde ürünler ve boru kelepçesi, sargı ve kaplama gibi şişen özelliklere sahip ürünler sunmaktadır.

S. Servis penetrasyon yalıtımı nelerdir?

C. Servis geçiş yalıtım malzemeleri, kablolar, kablo kanalları veya borular gibi servislerin içinden geçtiği bir yapı elemanının veya bölümünün (duvar veya zemin) yangın direncini korumak için tasarlanmış pasif yangın koruma sistemleridir.

S. Şişen ürünler nasıl çalışır?

C. Şişen ürünler, yangın durumunda bölmeyi eski durumuna getirmek için yangın bölmelerindeki boşlukları genişletecek ve dolduracak şekilde tasarlanmıştır. Bu tür bir yangından korunma yangını söndürmez, ancak onu içerir ve yangının yayılmasını önler.

S. Yangın Geciktirici PU Köpüğü boruların çevresinde kullanabilir miyim?

C. Hayır, borular ve kablolar, bu özel uygulama için test edilmiş şişen ürünlerle yangın durdurucu olmalıdır. Yangın Geciktirici PU Köpüğü genellikle yalnızca hiçbir hizmetin geçmediği geçişleri kapatmak için kullanılır. Bostik, bir yangında duvar ve zeminin bütünlüğünün korunmasını sağlamak için şişen boru kelepçeleri veya sargılarının kullanılmasını önerir. 

S. Bostik Fire Protect serisindeki ürünler akustik özelliklere sahip mi? 

C. Evet, ürünlerin çoğu ISO 10140-2:2010'a göre hava kaynaklı ses yalıtımı için test edilmiştir. 

S. Sıhhi bir dolgu macunu kullanmama rağmen hala küf var. Bu nasıl mümkün olabilir? 

C. Küf oluşumunu uzun süre önlemek için sıhhi sızdırmazlık maddelerini korumak için küf önleyici katkı maddeleri kullanılır. Bununla birlikte, havalandırma zayıfsa veya mastik derzinde uzun süre sabun kalıntısı kalırsa, küf önleyici özellikler etkilenebilir. Ayrıca mastiğin klorür bazlı temizleyiciler ile temizlenmesi korumayı daha hızlı olumsuz etkileyecektir. Küf koruması etkilendiğinde, Mantarlar %65 nemde gelişebilir ve daha yüksek nemde daha da hızlı büyüyebilir. Daha fazla bilgi için lütfen Teknik ekibimiz ile iletişime geçin. 

S. Küvetimi birinci sınıf silikonlarla kapattım ve çatlıyor? 

C. Muhtemelen banyonuz boşken birinci sınıf silikon dolgu macunu ile kapatmışsınızdır. Bostik, her zaman, sızdırmazlığı sağlamadan önce banyoyu doldurmanızı ve ancak bundan sonra silikon dolgu macunu uygulamanızı önerir. Bunun nedeni, banyo dolduğunda deformasyonun her zaman meydana gelmesidir, banyo ile duvar arasındaki bu deformasyon, silikon dolgu macunu üzerinde büyük bir baskı oluşturarak silikon dolgu macununun yırtılmasına neden olur. Bu yüzden banyoyu doldurun, silikon dolgu macunu ile bitirin, kurumasını bekleyin ve tekrar boşaltın. 

S. Silikon dolgu macunu aldım ve tuvaletime sürdüm, şimdi tüm derzlerin rengi değişiyor (sararıyor)? 

C. Nötr silikon kullandığınızdan ve tuvaletinizin penceresinin olmadığından şüpheleniyoruz. Bu durumda nötr kürlenen silikon dolgu macununun rengi bozulabilir, bunun nedeni UV ışığına maruz kalmamasıdır. Genellikle bu olay çok kademeli (hatta uzun yıllar boyunca) meydana gelir ve bir sorun veya şikayet olarak görülmez. Gelecekte bundan kaçınmak istiyorsanız, çözümünüz sararmayı önlemek için bir asetoksi (ekşi/asit kokulu) silikon satın almaktır, Asetoksi silikon, UV ışığına maruz kalmanın olmadığı alanlarda renk bozulmasına duyarlı değildir. 

S. Silikon ek yerinin doğru şekilde uygulanması ve bitirilmesi için Bostik ne tür aletler veya ek ürünler önerir? 

C. Bostik, bir sıyırma gereci ve spatula (ahşap veya plastik) kullanılmasını önerir. Bostik sıyırma gereci, silikon dolgu macununun bitiş spatulalarına veya bitişik yüzeylere yapışmamasını sağlar ve silikon dolgu macunu ile tam uyumluluk sağlar. Bununla birlikte, silikon dolgu macunu uygularken, tam olarak uygulandığından ve derzinizi tamamen doldurduğundan emin olun. Bostik bitirme gereci yanlışlıkla silikon mastik ile altlık arasına girerse burada yapışma kaybı meydana gelir. 

S. Silikon uygulamak için derzi her zaman bantlamam gerekir mi? 

C. Profesyonel bir uygulama uzmanıysanız, muhtemelen bantsız neredeyse mükemmel bir sızdırmazlık derzi uygulayabilirsiniz. Uygulama özelliklerinizden emin değilseniz veya diğer yerlerin dolgu macunundan etkilenmemesi gerçekten gerekliyse, derzi bantlamanızı (bantın sadece kısa bir süre kullanıldığından emin olun) ve derhal dolgu macunu sürmenizi öneririz. Spatulanızla bitirin, bandı çıkarın ve mümkün olan en iyi sonucu elde etmek için sızdırmazlık derzini bir kez daha (çok dikkatli bir şekilde) düzeltin. 

S. Mağazada birçok farklı sıhhi sızdırmazlık maddesi var, doğru seçimi nasıl yapabilirim? 

C. Bu, uygulamanıza ve istenen sonuca bağlıdır. Banyonuzda bir drenajı kapatmanız veya bir pencere çerçevesini bitirmeniz mi gerekiyor? Boyanabilirlik bir sorun mu? Ne yazık ki, açık bir cevap mevcut değil. Doğru seçimi yapmak için bizi www.Bostik.com adresinde ziyaret edin veya Bostik akademisindeki eğitim kurslarımızdan birine katılın. 

S. Nötr veya asetoksi silikon arasındaki fark nedir? 

C. Bir asetoksi silikonu, kartuşu sıkarken kısa süre içinde salınan asidik kokudan tanıyabilirsiniz nötr silikonların koku hissi çok azdır. 

 Asetoksi silikon, karanlık ortamlarda renk atmaz ancak yapışma spektrumu sınırlıdır (cam, boyalı ahşap, emaye ve seramik). 

 Nötr silikon, çok çeşitli yüzeylere mükemmel yapışma özelliğine sahiptir, aşındırıcı değildir ancak UV ışınlarına maruz kalmadığı için karanlık yerlerde rengi solabilir. 

S. Hibrit dolgu macunumun sıhhi CE işareti var, ancak duş giderimde sorun yaşıyorum, bu nasıl mümkün olabilir? 

C. Hibrit ürünler, sıhhi tesisat konusunda mümkün olan en yüksek CE işaretiyle test edilebilir ve onaylanabilir (EN 15651-3: S XS1). Ancak hibrit dolgu macunları sürekli veya uzun süreli suya maruz kalmaya uygun değildir. CE işareti, uygulanabilirliği hakkında değil, yalnızca dolgu macunları üzerinde bakteri kültürünün büyümesi hakkında bir şeyler söyler. Mantar önleyici silikonlar bu uygulama için en iyi çözümdür. 

S. EN15651-3:S XS1, kartuşumda vurgulanan ne anlama geliyor? 

C. EN15651-3:S XS1, sıhhi kullanım için CE işaretidir, bu ürün sıhhi bir ortamda kullanılabilir ve bağımsız test enstitüleri tarafından Avrupa uyumlu test yöntemleriyle test edilmiştir. Temmuz 2014'ten itibaren, AB içinde tüm sızdırmazlık maddelerinin CE işaretiyle sertifikalandırılması zorunludur, yapıştırıcılar (şimdilik) bir CE sertifikasının dışındadır. EN15651-3:S XS1, pazarlarda elde edilmesi mümkün olan en iyi CE işaretidir. 

Halı,PVC Yapıştırıcıları 

S. Bir vinil zemin kaplamasını yapıştırmak için parke zemin yapıştırıcısı kullanabilir miyim? 

Hayır, daha fazla soru için lütfen özel ürün tavsiyesi için yerel Teknik Temsilcinizle iletişime geçin. 

S. Yumuşak Zemin Yapıştırıcısı nem buharı bariyeri sağlıyor mu? 

Hayır, Bostik'in nem ve buhar bariyerleri için geliştirilmiş özel ürünleri bulunmaktadır. Daha fazla soru için, özel ürün tavsiyesi için lütfen yerel Teknik Temsilcinizle iletişime geçin. 

S. Ürünü mevcut bir vinil zemin üzerinde kullanabilir miyim? 

Evet, endüstri derneğine göre, iyi koşullarda, iyi yapıştırılmış, temiz ve herhangi bir boşluk ve diğer kirleticilerden arındırılmış halde tutulduğu sürece yalnızca en fazla 2 katmanı birbirine yapıştırabilirsiniz. Daha fazla soru için, özel ürün tavsiyesi için lütfen yerel Teknik Temsilcinizle iletişime geçin. 

S. Bu ıslak döşeme mi yoksa parlama süresi var mı? 

Parlama süresi gereklidir. Daha fazla soru için, özel ürün tavsiyesi için lütfen yerel Teknik Temsilcinizle iletişime geçin. 

S. Bu yapıştırıcının %RH nem oranı nedir? 

Bağıl Nem (RH)% okumaları, ASTM ve Avrupa normlarından türetilmiştir. Bu okumalar yapıştırıcıya bağlı olarak değişecektir; % 85-95 RH arasında değişir. (Bazı istisnalar dışında, %99 bağıl nem oranına izin vereceğiz). Daha fazla soru için, özel ürün tavsiyesi için lütfen yerel Teknik Temsilcinizle iletişime geçin. 

S. Yapıştırıcıyı uygulamadan önce ne tür bir alt tabaka hazırlığı gereklidir? 

Zemin hazırlığı için ASTM veya mevcut norm standardını izleyin; toz ve boya, işaret yağı, sertleştirici veya ayırıcı maddeler, kapatıcılar veya mevcut yapıştırıcılardan arındırılmış. Daha fazla soru için, özel ürün tavsiyesi için lütfen yerel Teknik Temsilcinizle iletişime geçin. 

S. Hangi mala boyutu gereklidir? 

Mala boyutları ve kapsamları teknik veri sayfasında yer almaktadır. Daha fazla soru için, özel ürün tavsiyesi için lütfen yerel Teknik Temsilcinizle iletişime geçin. 

S. Yapıştırıcının çalışma süresi nedir? 

Kuru döşeme yöntemi, bir PSA yapıştırıcısı için kullanılan en yaygın kurulum yöntemidir. Yapıştırıcı dokunulamayacak kadar kuruduğunda, çalışma süresi, döşemeyi yapan kişinin yapıştırma ve yapışkanlık açısından daha az etkili hale gelmeden önce zemini yapıştırıcının içine döşemesi gereken süredir. Daha fazla soru için, özel ürün tavsiyesi için lütfen yerel Teknik Temsilcinizle iletişime geçin. 

Seramik Ürünleri 

S. Fayans Yapıştırıcı Harçların derz uygulamadan önce ne kadar süre kürlenmesi gerekir. 

Süre, karo tipine, kullanıldığı yere, alt tabaka tipine ve kullanılan harç tipine göre değişir. Spesifik ürün tavsiyesi ve spesifikasyonu için lütfen TDS'ye bakın. 

S. Ne kadar suya ihtiyaç var, dolu bir torbadan daha azını nasıl karıştırırım? 

Lütfen torbalar ve TDS üzerindeki karıştırma talimatlarına bakın. Dolu torba karışımından daha azını kullanacağınız alanlar için, torbalara veya TDS talimatlarına göre tozu tartın ve suyu ölçün. Daha fazla soru için, özel ürün tavsiyesi için lütfen yerel Teknik Temsilcinizle iletişime geçin. 

S. İşim için en iyi Fayans Yapıştırma Harcı'nı nasıl seçerim? 

Doğru Fayans Yapıştırıcısı, kullanıldığı yer ve alt tabaka tipine göre karo tipine göre seçilir. Daha fazla soru için, özel ürün tavsiyesi için lütfen yerel Teknik Temsilcinizle iletişime geçin. 

S. Modifiye edilmiş mi yoksa edilmemiş mi olmalı? 

Alt tabaka ve karo tipine göre önerilir. Daha fazla soru için, özel ürün tavsiyesi için lütfen yerel Teknik Temsilcinizle iletişime geçin. 

S. Harç çeşitli yüzeylere yapışır mı? 

Belirli onaylı alt tabakalar için TDS'ye bakın. Daha fazla soru için, özel ürün tavsiyesi için lütfen yerel Teknik Temsilcinizle iletişime geçin. 

S. Ne büyüklükte mala kullanmalıyım? 

Mala boyutu, karo boyutuna ve nereye kurulacağına bağlı olacaktır. Özel öneriler için lütfen ürün TDS'sine bakın.

 

Derz Dolgular 

S. Derz kalıntısını nasıl kaldırabilirim? 

Lütfen Bostik derz temizleme  ürünlerimize bakın. Daha fazla soru için, özel ürün tavsiyesi için lütfen yerel Teknik Temsilcinizle iletişime geçin. 

S. Fayans Derzini doldurmam gerekiyor mu? Ne kullanabilirim? 

Yerel ev inşaat malzemeleri mağazasındaki herhangi bir sızdırmazlık maddesi, Çimento Bazlı Fayans Harçları için çalışacaktır. Üretan Derzleri su bazlı bir sızdırmazlık kullanmalıdır. Daha fazla soru için, özel ürün tavsiyesi için lütfen yerel Teknik Temsilcinizle iletişime geçin. 

S. Fayans Derzlerimde neden renk farklılıkları var? 

Renk farklılıkları, ilk karışıma eklenen su miktarından, karoyu silmek için çok fazla su kullanılmasından/derzlemeden hemen sonra vb. kaynaklanmaktadır. Daha fazla soru için, özel ürün tavsiyesi için lütfen yerel Teknik Temsilcinizle iletişime geçin. 

Top