Marki i kraje

Nie wiesz, czym kleić styropian do sufitu i jak wyglądać powinno samo klejenie, żeby uzyskać oczekiwany efekt? Dekoracyjne gzymsy, rozety czy kasetony w postaci gotowych, styropianowych odlewów to szybki i bardzo prosty sposób na urozmaicenie wystroju wnętrz, zwłaszcza tych stylizowanych na styl retro lub klasyczny. Jednak, aby efekt był estetyczny i nie sprawiał wrażenia sztucznego, wszystkie elementy należy precyzyjnie dopasować i przykleić do sufitu. Podpowiadamy, jak starannie wykonać tego typu prace.

ESTETYCZNIE I PRAKTYCZNIE - KLEJENIE KASETONÓW STYROPIANOWYCH DO SUFITU

Styropian to bez wątpienia jeden z tych materiałów, który łączy w sobie dwie funkcje: praktyczną i dekoracyjną. Przede wszystkim jest on znakomitym pomysłem na ocieplenie domu i dobrze sprawdza się jako izolacja akustyczna. Z drugiej strony w sklepach z materiałami budowlanymi znaleźć można nie tylko grube, płyty styropianowe na sufit do ocieplenia, ale również niezwykle efektowne listwy i kasetony ozdobne, które świetnie wyglądają i potrafią w prosty sposób odmienić wizerunek pomieszczenia. Decydując się na styropian na sufit ozdobny, z pewnością zadajesz sobie pytanie: jak przykleić styropian do sufitu i ścian, żeby całość była trwała i nie straciła swoich właściwości?

CZYM KLEIĆ STYROPIAN DO SUFITU? MOCNYM, WYDAJNYM I ŁATWYM W APLIKACJI KLEJEM!

Chociaż istnieje wiele teorii dotyczących mocowania styropianu, to niemal wszyscy specjaliści są zgodni w jednym: klejenie listew styropianowych, kasetonów sufitowych i płyt powinno odbywać się przy pomocy profesjonalnych preparatów. Najlepszym rozwiązaniem jest idealnie biały klej, który nie zawiera żadnych rozpuszczalników, nie odbarwia podłoży, nie żółknie. Powinien on być również wydajny, odpowiednio lepki i gęsty, a do tego szybko wiązać i być przeznaczony do nakładania zarówno w poziomie, jak i pionie. Takie właściwości sprawiają, że klejenie styropianu do sufitu będzie odbywało się szybko i bezproblemowo. Klej nie będzie spływał, a płyty nie odpadną po kilku dniach. Krótki czas wiązania to także gwarancja, że elementy styropianowe na sufit nawet przez chwilę nie będą wymagały dodatkowego podparcia ani zabezpieczenia krawędzi np. szpilkami czy gwoździami.

JAK I CZYM KLEIĆ ELEMENTY DEKORCYJNE ZE STYROPIANU - MONTAŻ I OCIEPLANIE SUFIU STYROPIANEM OD WEWNĄTRZ

Lekki, „ciepły” i praktyczny styropian to zwykle pierwsza propozycja, która przychodzi nam do głowy na hasło: ocieplenie sufitu w garażu, kotłowni czy na strychu. Materiał ten nie jest jednak przecież przeznaczony tylko do pomieszczeń typowo gospodarczych. Cienki styropian na sufit to rewelacyjny sposób na szybką metamorfozę każdego wnętrza. Sufit z kasetonów styropianowych świetnie zakryje nierówności na ścianach oraz zakamufluje wszelkie niedoskonałości na suficie. Do tego dochodzi styropian dekoracyjny, rozety ze styropianu czy listwy. Montaż listew styropianowych pod sufitem, a także styropianowe kasetony na sufit dają spektakularny efekt. Pozostaje jednak pytanie,  jaki klej do styropianu użyć? Który klej do styropianu będzie najlepszy do przyklejenia ozdób?

Zasada jest podobna, jak w przypadku płyt i kasetonów - trzeba wybrać odpowiedni, najlepszy klej do styropianu, który jest dedykowany do pracy z tym materiałem. Dobrym przykładem takiego produktu jest klej akrylowy do styropianu i sztukaterii marki Bostik, którym styropianowe elementy dekoracyjne można mocować do betonu, gipsu, tynku, a nawet ceramiki i drewna. Warto tutaj pamiętać, aby zastosowany klej, taki jak Bostik Deco Adhesive A545 był malowany po utwardzeniu, ponieważ tylko taki będzie można bezpiecznie pokryć farbą w ulubionym przez nas odcieniu, pasującym do reszty aranżacji.

Nowoczesne kleje do styropianu to znakomite rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą we własnym zakresie mocować płyty, kasetony oraz elementy dekoracyjne. Oczywiście można postawić również na inne produkty, np. pianki czy kleje na gorąco. Zwykle wymagają one jednak więcej wprawy lub zastosowania specjalistycznych narzędzi. Zamiast zatem tracić czas na zastanawianie się, czym i jak kleić styropian do sufitu, najlepiej zdać się na rady doświadczonych fachowców i wybrać produkt gotowy, specjalnie przeznaczony do tego celu.

Polecamy również artykuł - czym zmyć piankę montażową. Zapraszamy!

Zobacz też

Powrót do wszystkich artykułów
  • Budownictwo ogólne

Jak przygotować sufit i ściany do malowania

4 sie 2022
  • Budownictwo ogólne

Jaki klej wybrać do montażu parkietu?

22 sie 2019
  • Budownictwo ogólne

Jak uniknąć spękań i przebarwień farby na akrylach?

2 lis 2022
Top