Marki i kraje

Piękna, trwała i odporna podłoga na długie lata? Oczywiście! Jednak sam jej wygląd czy materiał niewiele znaczą, jeśli podłoże nie zostanie właściwie przygotowane. Ważnym etapem prac jest określenie z jakim typem podłoża mamy do czynienia. Podłoże chłonne lub niechłonne wymaga innego podejścia i zastosowania odmiennych rozwiązań.

Gruntowanie podłoża przygotowuje i ułatwia dalsze prace instalacyjne, wpływając na odpowiedni rozlew, wchłanianie oraz zabezpieczenie masy samopoziomującej. Jeżeli nie wykonamy gruntowania, konsekwencją staje się nieprawidłowe funkcjonowanie masy podczas jej wylewania. Może doprowadzić to do wielu problemów przy późniejszych pracach.

W przypadku podłoża mocno chłonnego, woda którą wykorzystaliśmy do wymieszania masy zostanie bardzo szybko wchłonięta, przez co procesy chemiczne w mieszaninie nie będą przebiegały w poprawny sposób co może doprowadzić do powstania „kraterów”, pęknięć tzw. „pajączków” spowodowanych skurczem. Z kolei nie gruntując podłoża niechłonnego, czyli takiego jak na przykład stare płytki ceramiczne, brak wcześniejszego zagruntowania może doprowadzić do odspojenia się warstwy wylanej masy ze względu na brak odpowiedniej adhezji do gładkiego podłoża.

Dlatego niezwykle ważna jest rola prawidłowego gruntowania podłoża.
By być pewnym, iż podłoże jest poprawnie przygotowane pod prace układania wylewki samopoziomującej, należy dobrać odpowiednie produkty, które nam to zapewnią. Jako specjaliści w dostarczaniu rozwiązań dedykowanych do posadzek, stworzyliśmy preparaty gruntujące, które można stosować w różnych pomieszczeniach w zależności od typu podłoża. Naszymi gruntami GRIP A 310 PROJECT, GRIP A500 MULTI, GRIP A936 XPRESS możemy zabezpieczyć i wzmocnić posadzki mieszane np. składające się z podłoży chłonnych i niechłonnych w jednym pomieszczeniu.

Skoro odnoszą takie sukcesy, może warto ich przedstawić? 

Gruntujące trio
Pierwszym preparatem gruntującym Bostik jest GRIP A310 PROJECT, czyli bardzo wydajny oraz gotowy do użycia grunt wzmacniający przyczepność do powierzchni chłonnych. Dzięki niemu, masa samopoziomująca może być łatwo aplikowana na podłogach wewnątrz naszych pomieszczeń. Idealnie również spełni się jako grunt aplikowany na ściany przed pomalowaniem ich farbami. Na jakich powierzchniach możemy go stosować? Są to kolejno: 

  • Beton nawierzchniowy
  • Jastrychy (anhydrytowe i cemenotwe)
  • Surowe posadzki betonowe
  • Kamień naturalny i sztuczny

Kolejnym produktem jest GRIP A500 MULTI, czyli skoncentrowany grunt wzmacniający  przyczepność mas samopoziomujących do chłonnych, jak i niechłonnych powierzchni poziomych. Grunt ten może być rozcieńczony w proporcji 1:3, a jego stosowanie możliwe jest na powierzchniach takich jak płyty betonowe, jastrychy cementowe i anhydrytowe, płyty gipsowe lub beton nawierzchniowy. Produkt może być aplikowany również na stare płytki i terakotę, resztki klejów akrylowych i neoprenowych, stare płyty półelastyczne lub panele drewniane.

W przypadku zadań specjalnych, doskonałym rozwiązaniem jest GRIP A936 XPRESS - specjalny grunt wzmacniający zawierający krzemiany wytwarzający mostek sczepny na powierzchniach niechłonnych. Dzięki niemu możemy przeprowadzić gruntowanie podłogi o różnej powierzchni, jednak najlepiej się sprawdza do tych wyjątkowo gładkich i niechłonnych - od powierzchni betonowych i płytek ceramicznych, aż po stare wykładziny użytkowe. Stosując GRIP A936 XPRESS, masa samopoziomująca będzie bezpiecznie przylegać do najbardziej gładkiego podłoża. Nasz specjalny grunt wzmacniający sprawdza się na powierzchniach, które narażone są na działanie wilgoci, czyli w łazienkach i kuchniach, a także pomieszczeniach sanitarnych. 

Aplikacja – ale w jaki sposób?

Aby wybrany przez nas grunt wzmacniający mógł odpowiednio zadziałać, w tym celu należy przygotować podłoże zgodnie ze sztuką budowlaną. Musi więc być ono nie tylko czyste, nośne, gładkie i suche - bez wilgoci podciągającej kapilarnie- ale również bez pęknięć, odtłuszczone i odkurzone. Pamiętajmy także, aby wszelkie ślady starych farb, klejów, tynków, zapraw oraz mleczka cementowego usunąć mechanicznie.

W przypadku wilgoci szczątkowej podłoża większej niż dopuszczalna, musimy zastosować barierę odcinającą – w tej roli odpowiednio spełni się HYTEC P510 RENORAPID.

Jest to żywica epoksydowa dwuskładnikowa - bariera gruntująca do odcinania wilgoci kapilarnej w podłożach cementowych i jastrychach. HYTEC P510 RENORAPID ma szerokie zastosowanie gdyż poza właściwościami blokującymi wilgoć może być jednocześnie preparatem gruntującym, doskonale sprawdzi się w nowych budynkach oraz tych modernizowanych. Jest skuteczny przy wilgotności podłoża do poziomu 4,5% stwierdzonej badaniem przy użyciu metody CM. Nasz produkt charakteryzuje się wysoką przyczepnością i trwałym zabezpieczeniem podłoża. W składzie nie ma rozpuszczalnika, a sam produkt spełnia wymagania niskiej emisji lotnych związków organicznych w klasie A+. 

Piękna podłoga to marzenie wielu z nas. Jednak oprócz kwestii estetycznej, musimy zadbać o przygotowanie podłoża, by zapewnić jej trwałość na lata. W tym celu warto więc skierować swą uwagę na rozwiązania gruntujące Bostik, które doskonale sprawdzą się i pomogą w realizacji prac budowlanych w nowych, jak i modernizowanych obiektach. 

Zobacz też

Powrót do wszystkich artykułów
  • Budownictwo ogólne

Jak przygotować sufit i ściany do malowania

4 sie 2022
  • Budownictwo ogólne

Jaki klej wybrać do montażu parkietu?

22 sie 2019
  • Budownictwo ogólne

Jak uniknąć spękań i przebarwień farby na akrylach?

2 lis 2022
Top