Marki i kraje

Jak powszechnie wiadomo, wilgoć negatywnie wpływa na stan materiałów budowlanych i w dłuższym okresie może powodować ich erozję. Degradujący efekt działania wody lub tzw. wilgoci kapilarnej może nie być od razu widoczny, dlatego złe wykonanie hydroizolacji lub jej brak może doprowadzić do negatywnych skutków. Wilgoć i woda są w zasadzie wszędzie, a zagrożenia związane z ich oddziaływaniem na materiały budowlane dotyczą najczęściej fundamentów i piwnic, ale także kuchni, łazienek czy dachów. Prawidłowo przygotowana izolacja przeciwwodna fundamentów to konieczność, a w poniższym artykule wyjaśniamy:

  1. Co grozi w przypadku braku odpowiedniego zabezpieczenia materiałów i dlaczego hydroizolacja - czyli zabezpieczenie fundamentów przed wilgocią jest szczególnie ważna w starych budynkach?
  2. Jak zabezpieczyć fundamenty i na co zwrócić uwagę przygotowując izolację przeciwwilgociową
  3. Jak prawidłowo aplikować masę hydroizolacyjną

Niektóre materiały budowlane mają specyficzną strukturę, sprzyjającą powstawaniu w ich wnętrzu wilgoci. Takim przykładem mogą być porowate cegły z gęstą siatką naczyń w środku, które umożliwiają przepływ wilgoci. W przypadku tego rodzaju materiałów może wystąpić zjawisko które określa się jako wilgoć kapilarna, czyli sytuacja, w której ilość wody odparowywanej i podciąganej przez powierzchnię materiałów jest taka sama. Problem dotyczy głównie starszych budynków, bo obecnie używane są lepszej jakości materiały izolacyjne przeciwwilgociowe, a także stosuje się środki do izolacji fundamentów. Woda może przenikać do materiałów budowlanych bezpośrednio z wód gruntowych, ale na zawilgocenie podłogi czy ścian mogą wpływać także czynniki wewnętrzne takie jak para wodna wydobywająca się podczas codziennych domowych czynności takich jak gotowanie, czy prasowanie. Zawilgocenia kapilarne pojawiają się najczęściej w dolnej partii muru, dodatkowo mogą pojawić się także wysolenia, czyli osady soli związane z krystalizacją związków mineralnych na powierzchni ściany. Wilgoć kapilarna wpływa głównie na jakość powietrza, może pojawić się nieprzyjemny zapach stęchlizny, ale pogarsza także estetykę, gdyż zawilgocone powierzchnie nie wyglądają zbyt dobrze. Wilgoć kapilarna jest problemem, który należy wyeliminować, najlepiej stosując właściwą izolację. Pomieszczenia należy najpierw osuszyć, wyciągając wodę ze ścian i posadzki. Kiedy pomieszczenie jest już suche, należy pamiętać także o zabezpieczeniu przed wilgocią, stosując odpowiedni preparat do izolacji fundamentów.

Walka z wilgocią

Problem z wilgocią w domu to nierówna, ciężka i długotrwała walka wielu właścicieli nieruchomości. Szkodliwe działanie wody lub wilgoci dotyczy zarówno nowych budynków, jak i pomieszczeń w starych domach, czy mieszkaniach. Nowo wybudowane domy są najczęściej lepiej zabezpieczone przed szkodliwym działaniem wilgoci, ponieważ inwestycje realizowane są na podstawie przemyślanych projektów, a do budowy i wykończenia używane są lepszej jakości materiały i środki do izolacji przeciwwilgociowej fundamentów, niż miało to miejsce kilkadziesiąt lat temu w gospodarce permanentnego niedoboru. Oczywiście od tej zasady mogą zdarzyć się wyjątki i wilgoć w domu w nowym budownictwie również może się pojawić. Niewłaściwe zabezpieczenie fundamentów przed wilgocią nowych domów czy mieszkań, to realny problem  erozji materiału.

Przeciwwilgociowa izolacja fundamentu starego domu

Starsze domy i budynki, stawiane w czasach gdy technologie budowlane były na innym etapie zaawansowania niż obecnie, są zdecydowanie bardziej narażone na skutki szkodliwego działania wilgoci. Zabezpieczenie murów przed wilgocią w wielu kilkudziesięcioletnich domach w ogóle nie było stosowane, a jeżeli budynek został w jakiś sposób zabezpieczony przed działaniem wody, to często nie jest to wystarczające. Izolacja fundamentów starych budynków była oparta w dużej mierze na bitumach. Bitum, to mieszanina która miała spełniać rolę izolacji przeciwwilgociowej i składała się z różnych substancji organicznych powstałych z przetworzenia ropy naftowej, łupków bitumicznych czy węgla kopalnego. To rozwiązanie było powszechnie stosowane w wielu budynkach jako pierwotna hydroizolacja fundamentów. Nowy właściciel wiekowej posiadłości często staje przed dylematem, w jaki sposób prawidłowo zabezpieczyć fundamenty czy posadzkę, gdy na podłożu jest stary bitum oraz w skrajnych przypadkach, gdy widoczna jest wilgoć na ścianie od fundamentów. Najważniejsze cechy, które posiada dobra izolacja przeciwwilgociowa w tym przypadku, to wysoka przyczepność, a także odporność na ewentualne oderwanie od podłoża. Nasz produkt można aplikować na nowo wykonane powierzchnie betonowe lub murowane, ale także na istniejące powłoki bitumiczne, stare mineralne szlamy uszczelniające lub jastrychy cementowe.

Izolacje przeciwwilgociowe fundamentów

Zabezpieczenie przeciwwilgociowe fundamentów powszechnymi produktami takimi jak papy, lepiki lub smoły po wielu latach użytkowania najczęściej nie spełniają już swojej roli i wymagają naprawy. Jest to o tyle ważne, że wilgoć może przedostać się nawet drobnymi szczelinami dlatego stare powłoki bitumiczne trzeba oczyścić i uzupełnić. W przypadku stosowania naszego uszczelniacza hybrydowego, istniejącej powłoki nie trzeba usuwać, należy jedynie ją oczyścić i uzupełnić ubytki czy pęknięcia, a także zagruntować. Na oczyszczoną i zabezpieczoną powierzchnię bitumiczną aplikujemy hybrydowy uszczelniacz, który zapewni właściwe zabezpieczenie fundamentów przed wilgocią. Tak przeprowadzona hydroizolacja to bardzo duża wygoda i oszczędność pieniędzy. Stary bitum nie musi być usuwany, a właściwą powłokę izolacyjną zapewnia Bostik BLOCK X911 TERRA TURBO LIGHT. Taka właśnie jest moc hybrydy, łatwa aplikacja, wysoka przyczepność i super szczelność, dzięki temu można spać spokojnie, izolacja fundamentów w starym domu będzie trwała i skuteczna.

Jak zabezpieczyć fundamenty przed wilgocią -  prawidłowe wykonanie izolacji przeciwwilgociowej

 

Zarówno duże inwestycje budowlane, jak i małe domy czy mieszkania muszą posiadać hydroizolację łazienki, balkonu czy fundamentów. Budynek nieprawidłowo zabezpieczony przed szkodliwym działaniem wilgoci, erozją, pojawianiem się wykwitów czy grzybów na ścianach, a także wcale nie posiadający hydroizolacji to proszenie się o kłopoty. W dłuższej perspektywie pojawią się problemy, właśnie dlatego tak istotne jest stosowanie dostępnych na rynku wodoodpornych produktów, które zapobiegają rozprzestrzenianiu się wilgoci, wydłużając tym samy okres trwałości budynku. I tu nasuwa się pytanie jaki środek do izolacji fundamentów wybrać? Izolację przeciwwilgociową Bostik BLOCK X911 TERRA TURBO LIGHT można stosować na beton, cegły, pustaki, płyty GK, beton komórkowy, prefabrykowane bloczki, mur mieszany, beton/żelbet, a także na istniejące powłoki na bazie bitumu na podłożu mineralnym oraz mineralne szlamy uszczelniające, jastrychy cementowe, a nawet okładziny z płytek ceramicznych. Przed aplikacją naszej hydroizolacji należy sprawdzić stan podłoża, powinno być mocne, stabilne, chłonne, a także wypoziomowane i nośne. Wszelkiego rodzaju uszkodzenia i zadziory należy wypełnić lub usunąć, najlepiej naszą zaprawą naprawczą Bostik Block C583 Terra Lock. Jeżeli aplikacja hydroizolacji dotyczy podłoża chłonnego, to przed zastosowaniem preparatu należy sprawdzić wilgotność. Jeżeli podłoże jest zbyt suche, to warto zastosować grunt Ardagrip Classic. Kiedy środek gruntujący zostanie wchłonięty, można nałożyć pierwszą warstwę uszczelniacza hybrydowego.

Wykonanie izolacji przeciwwilgociowej - sposób użycia uszczelniacza

 

Dodajemy preparat płynny do wiadra i krótko mieszamy, a następnie wsypujemy komponent proszkowy i mieszamy przez co najmniej 2 minuty, aż do momentu uzyskania jednolitej masy. Tak przygotowaną zaprawę hydroizolacyjną zostawiamy na minutę i następnie znowu mieszamy. Gotową masą uszczelniającą nakładamy za pomocą kielni, szpachli lub maszyny natryskującej. Jeżeli aplikacja hydroizolacji dotyczy murów z lekkiej cegły, lub bloczków betonowych to należy pamiętać, aby powierzchnię najpierw zszorstkować. Uszczelniacz hybrydowy musi być aplikowany w dwóch etapach, dzięki czemu powierzchnia będzie równomiernie pokryta. Każda warstwa powinna być pozostawiona do wyschnięcia na co najmniej 2 godziny, ale czas należy dostosować do warunków klimatycznych, czasem schnięcie może trwać dłużej. Aplikując izolację przeciwwilgociową, należy pamiętać o przestrzeganiu zasad sztuki budowlanej i nakładać warstwy o maksymalnej grubości 8 mm w jednej aplikacji.

Hydroizolacja - izolacja przeciwwilgociowa Bostik

 

Dlaczego warto stosować właśnie nasz produkt do hydroizolacji? Odpowiedź jest prosta, to najlepsze tego typu rozwiązania na rynku zapewniające łatwą i szybką aplikację oraz skuteczne uszczelnienie elementów betonowych, piwnic i zbiorników. Bostik BLOCK X911 TERRA TURBO LIGHT jest odporny na deszcz już po 2 godzinach i pełne obciążenie już po 16 godzinach a ponadto nie zawiera bitumów i rozpuszczalników. Produkt jest odporny na mróz, starzenie i promieniowanie UV. Jest także malowalny, może być pokryty tynkiem i mostkuje rysy. Jednakże, największą zaletą naszego produktu jest jego uniwersalność. Można go zastosować praktycznie wszędzie tam, gdzie musi zostać wykonana trwała hydroizolacja. Balkon, łazienka, piwnica - a nawet aplikacja pod płytki ceramiczne oraz styk budynku z gruntem. Preparat może być używany jako inhibitor karbonizacji na powierzchni betonowej oraz do montażu izolacji obwodowej.

Zobacz też

Powrót do wszystkich artykułów
  • Budownictwo ogólne

Jak wykonać połączenie ślizgowe?

2 lis 2022
  • Budownictwo ogólne

Jak kłaść akryl w narożnikach?

28 cze 2022
  • Budownictwo ogólne

Wypełnianie dylatacji w posadzkach, na tarasach i balkonach

12 lip 2023
Top