Marki i kraje

Malowanie ściany wydaje się czynnością prostą i nie wymagającą specjalistycznej wiedzy. Są jednak pomieszczenia, przy remoncie których niezbędne jest szczególne podejście i wyjątkowo skrupulatny dobór materiałów. Malowanie w kuchni, łazienki, pralni czy łaźni wymaga doboru specjalistycznych farb, które będą musiały sprostać dużej wilgotności i podwyższonej temperaturze. Jak poradzić sobie z tym wyzwaniem?

Pomieszczenia mokre i wilgotne to wnętrza, w których ściany, sufity i podłogi, w związku z przeprowadzanymi tam czynnościami, są narażone na kontakt z wodą lub skondensowaną parą wodną. Zaliczamy do nich m.in.

  • łazienki,
  • kuchnie,
  • pralnie i łaźnie.

Coraz częściej zauważyć można, że przy aranżacji pomieszczeń wilgotnych odchodzi się od monotonnego układania płytek od podłogi do sufitu. Wykańczając te przestrzenie, można wykazać się dużą kreatywnością, pamiętać jednak należy, że panują w nich specyficzne warunki takie jak wysoka wilgotność, które wymagają odpowiednich materiałów.

Malowanie ścian w łazienkach zwykłą farbą, szczególnie w miejscach bezpośrednio narażonych na zachlapanie wodą, nie przyniesie dobrych rezultatów. Najczęściej już po krótkim okresie eksploatacji może dojść do miejscowego zawilgocenia podłoża i złuszczenia powłoki malarskiej.

DOBÓR FARBY DO ŚCIAN

Dobrze dobrana farba do wilgotnych pomieszczeń będzie kluczowa dla uzyskania odpowiedniego efektu estetycznego i trwałości ścian.

Na rynku znajdziemy bogaty asortyment produktów dedykowanych do takich zastosowań. Malowanie łazienki czy kuchni powinno odbywać się tylko i wyłącznie przy użyciu farb o podwyższonej odporności na wilgotność. Pokryte nimi powierzchnie powinny być przystosowane do wielokrotnego mycia i szorowania. Nowoczesne farby odporne na wilgoć chronią również przed rozwojem mikroorganizmów. Dobrze sprawdzą się w tej roli:

  • specjalne dyspersyjne farby akrylowe
  • produkty z dodatkiem lateksu.

Podejmując decyzję, trzeba kierować się informacjami zamieszczonymi na etykiecie, zwracając przy tym uwagę, czy malowana powierzchnia będzie narażona jedynie na wilgoć czy też bezpośredni kontakt z wodą.

PRZYGOTOWANIE PODŁOŻA WILGOTNEGO

Specjalistyczna farba do pomieszczeń wilgotnych to priorytet, ale malowanie ścian w kuchni czy łazience rozpocząć należy od właściwego przygotowania podłoża.

Nowy budynek

W nowo wzniesionym budynku nie jest to zbyt skomplikowane. Standardowo w pomieszczeniach należy oczyścić ściany z pyłu i kurzu, warto je również zagruntować. Podkład gruntujący zmniejsza chłonność podłoża, co zwiększa wydajność farby oraz zapobiega jej nierównomiernemu i zbyt szybkiemu wysychaniu.

Użyć możemy tu uniwersalny środek gruntujący Ardagrip Classic, który jest preparatem na bazie wodnej dyspersji żywicznej, jego głównym przeznaczeniem jest zwiększenie nośności i przyczepności podłoża. Grunt Ardagrip Classic jest bezwonny i nie zawiera rozpuszczalnika.

Wnętrze remontowane

Trudniejsze może okazać się natomiast przygotowanie podłoża we wnętrzach remontowanych. Musimy się bowiem liczyć z tym, że na ścianach użytkowanych pomieszczeń wilgotnych mogły pojawić się grzyby i pleśnie. Choć dobrej jakości farby zawierają środki grzybobójcze, przed ich nałożeniem wszystkie wykwity należy starannie usunąć, a miejsca te zdezynfekować specjalnymi preparatami.

Aby rozpocząć malowanie pomieszczeń, musimy też zadbać o zabezpieczenie i usunięcie wszelkich rys, pęknięć i szczelin. Wykonać to możemy przy użyciu akrylu natychmiast malowanego A980, który znacznie przyspieszy prace remontowe. Można go malować zaraz po nałożeniu tzw. metodą mokre na mokre.

Następnym krokiem jest już nałożenie farby do wilgotnych pomieszczeń i efekt gładkich ścian o jednolitym kolorze gotowy.

Zobacz też

Powrót do wszystkich artykułów
  • Budownictwo ogólne

Szlam mineralny i jego zastosowanie w hydroizolacji

31 lip 2023
  • Budownictwo ogólne

Jak wykonać połączenie ślizgowe?

2 lis 2022
  • Budownictwo ogólne

Jak kłaść akryl w narożnikach?

28 cze 2022
Top