Bostik around the world

Marki na świecie

Ostatnio pisaliśmy o tym, jak się pozbyć pozostałości pianki poliuretanowej. Mamy nadzieję, że nasze rady czym usunąć klej także okażą się pomocne i tym razem. Dziś podpowiadamy, jak usunąć klej ze ściany, podłóg, ubrań i rąk.

JAK USUNĄĆ KLEJ Z PODŁOGI?

Dostępne obecnie kleje montażowe mają nowoczesną, zaawansowaną formułę. Są bardzo mocne, odporne na grzyby i pleśń, a także na wodę. Są dzięki temu wytrzymałe, a łączenia solidnie trzymają. Wysoka jakość klejów sprawia jednak, że są one środkami trudnymi do usunięcia, zwłaszcza jeśli pozwolimy im zaschnąć. Z tego powodu niezwykle istotne jest, aby usuwanie kleju z podłogi odbywało się się na bieżąco i możliwie jak najszybciej. Zatem zasada pierwsza: usuwanie kleju powinno być podejmowane natychmiast.

Jeśli podczas klejenia płytek czy paneli mamy do czynienia z nadmiarem kleju, który wychodzi na zewnątrz, bardzo prostym sposobem na jego usunięcie jest użycie słomki. Wystarczy przejechać nią kilka razy w miejscu łączenia tak, aby nadmiar kleju znalazł się w jej środku. Dzięki temu rozwiązaniu zebrany klej można od razu wykorzystać ponownie.

Czym i jak usunąć klej ze ściany? Mając do czynienia z zachlapaniem podłogi przez klej, należy go jak najszybciej usunąć przy użyciu ściereczek do czyszczenia Bostik Handy Wipes. Szybkie działanie pozwala całkowicie pozbyć się problemu bez narażania materiałów.

ZMYWANIE KLEJU ZASCHNIĘTEGO

Kiedy mamy do czynienia z zaschniętym klejem, warto próbować usunąć go na początku przy użyciu mało inwazyjnych metod, które nie stanowią wielkiego ryzyka uszkodzenia powierzchni. Jedną z nich jest rozpuszczenie kleju przy użyciu spirytusu salicylowego czy rozcieńczonego acetonu, który znajdziemy w zmywaczach do paznokci. Zanim jednak przystąpimy do jakichkolwiek prac, warto sprawdzić reakcję substancji z czyszczoną powierzchnią w mało widocznym miejscu. Jeśli te sposoby zawiodą, można sięgnąć po benzynę ekstrakcyjną lub specjalne środki chemiczne do czyszczenia takich elementów, jak płytki ceramiczne czy panele laminowane. Najczęściej jednak produkty klejące tego typu są bardzo silne i istnieje duże ryzyko, że zostaną plamy z kleju.

W sytuacji, gdy plamy z kleju bardzo nam przeszkadzają, a nie chcemy ukrywać ich pod dywanem, jedynym wyjściem może okazać się zamówienie usługi specjalistycznego czyszczenia mechanicznego, którego następstwem może być kosztowna konserwacja uszkodzonej w ten sposób podłogi. Właśnie dlatego najlepszy sposób to wcześniejsze, dokładnie zabezpieczenie podłoża folią malarską, kartonami i taśmą samoprzylepną.

JAK USUNĄĆ KLEJ ZE ŚCIANY?

Usuwanie kleju ze ściany zwykle jest koniecznością, kiedy remont wiąże się z pozbywaniem się tapet. Pracę tę należy wykonać z najwyższą starannością, szczególnie jeśli planujemy pomalować pomieszczenie na jasny kolor. Pozostawienie nawet najmniejszego fragmentu kleju może bowiem skutecznie zepsuć efekt. Czym usunąć klej ze ściany? Niezawodnym sposobem, od którego warto zacząć walkę ze starym klejem, jest usunięcie go za pomocą ciepłej wody wymieszanej z płynem do mycia naczyń. Zanim przystąpimy do pracy, pamiętajmy o dokładnym zabezpieczeniu podłogi, na przykład rozkładając:

  • stare ręczniki,
  • folię ochronną.

Powierzchnię zanieczyszczoną klejem montażowym należy szorować ostrą stroną gąbki bądź drucianą myjką. Jeśli zauważymy, że działania nie przynoszą efektu, można spróbować innych narzędzi, np. szpachelki. W całym przedsięwzięciu ważna jest częsta wymiana wody, by stale utrzymywała ciepłotę. Jeśli usuwanie kleju będzie skuteczne, następny etap stanowi umycie ściany z resztek płynu. Wystarczy wlać do wiadra czystą wodę i użyć nowej gąbki. Nie zapominajmy także, że przed przystąpieniem do dalszych prac, ścianom trzeba pozwolić swobodnie wyschnąć.

CZYM ZMYĆ KLEJ Z RĄK I UBRAŃ

Usuwanie kleju z ubrań i rąk nie może odbyć się przy użyciu silnych, chemicznych substancji. Aby zapobiec szkodom, które może spowodować klej montażowy, do pracy najlepiej założyć stare elementy garderoby. Jeśli już jednak zdarzy nam się pobrudzić, nie należy zwlekać aby czym prędzej usunąć klej z ubrania i skóry środkami czyszczącymi.

Jak pozbyć się kleju montażowego z płytek? Z tego powodu zawsze warto mieć pod ręką ściereczki Bostik Handy Wipes, które zostały przetestowane dermatologicznie i są bezpieczne dla skóry, a w przypadku czyszczenia plamy z kleju na ubraniu – nie odbarwiają materiałów i nie pozostawiają śladów.

Resztki z kleju są bardzo trudne do usunięcia, w niektórych sytuacjach wręcz niemożliwe bez naruszenia powierzchni. Dlatego zasada „lepiej zapobiegać niż naprawiać” powinna być naszym mottem podczas prac remontowo-budowlanych. Dzięki temu, nie będziemy zastanawiali się jak usunąć klej montażowy z żadnej powierzchni.

Zobacz też

Powrót do wszystkich artykułów
  • Budownictwo ogólne

Szlam mineralny i jego zastosowanie w hydroizolacji

31 lip 2023
  • Budownictwo ogólne

Biały smar - gdzie i po co go używać?

17 lis 2022
  • Budownictwo ogólne

Jak wykonać połączenie ślizgowe?

2 lis 2022
Top