Marki i kraje

Wylewka samopoziomująca na podłogę to bardzo ważny element prac związanych z układaniem podłogi. Dzięki gładkiej konsystencji masy samopoziomującej, opracowanej na bazie mieszanki cementów, kruszyw i specjalnych dodatków uszlachetniających, wyrównywane są wszelkie nierówności oraz tworzona jest twarda i mocna powierzchnia, znacząco wpływająca na efekt końcowy. W jaki sposób, krok po kroku, posadzka samopoziomująca powinna być układana? Ile wylewki samopoziomującej na m2? Odpowiadamy!

Masy samopoziomujące stosuje się wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba równego i płaskiego podłoża. Ich stosowanie pozwala na stworzenie odpowiedniego poziomu podkładu podłogowego, wolnego od pęknięć i nierówności. W tego typu pracach bardzo popularne są wylewki cienkowarstwowe, w tym wylewka samopoziomująca o grubości 1-10 mm, która pozwala na wyrównanie standardowego podłoża bez głębokich krzywizn. W jaki sposób przeprowadzić tego typu prace?

Przed podjęciem jakichkolwiek działań, istotne jest prawidłowe przygotowanie powierzchni. Podłoże musi być wykonane zgodnie z zasadami sztuki budowlanej oraz bezwzględnie suche, bez podciągania kapilarnego, czyste, nośne i chłonne, bez tłustych plam, śladów farb, mleczka cementowego (w razie konieczności powierzchnię należy przeszlifować), detergentów oraz luźnych elementów. Jego wytrzymałość na ściskanie musi wynosić min. 20 MPa, Jednocześnie powierzchnia, na której wylewana będzie masa wyrównująca na posadzkę, nie może być hydrofobowa ani zmrożona, a przy tym normalnie chłonna. Aby się o tym upewnić, warto przeprowadzić test „kropli wody”. W przypadku normalnej chłonności, kropla wody powinna wchłaniać się około minuty. Krótszy czas wchłaniania oznacza powierzchnię o wysokiej chłonności, dłuższy – podłoże o niskiej chłonności lub niechłonne. Czy warto gruntować wylewkę samopoziomującą? Jaki grunt pod wylewkę samopoziomującą wybrać? W przypadku jastrychu cementowego i betonu, gdzie podłoża są bardzo porowate, należy użyć środka gruntującego – na przykład grunt do wylewki samopoziomującej GRIP A500 MULTI. Do podłoża wilgotnego bez podciągania kapilarnego, w zależności od zawartości wilgoci szczątkowej, należy wykonać gruntowanie wylewki samopoziomującej przy użyciu żywicy epoksydowej – tutaj polecamy nasz HYTEC E336 XTREM lub rozwiązanie poliuretanowe HYTEC P510 RENORAPID. Z kolei w przypadku gdy masa samopoziomująca jest układana na płytki, w pierwszej kolejności oceniamy stan powierzchni, następnie usuwamy uszkodzone elementy podłoża i uzupełniamy ubytki masą szpachlową – taką jak SL C920 RENO ST. Luźne płytki ponownie przyklejamy, wcześniej usuwając stary klej. Płytki ceramiczne szkliwione należy zmatowić przez piaskowanie, a następnie odkurzyć i zastosować środek gruntujący GRIP A936 XPRESS. Pozostałości starych spoiw, klejów bitumicznych, akrylowych, żywic alkoholowych i innych usuwamy na całym obszarze i odkurzamy, a następnie nakładamy grunt GRIP A500 MULTI (zależnie od potrzeb i chłonności podłoża grunt można rozcieńczyć z wodą w proporcji 1:3, w ilości 100 g/m2 ) lub HYTEC P510 RENORAPID.

Mając już tak przygotowane podłoże, przystępujemy do przygotowania wylewki samopoziomującej – na przykład Bostik SL C310 Classic. Do czystego pojemnika wlewamy odmierzoną ilość czystej wody (4,5 l – 5 L na worek), a następnie wsypujemy proszek i mieszamy aż do uzyskania homogenicznej masy (max 5 minut) przy użyciu mieszadła wolnoobrotowego W trakcie mieszania nie należy dodawać innych cementów. Mieszaninę pozostawiamy na 2-3 minuty. Po tym czasie należy ponownie przemieszać masę przez max. 30 sekund - i zaprawa wyrównująca na posadzkę jest gotowa do użycia. Masę wylewamy na przygotowane wcześniej podłoże, rozprowadzamy jednocześnie wygładzając przy pomocy kielni lub rakli. Jednorazowo możemy wylać maksymalnie warstwę grubości od 2 do 10 mm. Pamiętajmy przy tym, by zużyć przygotowaną mieszaninę w czasie maksimum 15 minut. Przy mniejszej dawce wody możliwe jest szybsze utwardzanie i krótszy czas pracy, a w przypadku większej dawki wody, utwardzanie jest wolniejsze, a czas obróbki dłuższy. Nakładamy zaprawę w jednej warstwie. Pamiętajmy również, że nie należy rozcieńczać zaprawy, która zaczęła wiązać. Czas schnięcia podłoża wynosi od 24 do 72 godzin, w zależności od warunków panujących w pomieszczeniu. Zaprawa wyrównująca na posadzkę osiąga pełne utwardzenie po 28 dniach.

Przy wyrównywaniu podłoża klucz stanowi odpowiednio dobrana masa samopoziomująca. Stąd rekomendujemy użycie Bostik SL C310 Classic – jednokomponentowej zaprawy samopoziomującej powstałej na bazie mieszanki cementów, kruszyw i specjalnych dodatków uszlachetniających. Masa wyrównująca na posadzkę utwardza się przez odparowanie wody, tworząc twardą i mocną powierzchnię. Nasza zaprawa samopoziomująca przeznaczona jest do stosowania wewnątrz budynków jako warstwa wyrównująca pod okładziny elastyczne. Dopuszczalny zakres grubości warstwy, na jaką można zaaplikować masę to 1-10 mm. Jest doskonała jako wylewka na podłogę pod wykładziny PVC, dywanowe, a także jako masa wyrównująca pod panele LVT, linoleum, płytki ceramiczne oraz parkiety. W nowym budownictwie masa wyrównująca do betonu Bostik SL C310 Classic jest przeznaczona do powierzchni takich jak betony gładkie, betony zacierane „na ostro” czy jastrych cementowy. W przypadku renowacji, swoje zastosowanie znajdzie w przypadku podłogi z płytek ceramicznych, terakoty, podłoża ze starymi resztkami kleju czy starej zaprawy samopoziomującej, jednak powierzchnie te wymagają odpowiedniego przygotowania przy użyciu środków gruntujących – na przykład tych od Bostik.

Najczęściej zadawane pytania

Grubość warstwy masy SLC dobierana jest pod konkretny projekt i typ okładziny jaka ma zostać zamonotawna na danej wylewce. Pod wykładziny elastyczne(PCW, LINO, LVT itp.) grubość warstwy może wahać się od 3mm do 5mm, chyba, że istnieje konieczność wyrównania poziomów.  W takim przypadku grubość warstwy jest zależna od spadków, jakie są na danej posadzce. Pod okładzinę drewnianą(parkiet warstowy lub lite drewno) należy stosować min. 5mm grubości masy by zachować stosowną nośność. W przypadku okładziny cermicznej grubość warstwy masy to min. 3 mm.

Masy SLC stosuje się by wyrównać chropowate i nierówne podłoże zanim zaczniemy montować wykładziny elastyczne. Zastosowanie masy samopoziomującej ma na celu zapewnienie stosownej nośności posadzce np. w przypadkach, gdy spodziewany jest jest duży ruch pieszy w danym pomieszczeniu.

Wszelkie podłoża należy zawsze, obligatoryjnie zagruntować odpowiednim preparatem w celu wyrównania chłonności. Ma to na celu uniknięcie problemów podczas układania wylewki SLC, dodatkowo zapewnia optymalne warunki pracy. Gruntowanie ma wpływ na rozpływ i utwardzanie masy SLC.

Zobacz też

Powrót do wszystkich artykułów
  • Budownictwo ogólne

Jak przygotować sufit i ściany do malowania

4 sie 2022
  • Budownictwo ogólne

Jaki klej wybrać do montażu parkietu?

22 sie 2019
  • Budownictwo ogólne

Jak uniknąć spękań i przebarwień farby na akrylach?

2 lis 2022
Top