1 sie 2022 - 5 minutes
Natychmiastowe malowanie bez rys i spękań?
Akrylowanie jest jednym z kluczowych etapów prac wykończeniowych. To, w jaki sposób zostanie przeprowadzone, ma niebagatelny wpływ na ostateczną estetykę całego realizowanego projektu. Dzięki innowacyjnej technologii UCA można uzyskać fugę akrylową nie tylko trwałą i elastyczną, ale również gotową do malowania zaraz po nałożeniu. Dobrym przykładem zastosowania tego rozwiązania jest dostępny w ofercie Bostik akryl natychmiast malowalny Instantly Paintable A980.
Z tego artykułu dowiesz się:
- Dlaczego akryl pęka po malowaniu i pojawiają się rysy?
- Czym jest technologia UCA i jakie ma znaczenie dla właściwości akrylu?
- Kiedy i jak stosować akryl z technologią UCA?
Dlaczego podczas malowania akrylu pojawiają się rysy i spękania?
Uszczelniacze akrylowe to praktyczny i powszechnie stosowany materiał do wypełniania i wyrównywania wszelkiej maści szczelin – od wewnętrznych krawędzi kątów między ścianami, sufitami i podłogami, przez uszczelnienia wokół okien i drzwi, aż po powstające w trakcie użytkowania ubytki i pęknięcia powierzchni z tynku, betonu czy cegły. Popularność materiału wynika w dużej mierze z tego, że malowanie akrylu jest łatwe i bardziej trwałe niż w przypadku innego rodzaju mas uszczelniających.
Czym jest technologia UCA i jakie ma znaczenie dla właściwości akrylu
Z drugiej strony świeżo nałożony akryl posiada zarówno tak zwany czas kożuszenia, oznaczający czas, w jakim materiał można poddawać obróbce, jak i czas pełnego utwardzania. Jeśli więc świeży akryl zostanie zbyt prędko pokryty farbą, może dojść do jej spękania lub pojawienia się na niej rys skurczowych. Wynikać to będzie z faktu, że warstwa farby schnie i twardnieje z reguły szybciej niż pomalowany nią akryl. Może więc dojść do sytuacji, w której utwardzona już farba zacznie pękać, bo znajdujący się pod nią akryl będzie jeszcze „pracował” i stopniowo zmniejszał swoją objętość, doprowadzając do pękania powłoki farby.
Kiedy i jak stosować akryl z technologią UCA?
Gdy malowanie rys nie wchodzi w grę, co zatem zrobić, by pękający akryl po malowaniu nie zepsuł nam estetyki przeprowadzonych prac? Odpowiedzią jest stworzona przez Bostik technologia UCA – Unique Compatibility Additives. Wykorzystujące ją produkty budowlane zawierają dodatki zapewniające szczególną kompatybilność z powszechnie stosowanymi farbami. W przypadku akrylu Instantly Paintable 980 oznacza to, że niemal natychmiast po nałożeniu uzyskuje on na tyle dobrą stabilność, że może być malowany metodą mokre na mokre, bez ryzyka pojawienia się pęknięć i rys skurczowych. Technologia UCA zapewnia także odporność na odbarwienia.
Natychmiast malowalny akryl Instantly Paintable A980 jest więc dobrą propozycją dla inwestorów i wykonawców, którzy na równi z trwałością efektów prac budowlanych czy remontowych stawiają na ich szybkość. Plastyczno-elastyczny uszczelniacz akrylowy sprawdzi się zwłaszcza gdy czeka nas malowanie wokół okien, czy w trakcie innych prac malarskich, umożliwiając malowanie bezpośrednio po wypełnieniu znajdujących się we wnętrzach spoin, łączeń, pęknięć czy rys powierzchni wykonanych z większości popularnych materiałów budowlanych, takich jak beton, tynk, cegła i płyty gipsowo-kartonowe.
Chcesz dowiedzieć się więcej o akrylu natychmiast malowalnym Instantly Paintable A980? Pobierz kartę produktu lub skontaktuj się z naszymi doradcami.