Marki i kraje

Chcesz dowiedzieć się, na czym polega akrylowanie narożników? Nakładanie produktu nie jest skomplikowaną czynnością i bez problemu można ją wykonać samodzielnie. Wykończenie akrylem nie  wymaga zbrojenia siatką czy taśmą flizelinową. Trzeba jedynie przestrzegać zaleceń producenta oraz kilku prostych, ogólnych zasad, które przedstawiamy poniżej. Jak akrylować narożniki i czy akryl powinien być nakładany przed czy po malowaniu.

AKRYLOWANIE NAROŻNIKÓW - O CZYM TRZEBA PAMIĘTAĆ?

Nakładanie akrylu w narożnikach powinno być poprzedzone odpowiednim przygotowaniem do pracy. Przed przystąpieniem do właściwych czynności, warto przyszykować specjalny pistolet, który pozwoli na precyzyjną aplikację masy z kartusza oraz szpachelkę lub szpatułkę, która pomoże w wygładzenia fug. Następnie trzeba odpowiednio przygotować powierzchnię, na której chce się stosować nakładanie akrylu budowlanego. W tym celu należy ją osuszyć oraz oczyścić z kurzu, brudu, pyłu, tłuszczu, oleju, smaru, rdzy, luźnych kawałków starych uszczelniaczy, kitów, klejów, łuszczących się powłok malarskich czy lakierowych, a także innych zanieczyszczeń podobnego typu. W przypadku bardzo chłonnych i porowatych podłoży, np. wykonanych z gipsu, betonu komórkowego czy piaskowca, wskazane jest również ich wcześniejsze zagruntowanie. Dopiero wtedy można rozpocząć akrylowanie narożników (przed malowaniem).

Jak nakładać akryl w tubie? Przejdźmy przez to krok po kroku!

  1. W pierwszym kroku należy zdjąć aplikator, obciąć końcówkę kartusza powyżej gwintu, a następnie nakręcić aplikator na kartusz i obciąć jego końcówkę pod kątem ok 45° na szerokość spoiny.
  2. Akryl aplikujemy jednostajnym, płynnym ruchem, pilnując by nosek kartusza był przystawiony bezpośrednio do szczeliny.
  3. Wypełnianie szczelin akrylem kończymy poprzez wygładzenie powierzchni przy użyciu szpachelki lub palca zamoczonego w wodzie z dodatkiem szarego mydła. W zależności od produktu optymalny czas wygładzenia nałożonego akrylu waha się od 2 do 10 minut, bo po tym okresie uszczelniacz utwardza się powierzchniowo.
  4. Wykończenia narożników ścian lub innych powierzchni, które zostały pokryte akrylem można bez problemu pomalować, jednak zanim przystąpi się do tego etapu, należy odczekać tyle czasu, ile zaleca producent danego akrylu, mając na uwadze także temperaturę i poziom wilgotności, które mają istotny wpływ na czas schnięcia uszczelniacza. To sprawi, że powłoka farby na pewno nie popęka. Chyba, że stosujemy Akryl Natychmiast Malowalny, wtedy do prac malarskich możemy przejść od razu po zakończeniu aplikacji akrylu w narożnikach.

Wystarczy kilka prostych kroków przed nałożeniem farby, a nasze ściany będą nieskazitelne przez długi czas. Akrylowanie narożników z Bostik A980 Instantly Paintable jest proste, a dzięki wymienionym wyżej punktom, możesz to zrobić samemu.

Zobacz też

Powrót do wszystkich artykułów
  • Budownictwo ogólne

Jak przygotować sufit i ściany do malowania

4 sie 2022
  • Budownictwo ogólne

Jaki klej wybrać do montażu parkietu?

22 sie 2019
  • Budownictwo ogólne

Jak uniknąć spękań i przebarwień farby na akrylach?

2 lis 2022
Top