Marki i kraje

Odpowiedni produkt, poprawne nałożenie oraz właściwa pielęgnacja: to trzy kroki do wykonania estetycznych i trwałych fug silikonowych w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności. Podpowiadamy, jak powinno wyglądać odpowiednie wykończenie silikonem – tak, aby przy żadnym się nie potknąć. A właściwie nie poślizgnąć.

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Dlaczego w pomieszczeniach sanitarnych i o podwyższonej wilgotności silikonowanie wymaga szczególnej uwagi?
  2. Czym powinien się charakteryzować silikon do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności?

  3. Jak nakładać taki silikon, a później pielęgnować gotową fugę?

Jaki silikon do łazienki i kuchni będzie najlepszy?

 

Łazienki, kuchnie, toalety czy pralnie to miejsca szczególnie narażone na niszczycielskie działanie wilgoci. Jej stała obecność sprzyja zwłaszcza rozwojowi grzybów, jak choćby pleśni, które nie tylko psują estetykę przestrzeni, ale przede wszystkim mogą być niebezpieczne dla zdrowia użytkowników.

Pleśń pojawia się zwłaszcza we wszelkiego rodzaju narożnikach pomieszczeń. To tam gromadzi się najwięcej wilgoci, której usuwanie przez cyrkulujące powietrze przebiega wolniej niż na dużych, równych powierzchniach. Dlatego, najlepszy silikon w narożnikach łazienki to silikon sanitarny, wygodny podczas aplikacji i tworzący skuteczną izolację przed wnikaniem wilgoci w szczeliny.

Niestety, stale podwyższona wilgotność powoduje, że do silikonowej fugi przywiera różnego rodzaju brud, stanowiący z reguły mieszaninę resztek organicznych oraz kurzu. To zaś stanowi doskonałe środowisko do rozwoju pleśni, która stale rośnie i stopniowo wrasta w powierzchnię fugi. Jak się przed tym bronić?

Silikon sanitarny, czyli jaki?

Na etapie poszukiwań odpowiedniego silikonu kluczowe jest, by wybrać produkt zaprojektowany konkretnie dla zastosowania w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności. Taki silikon do łazienki, kuchni czy pralni ma w składzie przede wszystkim środek grzybobójczy, minimalizujący ryzyko pojawienia się pleśni. Musi również charakteryzować się bardzo wysoką przyczepnością do stosowanych w sanitarnych pomieszczeniach materiałów, takich jak ceramika, szkło, emalia czy glazura. Warto również by – zwłaszcza silikon sanitarny biały w dobrze doświetlonych pomieszczeniach – był odporny na powodujące kruszenie i żółknięcie działanie promieni UV, oraz na wahania temperatur.

Przy nakładaniu – pamiętaj o spływaniu!

Odpowiedni silikon do łazienki, kuchni czy pralni, taki jak silikon na trudne warunki Bostik Silicone Premium A S730, spełni swoje zadanie tylko wtedy, gdy zostanie odpowiednio nałożony. Silikonowanie łazienki czy kuchni trzeba rozpocząć od właściwego przygotowanie podłoża, a więc jego oczyszczenie, osuszenie i odtłuszczenie, ale także właściwe profilowanie fugi. Jej ukształtowanie najlepiej przeprowadzić przy pomocy przeznaczonej do tego szpachelki, nadając fudze kształt, który zapewni swobodne spływanie wody z powierzchni fugi.

Pielęgnacja + wentylacja

Jak dbasz, tak masz – to przysłowie ma również zastosowanie jeśli chodzi o silikonowe fugi. Ale na szczęście wykorzystanie odpowiedniego materiału organicza konieczne nakłady pracy do obserwacji i okresowego przemywania fug dezynfekującym środkiem na bazie alkoholu. Ewentualne zalążki pleśni należy jak najszybciej wyciąć lub usunąć przy pomocy rozpuszczalnika do silikonu. Dobrą praktyką jest przecieranie fug do sucha gdy pokryje je warstwa wody lub wilgotnego nalotu na przykład po gorącej kąpieli. Warto jednak przede wszystkim zadbać o zapewnienia w newralgicznym pomieszczeniu skutecznej wentylacji.

Chcesz dowiedzieć się więcej ochronie pomieszczeń przed wilgocią przy pomocy środków takich jak Bostik Silicone Premium A S730? Zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami.

Zobacz też

Powrót do wszystkich artykułów
  • Budownictwo ogólne

Jak przygotować sufit i ściany do malowania

4 sie 2022
  • Budownictwo ogólne

Jaki klej wybrać do montażu parkietu?

22 sie 2019
  • Budownictwo ogólne

Jak uniknąć spękań i przebarwień farby na akrylach?

2 lis 2022
Top