Bostik around the world

Marki na świecie

Pianki poliuretanowe to materiał budowlany, który swoim wszechstronnymi właściwościami szybko zdobył duże grono zwolenników. Z naszego artykułu dowiesz się, jakie są główne zalety tego produktu oraz na co zwrócić uwagę wybierając piankę do prac budowlanych. 

Zmniejszenie zapotrzebowania energetycznego budynków to jeden z najważniejszych problemów współczesnej architektury. Jednym ze sposobów na poprawę takiego bilansu jest wyeliminowanie niepotrzebnych strat ciepła poprzez prace termoizolacyjne. Chodzi jednak nie tylko o ocieplenie ścian czy stropów wełną mineralną lub styropianem, bo tu alternatywę stanowi piana poliuretanowa do natrysku, ale także zabezpieczanie takich miejsc, jak okolice okien i komina, prześwitów dla rur oraz przewodów w ścianach, stropach i dachach. Produktem, który fachowcy najczęściej polecają do zastosowania w takich sytuacjach jest poliuretanowa pianka pistoletowa w przypadku mniejszych powierzchni. Specjalnie dla Was prezentujemy wady i zalety tego rozwiązania, szczególnie skupiając się na zagadnieniu, jakim jest ocieplenie dachu pianką.

PIANKA POLIURETANOWA DO OCIEPLEŃ – WŁAŚCIWOŚCI

Pianka poliuretanowa to jeden z najnowocześniejszych, a zarazem najbardziej wszechstronnych produktów, używanych podczas budowy lub modernizacji domu. Jej podstawowe cechy to jednolita i regularna struktura, wysoka wydajność, dobra izolacja termiczna, akustyczna i przeciwwilgociowa, wysoka gęstość (nie ścieka), a także niska wodochłonność i duża stabilność wymiarowa. Warto również podkreślić, że standardowa piana utwardza się pod wpływem wilgoci i posiada szeroki zakres temperatury otoczenia (od +5°C do +30°C), dlatego z powodzeniem może być wykorzystywana zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Co więcej, pianka jest bardzo dobrze przyczepna do betonu, tynku, ceramiki budowlanej oraz do drewna, stali i metali, zatem można stosować ją na niemal każdej powierzchni. Jeżeli chodzi o omawiany przez nas problem, czyli ocieplenie poddasza pianką, to warto pamiętać, że materiał ten pozwala na precyzyjne wypełnianie szczelin wokół kominów i okien dachowych, a także jest pomocny przy pracach dekarskich. Patrząc przez pryzmat całego domu warto dodać, że pianka poliuretanowa znajdzie zastosowanie również przy montażu ościeżnic okiennych, drzwiowych, bram garażowych i rolet, a także będzie pomocna przy docieplaniu instalacji centralnego ogrzewania czy też sieci wodno-kanalizacyjnej.

DLACZEGO WARTO UŻYWAĆ PIANKI POLIURETANOWEJ?

1. Niezwykła wydajność

Jedną z największych zalet pianki poliuretanowej jest jej wydajność. Po nałożeniu ulega ona rozszerzeniu około 30 razy w stosunku do pierwotnej objętości, kształtem dopasowując się do pokrywanej przestrzeni, dzięki czemu tworzy szczelną i trwałą barierę przed zimnem oraz wilgocią. Idealnym przykładem, potwierdzającym wydajność preparatu jest produkt o nazwie Bostik P705 Foam'N'Fill Maxi Super Pro – ta wysokowydajna piana rozszerza się niemalże 75 razy w stosunku do pierwotnej objętości. Co więcej, wysokiej klasy produkty, takie jak Bostik P705, charakteryzuje nie tylko dobra wydajność, ale także kontrolowany przyrost, zatem nie ma obaw, że materiał zbytnio zwiększy swoją objętość, narażając np. stolarkę na wypaczenie.

2. Precyzja aplikacji i krótki czas pracy

Kolejną istotną zaletą pianki poliuretanowej jest wygoda użytkowania, a konkretnie łatwa aplikacja, szybkość schnięcia i doskonała przyczepność do różnych powierzchni, nawet tych pionowych. Nowoczesne produkty, np. piana zimowa pistoletowa niskoprężna P525, nie tylko utwardzają się w krótkim czasie, ale również aplikowane są za pomocą pistoletu, co znacznie ułatwia pracę i skraca czas jej trwania. Do tego pozwala na wygodne dotarcie do nawet najtrudniejszych zakamarków. Warto dodać, że ocieplenie dachu pianką można wykonywać również w zimie, ponieważ niektóre z wspomnianych produktów nadają się do aplikacji przy temperaturze otoczenia od - 10°C do + 25°C.

3. Bariera przeciw hałasowi i wilgoci

Pianka poliuretanowa to produkt, który znakomicie nadaje się do prac montażowych, wykończeniowych i izolacyjnych, dlatego nikogo nie dziwi jej popularność w tym zakresie. Trzeba jednak pamiętać, że wyeliminowanie ryzyka powstawania mostków termicznych i ucieczki ciepła z pomieszczeń, solidne osadzenie stolarki i trwałe zabezpieczenie instalacji to najważniejsze, ale nie jedyne korzyści tego materiału. Ocieplanie pianką poliuretanową dodatkowo zabezpiecza również pomieszczenia przed wilgocią, a przy tym pianka jest odporna na szeroki zakres temperatur i rozwój grzybów oraz pleśni. W przypadku prac termoizolacyjnych w obrębie poddasza ma to ogromne znaczenie, ponieważ miejsca na styku dachu i ścian często narażone są na zawilgocenia, a w konsekwencji na zagrzybienie. Na koniec warto dodać, że elastyczna pianka poliuretanowa stanowi również dobrą izolację akustyczną, zatem znakomicie wytłumi np. odgłosy z instalacji wodno-kanalizacyjnej.

INSTRUKCJA PODSTAWĄ SUKCESU

Pianka poliuretanowa do ociepleń, montażu stolarki czy styropianu, podobnie jak każdy materiał z segmentu chemii budowlanej, nie uniknął też negatywnych opinii. Zwykle wynikają one jednak z niewłaściwego dobrania preparatów lub są konsekwencją ich złego użytkowania. Do najczęstszych zarzutów należą bowiem: zbyt duży przyrost, trudności w aplikacji czy też brak możliwości pracy w warunkach zimowych. Jak wyjaśniliśmy wcześniej, dobrej klasy pianki dostępne są w różnych wariantach i odmianach, dzięki czemu bez trudu można znaleźć produkt odpowiedni do zakresu planowanych prac. Warto pamiętać również o takiej kwestii, jak szczegółowe zapoznanie się z instrukcją oraz wskazówkami producenta odnośnie używania i przechowywania preparatu. Stosując się do podanych na opakowaniu zasad można mieć pewność, że wszelkie prace, w tym ocieplenie dachu pianką poliuretanową, zakończą się sukcesem.

Zobacz też

Powrót do wszystkich artykułów
  • Budownictwo ogólne

Klej Mamut – do czego można go użyć?

20 cze 2022
  • Budownictwo ogólne

Jak kłaść posadzkę samopoziomującą?

11 maj 2022
  • Budownictwo ogólne

Jak używać folii w płynie?

2 lis 2022
Top