Bostik around the world

Marki na świecie

ESTETYCZNIE I PRAKTYCZNIE - KLEJENIE STYROPIANU DO SUFITU

Styropian to bez wątpienia jeden z tych materiałów, który łączy w sobie dwie funkcje: praktyczną i dekoracyjną. Przede wszystkim jest on znakomitym pomysłem na ocieplenie domu i dobrze sprawdza się jako izolacja akustyczna. Z drugiej strony w sklepach z materiałami budowlanymi znaleźć można nie tylko grube, styropianowe płyty ociepleniowe, ale również niezwykle efektowne kasetony i listwy, które świetnie wyglądają i potrafią w prosty sposób odmienić wizerunek pomieszczenia. Decydując się na zastosowanie w swoim domu takiego materiał, z pewnością zadajesz sobie pytanie: jak przykleić styropian do sufitu i ścian, żeby całość była trwała i nie straciła swoich właściwości?

CZYM KLEIĆ STYROPIAN DO SUFITU? MOCNYM, WYDAJNYM I ŁATWYM W APLIKACJI KLEJEM!

Chociaż istnieje wiele teorii dotyczących mocowania styropianu, to niemal wszyscy specjaliści są zgodni w jednym: klejenie kasetonów sufitowych i płyt powinno odbywać się przy pomocy profesjonalnych preparatów. Najlepszym rozwiązaniem jest idealnie biały klej, który nie zawiera żadnych rozpuszczalników, nie odbarwia podłoży, nie żółknie. Powinien on być również wydajny, odpowiednio lepki i gęsty, a do tego szybko wiązać i być przeznaczony do nakładania zarówno w poziomie, jak i pionie. Takie właściwości sprawiają, że klejenie styropianu do sufitu będzie odbywało się szybko i bezproblemowo. Klej nie będzie spływał, a płyty nie odpadną po kilku dniach. Krótki czas wiązania to także gwarancja, że elementy styropianowe na sufit nawet przez chwilę nie będą wymagały dodatkowego podparcia ani zabezpieczenia krawędzi np. szpilkami czy gwoździami.

KLEJENIE ELEMENTÓW DEKORACYJNYCH

Lekki, „ciepły” i praktyczny styropian to zwykle pierwsza propozycja, która przychodzi nam do głowy na hasło: ocieplenie sufitu w garażu, kotłowni czy na strychu. Materiał ten nie jest jednak przecież przeznaczony tylko do pomieszczeń typowo gospodarczych. Cienkie, styropianowe płyty styropianu do sufitu to rewelacyjny sposób na szybką metamorfozę każdego wnętrza, ponieważ świetnie zakryją nierówności na ścianach oraz zakamuflują wszelkie niedoskonałości na suficie. Do tego dochodzą dekoracyjne sztukaterie, rozety czy listwy, których montaż na różnych powierzchniach potrafi dać spektakularne efekty. Pozostaje jednak pytanie, czym kleić styropian w takiej postaci?

Zasada jest podobna, jak w przypadku płyt i kasetonów - trzeba wybrać odpowiedni klej, najlepiej specjalistyczny i dedykowany do pracy z tym materiałem. Dobrym przykładem takiego produktu jest klej akrylowy do sztukaterii marki Bostik, którym styropianowe elementy dekoracyjne można mocować do betonu, gipsu, tynku, a nawet ceramiki i drewna. Warto tutaj pamiętać, aby zastosowany klej, taki jak Bostik Deco Adhesive A545 był malowany po utwardzeniu, ponieważ tylko taki będzie można bezpiecznie pokryć farbą w ulubionym przez nas odcieniu, pasującym do reszty aranżacji.

Nowoczesne kleje do styropianu to znakomite rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą we własnym zakresie mocować płyty, kasetony oraz elementy dekoracyjne. Oczywiście można postawić również na inne produkty, np. pianki czy kleje na gorąco. Zwykle wymagają one jednak więcej wprawy lub zastosowania specjalistycznych narzędzi. Zamiast zatem tracić czas na zastanawianie się, czym kleić styropian do sufitu, najlepiej zdać się na rady doświadczonych fachowców i wybrać produkt gotowy, specjalnie przeznaczony do tego celu.

Polecamy również artykuł - czym zmyć piankę montażową. Zapraszamy!

Zobacz też

Powrót do wszystkich artykułów
  • Budownictwo ogólne

Dlaczego gruntujemy podłoże przed układaniem mas samopoziomujących?

26/08/2020
  • Budownictwo ogólne

Jak kłaść posadzkę samopoziomującą?

11/05/2022
  • Budownictwo ogólne

Układanie nowych płytek na starych

10/06/2019
Top